Tarım sektörü son dönemde girişimcilerin favori alanı haline dönüşmüştür. Bundan en temel sebep; köyden şehire göçün fazla olması, bitkilerden elde edilen karların yüksek olması ve artık insanların büyükşehir hayatından sıkılarak köylerine geri dönmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Zerdeçal yetiştiriciliği de son dönemde girişimcilerin en önemli uğraş konusu arasındadır. Sitemize giren girişimci adayları genelde sitemize ‘ Zerdeçal Yetiştirerek Kaç Para Kazanılır? ‘ sorusunu sormaktadır. Site editörlerimizi bu yazı için zerdeçal iş fikrini araştırdı ve detayları yazının ilerleyen bölümlerinde sizle paylaştı.

Zerdeçal Nasıl Ekilir?

Sap ve kök kısmı için ekilen bir bitki olan zerdeçal ekmek isteyen kişilerin tohum değil de bitkinin kökü kullanılması gerekmektedir. Örneğin manavdan ya da marketten alacağınız zerdeçal köklerini ekerek uygun sıcaklık koşulları sağladığınız sürece evde dahi zerdaçalı elde edebilirsiniz.

Zerdeçal Nasıl Üretilir?

Üretim tesisi olarak mutlaka deniz seviyesinde arazilere sahip olmak gereklidir. Örneğin Antalya’da yapılan ilk denemeler bu bölgede zerdaçal yeşitiriciliği yapılabileceğini göstermiştir. Zerdeçal üretimine ilk olarak sera kurulumu ile başlanabilir ve ardından sulama ve diğer ekipmanları da bu sera içine kurmak gerekmektedir. Zerdeçal üretiminde kullanılacak arazinin toprağının en az beş yıl boyunca tarımdan uzak kalmış olmasının yanında bu dönemde arazide hiçbir zirai ilaç kullanılmamış olması gerekir. Bitkiyi yetiştirdikten sonra sulama kanalları otomatik olarak devreye girecek ortalama olarak Ocak, Şubat gibi ekilen bitki, Ekim veya Kasım aylarında hasat vermektedir.

Zerdeçal Üretimi Maliyeti

Ortalama 10 dönümlük bir arsanızın olduğunu varsayarak; bu arsaya sera kurulumu, sulama kanalı kurulumu ve diğer ekipmanlar ile beraber 100 bin TL masraf yapılması gerekmektedir. Zerdeçal üretimi için sera kurulmasının temel sebebi bitkinin anti oksidan özelliği taşımasından kaynaklanmaktadır. Soğuk havayı hiç sevmeyen zerdeçal bitkisini doğru hava koşullarını oluşturmak zorunludur. Bundan dolayı genelde bu üretime girerken ilk yatırımlar biraz maliyetli olmaktadır.

Zerdeçal Yetiştiriciliği İle Ne Kadar Kazanırım?

Bir dönümden hasat edildiğinde 50 kilogram ağarlığında toz ürün çıkmaktadı. Bu da her bir dönümden 2500 TL kar anlamına gelmektedir. Zerdaçal yetiştiriciliği isteğe göre taze olarak da yapılmakta ve bu şekilde de çok ilgi görmektedir. Unutulmamalıdır orta derece bir yatırım olan 10 dönümlük bir ekim ile hasat sonunda 25000 TL kar elde edeceksiniz ve muhtemelen yatırımınızın ardından geçen 1-2 sene içerisinde başlangıç masrafınızı da çıkacaksınız.