YouTube’tan para kazanmak isteyen milyonlarca kişi her gün farklı formatlarda videolarını YouTube’a koyarak para kazanmaya çalışıyorlar. Zira YouTube, her gün farklı prensipler belirleyerek YouTube’tan para kazanma kurallarını değiştiriyor. Artık daha zor fakat imkansız değil. Öncelikle bahar döneminde Google’ın YouTube’tan para kazanma konusunda duyurduğu yeni kuralları hatırlatmak gerekiyor.
YouTube ile para kazanmanızı sağlayan Google komünitenin adı; ‘YouTube Partner Program’. Özgün içerik, çeşitlilik ve bol abone sağlandığı zaman ve eğer videolarınız sonuna kadar izleniyorsa bu komüniteye katılıyorsunuz ve ardından paranız hesabınıza yatıyor. Artık, ‘Monetizetion‘ özelliğini kullanmak için, kullanıcıların videolarının toplam 10.000 izlenmeyi geçmesi gerekecek.

Bu da sıfırdan bir hesap açan kişinin, ilk videosu ile para kazanamayacağı anlamına geliyor. Para kazanacak kişinin videoları 10.000 görüntülenme alana kadar para kazanamayacağı için hesap sahibinin de biraz sabır etmesi gerekecek. Kullanıcının hesabındaki videolar hedef rakama ulaştığında, Youtube tarafından hesaptaki aktiviteler incelenecek ve sitenin politikasını çiğneyen durumlar yoksa, para kazanma özelliği aktif edilecek.

Bu, film ve müzik gibi telif hakkı ile korunan içerikleri alıp, Youtube’a yükleyen ve böylelikle haksız para kazanan hesapların önünü kesmek için yapıldı. Ancak kurunun yanında yaş da yanacak ve Youtube’u bir iş modeli olarak görüp para kazanmayı hedefleyenler biraz beklemek zorunda kalacak.

YOUTUBE’TAN NASIL PARA KAZANILIR? YOUTUBE’DAN PARA KAZANMA DETAYLARI!

İlk aşamalardan bir tanesi elbette YouTube.com/account monetization adresi ile bir hesap doğrulatmanız gerekiyor. Burada Google’ın sizlere çeşitli şartlar sunduğunu göreceksiniz. Ayrımcılık yapmamak, verilerinizi Google ile paylaşmak gibi her konuda detaylı bir sözleşme sizi bekliyor. Sizlere tavsiyemiz; bu sözleşmenin her bir maddesini harfiyen okuyun. Sonrasında başınıza büyük sıkıntılar açılabilir, üstelik kazandığınızdan çok fazlasını da ödemeniz gerekebilir.

Unutmadan; bir adsense hesabı açmanız gerekiyor.

Ardından, kanalınızın ana hatlarını iyiden iyiye YouTube’a bildirmeniz gerekiyor. Örneğin teknoloji mi, moda mı, stil mi? Bu da YouTube’un hak sahibi olduğunuzun ve itibarlı olduğunuzu kanıtlamanın adımlarından bir tanesi. Örneğin şu sıralar meşhur olduğu gibi şakalı, komikli sataşmalı bir YouTube kanalı düşünüyorsanız, reklamlarınızdan kesinlikle TrueView reklamlarını seçmeyin. Zira başka bir videoya geçebilir.

KATEGORİLER YOUTUBE’TAN PARA KAZANMA KONUSUNDA ÖNEMLİ!

Şu reklam çeşitlerine bir göz atarsak: Overlay ( bindirme ) reklamlar küçük bannerlardır ve videoların altında çıkar. TrueView ( akış içi) reklamlar videonuz başlamadan önce oynar. İki türü de aynı anda seçmek doğru bir yaklaşım değildir. Videonuzun içeriğine göre bir reklam türünden diğerine geçiş yapabiliyorsunuz.

Bize ‘hangi videolar bana para kazandırabilir?” gibi bir soru yöneltecek olursanız; cevabımız elbette nasıl yapılır videoları olacaktır. Bu konuda kitlenizi 7’den 70’e genişletmek amacıyla, örneğin sabah ev kadınlarını düşünerek, ‘biber dolması nasıl yapılır’ veya ‘dolabınızdaki kokuyu gidermenin 5 yolu’ gibi videolar yapabilirsiniz. Şunu unutmayın, YouTube kullanıcıları da TV izleyicileri gibidir. YouTube’un da prime time’ı, gündüz kuşağı gibi zaman aralıkları vardır. Eğer bir teknolojik cihaz incelemesini salı günü sabah 09.00’da koyarsanız o video kitlesine ulaşamayabilir.

Son dönemlerde Fitness videoları da inanılmaz para getiriyor. Bu konuda elbette en iyi ve en uygun YouTube kanal ismini seçmek de size artı getirecektir.

Şunu da unutmayın; videolar için kullanacağınız görseller oldukça önemli. Ağzı açık, şoke edilmiş, kahkaha atarken gibi şu sıralar popüler YouTube kanal görselleri gibi görseller kullanmayın. Spesifik ve neye odaklanıyorsanız, onun görseli olmalı. Son olarak; stok görseller de kullanmayın.

Youtube’dan para kazanmak isteyenlere nasıl para kazanacağı konusunda gerekli bilgi ve desteği sunmaya devam edeceğiz.