Havalar ısınmaya başladı ve pek çok kişi şimdiden tatil havasına girdi bile! Yaz dönemi çoğu kişi için tatil, para harcamak, gezmek ve eğlenmek demektir. Çalışan kesim yıllık izinlerinin büyük bölümünü, belki de hepsini yaz döneminde kullanırken; öğrenciler tüm yılın yorgunluğunu atmak için yaz tatilini iple çekerler.

Pek çok kişi için yaz dönemi tatil ve dinlenmek anlamına gelse de bu dönem girişimciler için parlak fikirlerle fazladan para kazanma dönemi demektir!

Yaz Döneminde Para Kazanabilmenin Avantajları

Yaz döneminde para kazanmak için insanların önünde yepyeni fırsatlar vardır. Sadece yaz dönemine özel yüksek gelir getirebilecek iş fikirleri mevcuttur. Yaz ayları insanların kış boyunca biriktirdikleri paraları harcama dönemidir. Bu dönemde özellikle turizm, gıda, içecek gibi sektörlerin ciroları tavan yapmaktadır. Dolayısıyla girişimciler yaratıcı ve parlak fikirlerle vatandaşın parasını yoğun bir şekilde harcadığı bu dönemi karlı bir şekilde geçirebilirler.

Eğer yaz tatilini eğlenmekten, denize girmekten, dinlenmekten ibaret görmüyor ve bu dönemi yepyeni iş kapılarını açabilmek için değerlendirmek istiyorsanız yazımızın devamı tam size göre!

İşte yaz aylarında para kazandıracak 5 iş fikri…

Hediyelik Eşya Satışı

Yaz tatillerinde insanlar denize girmek, bara gitmek ya da spor yapmak gibi aktivitelerin dışında bulundukları beldelerin kendine özgü dükkanlarını gezmekten ve buralardan hatıra amaçlı alışveriş yapmaktan da hoşlanırlar. Özellikle süs amaçlı kullanılan ürünler, kadınlar için eksantrik takılar, tatili anımsatan deniz ürünlerinden yapılmış eşyalar ve yöresel giysiler insanların en fazla rağbet gösterdiği ürünlerdir. Bunun için özellikle kış döneminde gerekli planlamaları yapıp hediyelik eşya satışının yapılacağı dükkan ya da stant kiralarını öğrenmek ve ürünlerin toptan alımını yapmak için matematiksel hesapları yapmak gerekmektedir. Tatil beldelerinde çok sayıda hediyelik eşya dükkanı bulunduğundan farklı tasarımlarda ürünlere yer vermek farkınızı ortaya koyacaktır.

Yüzme Dersi Vermek

Tatil demek deniz demek, havuz demek! Ancak herkes yüzücü olarak doğmuyor! Eğer yüzme konusunda yetenekliyseniz hatta bu konuda sertifika sahibi iseniz yaz aylarında ek gelir elde etme şansınız yüksek! Otellerle, yüzme havuzu işletmeleriyle ya da tatil beldeleriyle anlaşmaya varıp buralarda özellikle çocuklara yüzme dersi verebilir ve dönemsel olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Bu işi bireysel olarak da yapmanız mümkündür ancak bu durumda kendinizi tanıtabilmek için ekstra bir çaba harcamanız gerekecektir.

Araba Yıkama

Otomobil sahibi olanlar yaz döneminde dışarıda sıcak, toz, toprak gibi unsurların çok olmasına bağlı olarak otomobillerini haftada birkaç kez yıkatmak durumundadırlar. Dolayısıyla yaz döneminde araba yıkama işinden elde edilen gelir kış ayları ile kıyaslandığında katbekat daha yüksektir. Uygun bir yer kiralayarak ya da insanların çok fazla ziyaret ettiği mekanların park yerlerine yakın bir yerde konumlanarak araba yıkama işine girmek mümkündür.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Yaz aylarında insanlar gerek ülke içi gerek yurt dışı seyahatlere çıktıklarında büyük oranda evcil hayvanlarını tatile götürmezler. Çünkü tatil esnasında sadece ulaşım yönünden değil evcil hayvanların bakımı da zor hale gelir. Bu nedenle çoğu kişi tatile giderken evcil hayvanlarını bulundukları yerde bırakırlar ve bakımı için kişi ya da işletmelerle anlaşırlar. Eğer hayvanları seviyor ve evcil hayvan bakımından anlıyor iseniz bu durumu yaz tatili boyunca ek işe dönüştürmeniz mümkündür.

Soğuk İçecek Satışı

Yazın güneşin altında buz gibi bir su ya da meyve suyu karışımı yudumlamak en keyifli şey olsa gerek! Yazın artan sıcaklığa bağlı olarak vücudun daha fazla ısınması, daha fazla ter atması bünyelerde susuzluk durumunu oluşturur. Yaz döneminde su ve soğuk içeceklerin satışı tam anlamıyla patlama yapmaktadır. Yazlık alanlarda çeşitli bölgelerde stantlar kiralayarak günlük olarak bile soğuk içecek satışı yapmak mümkündür. Bu işi yapan çok kişi olduğundan özel meyve karışımları ve hoş bir sunumla farkınızı ortaya koyabilirsiniz.