Sıcakların artmasıyla birlikte yazın geldiğini daha iyi anlamaya başladık. Türkiye şartlarında geçinebilmenin zorluğu ise yaz-kış dinlemiyor! Günümüzde artık pek çok insan kendi rutin işlerinin yanında ek gelirlere ihtiyaç duymakta.

Peki, yaz döneminde ek gelir elde etmek için ne gibi işler yapılabilir? İster ev hanımı, ister öğrenci, ister serbest meslek sahibi olun kendinize uygun bir ek gelir fırsatı mutlaka piyasada mevcuttur. Önemli olan bu fırsatları araştırıp bulmak, ortaya çıkarmaktır.

İşte size önerebileceğimiz yaz dönemine uygun bazı ek iş önerileri:

Düğün Davetiyesi ve Nikah Şekeri İşi

Yaz dönemi yaklaşınca çiftlerin büyük bölümünü tatlı bir heyecan ve telaş sarar. Çoğu çift evlenmek için yaz dönemini tercih eder. Düğün-nikah organizasyon firmaları da en yoğun dönemlerini yaz aylarında yaşamaktadırlar.

Organizasyon şirketleri yaz döneminde pek çok kişi ya da firmadan iş alır ve çok yoğun şekilde çalışırlar. Bir nikah ya da düğün organizasyonunu gerçekleştirmek gerçekten hiç kolay değildir. Özellikle kalabalık organizasyonlarda bu durum daha zor hale gelir. İşte bu nedenle organizasyon firmaları çoğu zaman dışarıdan destek alır. Davetiyelerin hazırlanması ve paketlenmesi ya da nikah şekerlerinin hazır hale getirilmesi için dışarıya iş verilir. Organizasyon şirketlerinin bu tür işlerini üstlenerek günlük ya da haftalık olarak tatmin edici rakamlar kazanmanız mümkündür. Bu yolla sürekli olmasa da ay içinde belirli dönemlerde sizi rahatlatacak paralar elde edebilirsiniz.

İnternet Üzerinden Ek İşler

Çağımız dijital çağ. Artık pek çok insan geçimini internet üzerinden kazanıyor. Diğer sektörlerde olduğu gibi internetten para kazanmanın belirli bir dönemi yoktur. Yani yazın da kışın da internet üzerinden para kazanmanın çeşitli yöntemleri mevcuttur.

İnternet üzerinden ne gibi ek işler yapılabileceği başka bir yazımızın konusu olacak. Ancak klavyenizdeki tuşlara dokunarak kısa bir araştırma ile neler yapılabileceğine dair pek çok fırsat yakalayabilirsiniz. İnternet üzerinden müzik dinleyerek, anket doldurarak para kazanabileceğiniz gibi reklam-tanıtım ya da editörlük gibi işlerle de gelir elde etmek mümkündür.

TV Programlarına Konuk Olarak Para Kazanmak

Günümüzde sağlık programlarından reality şovlara kadar artık hemen her program seyircili gerçekleştirilmektedir. Bu durumun nedeni programlara canlılık katmaktır. Program yapımcıları ya da kanal stüdyo veya açık havada yapılan bu tür programlara kadrolu olarak seyirci temin etmekte ve katılımcılara günlük bazda ücret ödemektedir.

Her programa göre günlük tutarlar değişiklik gösterebilmektedir. Ancak ay içinde hafta içi her gün bir programa gidildiğinde aylığa vurunca iyi bir ek gelir elde etmiş olursunuz.