YouTube yıldızları, günümüzün kendine has ünlüleridir. Öğretmeye, eğlendirmeye, incelemeye ve internette harika olmaya yönelik içerik yaratarak kendi izleyici kitlesinin yaratan fenomenlerdir. Ve çoğu insan bunu belirli bir beklenti olmadan yapmaya başlar. Takipçilerde ve izleyicilerde artış olmaya başlayınca ise bir beklenti olmadan başlatılan YouTube kanalı bir işe dönüşmeye başlar.

Peki, herhangi bir gelir beklentisi olmadan başlanılan YouTube kanalı sahipleri nasıl para kazanıyorlar?

  • YouTube Abone Sayıları

YouTube kanalında para kazanmanın en önemli çıkış noktası abone sayısıdır. Bir araştırmaya göre 7 milyon abonesi olan EpicMealTime yaklaşık 3.1 milyon, 10 milyon abone sayısı olan Ray William Johnson, 4.2 milyon ve 8 milyon abonesi olan FunToyzCollector 30,4 milyon dolar para kazanıyor.

Ancak, daha küçük YouTube kanalları para kazanılabilir. Kazanç potansiyeliniz yalnızca sahip olduğunuz abone sayısı ve görüş sayısı ile değil aynı zamanda ürettiğiniz katılım düzeyi, karşıladığınız niş ve araştırdığınız gelir kanalları ile de belirlenir. Bu, abone sayısının önemli olmadığını söylemez.

Ancak, YouTube’da nasıl para kazanabileceğinizi anlamadan ilk önce yapmanız gereken izleyici analizi yapmaktır.

  • İzleyici Profili Belirleyin

Kitle analizi, paylaşımlarınızı spesifik olarak hangi grup özelinde yapacağınıza katkı sağlar. Ancak hedef kitlenizin yapısını anlarsanız, sahip olduğunuz fırsatlardan tam olarak yararlanmak için hedef kitlenizin yapısını anlamanız gerekmektedir.

Özellikle aşağıdaki kriterlere dikkat etmek önemlidir:

  • Cinsiyet: Spesifik olarak bir gruba odaklanmanıza yardımcı olur.
  • Yaş: İzleyici kitlenizin yaş aralığını tahmin etmenize yardımcı olarak uygun içerikler geliştirmenize katkı sağlar.
  • Konum: İzleyicilerinizin videolarınızı izlediği ülkeler veya şehirler için coğrafi konum kriterini kullanabilirsiniz. Ancak ulusal paylaşımlar yapmak istiyorsanız, konum analizi yapmanız gerekmez.
  • İzleme Süresi: Kitlenizin veya izleyicilerin videonuzda kalış süresini analiz edebilirsiniz. Bu size videolarınızın kalitesini gösterir.

Bu kriterleri kullanarak abonelerinizi ve izleyici kitlenizi analiz edebilirsiniz. Kriterlerin kombinasyonu sonucunda video formatı, içeriği veya kullandığınız reklamlarda değişiklik yapabilir, geliştirebilir veya değiştirebilirsiniz.

  • Reklamları Kullanın, Para Kazanın

Muhtemelen YouTube’ta keşfedeceğiniz ilk gelir akışı reklamlardır.

Hesabınızı doğrulamak ve Para Kazanma özelliğini etkinleştirmek için Kanal menüsüne giderek YouTube hesabınızın İçerik Stüdyosu bölümünde kolayca yapılabilen bir YouTube İş Ortağı olarak ayarlamanız gerekir.

İş Ortağı olduktan sonra, Google’ın reklam ağına dahil olmak için gerçekten ödeme almak ve reklam geliri raporlarını görmek için bir AdSense hesabınız olması gerekir. Bu sayede reklamlardan elde ettiğiniz gelirleri takip edebilir ve kendi gelir analizinizi yapabilirsiniz.

  • Ürünler Satın, Para Kazanın

Belirli bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonra yapabileceğiniz en basit ve efektif para kazanma yöntemi gösterişsiz ürünleri farklılaştırarak satışa sunmaktır. Çeşitli baskıları ürünler üzerinde kullanarak YouTube kanalınızdan tanıtımlarını yapabilirsiniz. Bu sayede alternatif bir kaynak yaratmış olacaksınız.

Aynı zamanda bu ürünleri çeşitli internet satış sitelerinde açacağınız bir hesapta da satışa sunabilirsiniz. Bu sayede alternatif satış araçları sunabilirken diğer hesaplarınızda da trafik yaratabilirsiniz.

  • Markalarla Çalışarak Ürünlerini Pazarlayın

Markalar, etkileyici pazarlamaya gittikçe daha fazla yatırım yapıyor ve genellikle büyük reklam bütçelerini, izleyicilerinin aktif bir şekilde kullandıkları platformlara harcıyorlar.

Bu, doğru anlaşmaları yapabilmeniz için size büyük bir fırsat sunuyor. Ancak bu anlaşmaları yapabilmek için YouTube kanalınızın yeterli sayıda abonesi olması gerekmektedir.

Reklam anlaşmaları yaparken abonelerinizin profil yapısına ve marka özelliklerine göre anlaşmalar yapabilirsiniz. Hatta fiyat aralığınızı arttırabilirsiniz. Örneğin, çocuklara uygun içerik hazırlıyorsanız ve hedef kitleler annelerden oluşuyorsa; çocuk giyim ve oyuncak markalarıyla anlaşma yaparken talep ettiğiniz ücreti arttırabilirsiniz. Ancak bunu yaparken markaları kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

  • Para Kazanın, Ancak Takipçileri de Rahatsız Etmeyin

YouTube’tan para kazanmak için yukarıda anlatılan stratejilerin çoğu ürünleri veya kampanyaları teşvik etmekten geçer. İçeriğinizin bütünlüğünü sabote etmeden kitlenizi bunlardan haberdar etmeniz gerekir.

Hedef kitlelerine “satış” birçok yaratıcı için gerçek bir endişe kaynağıdır. Doğrudan yaklaşımlar uygularsanız kitleyi kaybedebilirsiniz. Ancak sormazsanız, almayacaklarını da asla unutmayın.

Ürünleri veya kampanyalarınızı tanıtmak için seçebileceğiniz farklı stratejiler uygulayabilirsiniz. Bu stratejilerin temelinde ise dolaylı yollar kullanılarak izleyiciyi rahatsız etmemeli, ancak ürünü fark etmelerini sağlamalısınız.