Lokmacı Açma Ortalama Maliyeti: 100.000 – 150.000 TL
Aylık Ortalama Net Gelir: 10.000 – 15.000 TL (Günlük 100 porsiyon satışa göre)
İşletme Açma Süresi: Ortalama 1 ay
Açmak İçin Gerekenler: Lokma Tezgahı, Dolgu Pompası, Kızartma Ocağı
Dükkan Gereksinimleri: Ortalama 35 m2 ve kaliteli dizayn
Sadece Türkiye’ye özgü değil, Yunanistan’dan, Arabistan’a kadar bulunan geniş bir coğrafyada değişik isimlerle ve benzer tariflerle bilinen lokma tatlısı, Türkiye’de özellikle İzmir kültürü ile yakından bilinmektedir. Un, maya, su ve tuz ile hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasıyla hazırlanan lokma, son olarak şerbetle tatlandırılarak servis yapılır. Aslında bu anlattığımız ‘geleneksel’ lokma tatlısı tarifiydi. Ancak herkesin de fark ettiği üzere son zamanlarda ‘yeni nesil’ lokma tatlısını çok defa duymaktayız.

Eskisi yani gelenekseli olandan farkının ne olduğunu soranlara ise en kısa şekilde anlatmak istersek; geleneksel lokmanın içine krema ya da eritilmiş çikolata konulması ve üstüne pek çok farklı malzeme koyulmasıdır. Bunun sonucunda da ortaya hem lezzetli hem de görsel olarak göze hoş gelen bir lokma çıkmaktadır.

Son yıllarda ekonomik olarak zorluk çeken Türkiye’de ise insanlar artık kendi işlerine sahip olarak, hem üretmek hem de para kazanmak istemektedir. Türk insanın en başarılı olduğu konulardan biri olan yemek konusu da iş kurma fikri ile kesiştiğinde ortaya pek çok başarılı örnek çıkmaktadır.

Özellikle nesillerin değişmesi ile alışkanlıkların, önceliklerin, zevklerin değişimi gibi ağız tadında da önlenemez değişimler olduğunu fark eden pek çok girişimci daha önceki yıllarda bu fırsatları doğru değerlendirerek başarılı iş modelleri kurmuş ve bugün başarılı iş yerleri açmıştır. İnsanın doğası gereği yeniliğe açık olması ve özellikle yemek yemek konusunda yeni tadlar arayan kişiler, sektöre de büyük bir katkı sunmaktadır.

Türkiye yemek sektöründe son dönemin en trend tatlısı olarak görülen lokma, geleneksel şekilde çıtır çıtır ve sıcak sıcak servis edilmesinin yanında içine krema ya da çikolata konarak servis edilmesi, lokmaya olan rağbeti de arttırmaktadır. İnsanların lokmanın üstüne ve içine konacak ürünleri kendi seçiyor olması da, lokmaya olan rağbeti ciddi oranda arttırmıştır.

Akıllara her zaman ağır bir tatlı olarak gelen lokma, üstüne ve içine birçok malzeme eklenince ağır olmaz mı sorusu akıllara gelebilir. Yeni nesil lokmacılar arasında yer alan bir işletmeci bu durumla alakalı olarak “Önceleri lokmayı bildiğimiz tarifle yapınca içine eklediğimiz kremaların veya çikolata soslarının rahatsız edici ve ağır olduğunu gördük. Bunun için yağ çekmeyen bir lokma harcı geliştirdik” sözlerini belirtiyor. Yani işin sonucunda neredeyse lokma kadar ağır olan bir tatlı ortaya çıkıyor.

Bu da lokmaya olan rağbetin oldukça fazla bir şekilde artmasını sağlıyor. Henüz 1.5 yıllık bir sektör olan ‘yeni nesil lokma tatlısı’nın 2019 başı itibari ile aylık cirosunun sektörel bazda 60 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

Sosyal medyayı oldukça başarılı bir şekilde kullanan yeni nesil lokmacılar, fenomenlerin de etkisi ile dükkanlarına her geçen gün daha da çok müşteri çekiyor. Özellikle gençlerin ilgi gösterdiği lokmaların porsiyon fiyatı ortalama 15 TL. Bir lokma porsiyonunda genelde sekiz lokma servis ediliyor. Maliyeti oldukça düşük olan yeni nesil lokmaların kazancının ise yüksek olması tüm girişimcileri bu alana girmeye cezbediyor.

 

Yeni nesil lokma iş yerlerini pek çok farklı konsept ile görebiliyoruz. Seyyar tezgahlardaki lokmacılar, küçük bir dükkan şeklinde açılan lokmacılar ya da bayilik üzerinden kurulan lokmacılar bunların en büyük örnekleri olarak görülüyor. Üstelik bunlara ek olarak yeni nesil lokmacılar servis hizmeti veren mobil uygulamalar ile anlaşarak yeni nesil lokmaları evde ya da işte olan müşterilerine hem sıcak hem çıtır çıtır hem de hızlı bir şekilde ulaştırabilmektedir.

 

Yeni nesil lokmacı işine girmek isteyenlerin aklında ise iki konu bulunmaktadır. Acaba kendi markamı mı oluştursam yoksa hazır bir markanın bayisi mi olsam? Bu soru sadece sizin değil sizin gibi pek çok girişimci adayının da aklına gelmektedir. Dilerseniz biz ikisini de sizlere anlatarak, kararı yeniden size bırakalım.

Kendi markamı oluşturarak lokmacı açarım diyenler için, yaklaşık 30 ila 40 metrekare arasındaki küçük bir dükkân ile yaklaşık 2500-3000 TL’lik dolgu lokma makinesi alarak bu işe başlanabilmektedir. İş yeri kurulum evrakları, gerekli demirbaşlar gibi ekstra durumlarla ise yaklaşık 40 ila 50 bin TL aralıklı bir yatırımla bu işe atılmak mümkündür. Stant şeklinde yeni nesil lokmacı açmayı tercih edenler için ise satılık lokma stantlarının fiyatlarının 20 bin TL civarında olduğunu belirtelim.

 

Yeni nesil lokmacı açma konusunda bayilik düşününler için de pek çok alternatif bulunmaktadır. Bu sektörde sadece 1.5 yılda birçok marka üretildiği için ilk çıkan markalar daha tanınmış bir şekilde görülmektedir. Bu lokma markaları ise bayilik fiyatları konusunda gizlilik nedeniyle sadece sözleşme aşamasında bilgi vermektedir. Ancak genel olarak konuşulduğunda ise yatırımın geri dönüşünün 6-9 ay arasında olduğu belirtilmektedir. Bundan dolayı yeni nesil lokma tatlı işi pek çok iş fikrine göre çok kısa ve karlı bir model olarak iddia edilmektedir.

 

Yeni nesil lokmaların porsiyon maliyetinin yaklaşık 4,5 TL ve satış fiyatının 15 TL olduğu düşünülünce bu durum çok şaşırtıcı da olmuyor. Ayrıca piyasadaki bazı yeni açılan bayilerin, lokasyonlarına bağlı olarak aylık 100 bin TL’den fazla ciro elde ettiği söyleniyor.

 

Şu an lokmacılarda yaklaşık 40 farklı kombinasyonu bulunan yeni nesil lokma tatlısı, müşterelerin damak tadına göre içinde çikolatalı ya da kremalı şekilde, üstünde ise meyve soslu, çikolatalı veya hindistan cevizli gibi pek çok farklı şekilde sunum yapılıyor. Çeşitliliği ve şık kutulaması ile sadece ağız tadına değil göz zevkine de hitap eden yeni nesil lokma tatlısı, kadın ve genç girişimciler tarafından 2019 yılı başı itibari ile en çok tercih edilen girişim stili oldu.

Ancak unutulmamalıdır ki bu ilginin en çabuk ve en hızlı şekilde yayıldığı nokta sosyal medya olmuştu. Birçok konuda olduğu gibi yeni nesil lokma tatlısına insanlar şu an beklenenden fazla talep göstermektedir. Ancak bu durumun 3 ya da 4 yıl sonra aynı olacağını ön görmek şu an için imkansızdır.

Yeni nesil lokma tatlısının 2019’un en trend tatlıları arasında inmeyeceği konuşulurken, bu sene içinde biz de pek çok da yeni lokmacı görebiliriz.