Yatırım hesapları, normal vatandaşları finansal piyasalara bağlayan bir unsurdur. Sadece brokerların değil normal vatandaşların da katılacağı yatırım işlemlerinde vatandaşlar, dilediğince farklı piyasalar üzerinden alım-satım gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Yatırım hesapları için mutlaka bir aracı kuruluşa bağlı olmak gerekmektedir. Bu normal vatandaşlar için bankalardır. Vatandaşlar, herhangi bir banka üzerinden sadece dakikalar içinde yatırım hesabı açabilir ve finansal piyasalara da hızla dahil olabilmektedir.

Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım hesapları, altından dövize, hisse senedinden hazine bonosuna, devlet tahvilinden çeşitli fonlara, varanttan vadeli işlem sözleşmelerine kadar tüm yatırım ürünlerinin alınıp satılmasını aracı olan hesaplardır.

Yatırım hesapları; bankalar ve pek çok farklı aracı kurum üzerinden açılabilmektedir. Kişilerin tercihine göre yatırım hesaplarının açılacağı yerler de değişim gösterebilir. Bu işle çok ilgili olmayan normal vatandaşlar yatırım hesaplarını kullandıkları bankanın ister şubeleri üzerinden ister internet şubeleri üzerinden isterseler de mobil şubeleri üzerinden açabilmektedir. Dileyen kişiler ise yatırım işlemleri yapma lisansına sahip diğer aracı kurumlara, bazı kişisel bilgilerini sunarak bu hesapları açabilmektedir.

Yatırım Hesabı Ne İşe Yarar?

Yatırım hesapları, tasarruflarını vadeli mevduatlar yerine döviz, altın, hisse senedi gibi finansal enstrümanlar üzerinden değerlendirmek isteyen kişilere hizmet veren hesaplardır. Bu hesaplar üzerinden sahip olunan finansal enstrümanlar istedikleri gibi alınıp satılabilmekte ve kazanç sağlanabilmektedir.

Özellikle finansal piyasaya adım atmak isteyen kişiler için yatırım hesapları çok uygun bir kapıdır. Bunun en temel sebebi bu piyasalara, bankalar üzerinden oldukça düşük mevduatlar ile katılabilme imkanı sağlanmasıdır. Vatandaşlar bu sayede mevduatlarını çeşitli opsiyonlara ayırarak hem risklerini hem de kazançlarını arttırabilmektedir.

Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesabı açmak çok basit bir işlemdir. Vatandaşlar, hali hazırda çalışmakta olduğu bankalar ile iletişime geçerek sadece birkaç dakika içinde yatırım hesaplarını oluşturabilmektedir. Buna gerek kalmadan kullanılan bankanın internet şubeleri ya da mobil şubeleri üzerinde bulunan “Yatırım” sekmesi üzerinden de yatırım hesabı açılması mümkündür.

Bankalar yerine farklı bir aracı kurum ile yatırım hesabı açmak isteyen kişilerin ise tercih ettikleri aracı kurumun web sitelerini ziyaret etmeleri ve bu aracı kurumun istedikleri belgeleri aracı kuruma ulaştırarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Yatırım hesabını açan tüm vatandaşlar, hesap açılır açılmaz yapacakları mevduat yatırımları üzerinden alım-satım işlemlerine başlama imkanına da sahiptirler.

Hangi Bankadan Yatırım Hesabı Açmalı?

Vatandaşların en sık sorduğu soru ise yatırım hesaplarının hangi banka üzerinden açılması üzerine olmaktadır. Bu soru için çok kolay bir kaç değişken bulunmaktadır.

Bu tarz durumlarda tabiki ilk seçenek en çok işlem yaptığınız banka olmaktadır. Ancak yatırım hesapları açılırken dikkat etmeniz gereken bir kaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar yatırım hesabı açacağınız bankayı da direkt olarak etkileyebilir.

Yatırım hesapları açılırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bankanın işlem başına uyguladığı ücret ve komisyonlardır. Bu noktada tüm bankalar yatırım bölümlerine girerek, bankanın aldığı ücret ve komisyon hakkında detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

Bunu söylememizin en temel sebebini bir örnekle açıklamak isteriz. Örneğin kendi bankanızda bir hesap açtınız ve A hissesine 1000 TL’lik bir yatırım yapacaksınız. Kendi bankanız sizden bu işlem karşılığında binde 3’lük bir komisyon aldı ve hisseyi satarken de binde 4’lük bir komisyon aldı. Fakat A hissesini farklı bir bankadan almış olsaydınız, hisseyi satın alırken binde 1’lik bir komisyon ile satarken binde 2’lik bir komisyon ödeyecektiniz. Bu tip durumlar yapacağınız işlemin büyüklüğüne göre bazen göze batabilmektedir. Bundan dolayı banka seçerken komisyon ve ücretlere dikkat etmek gerekmektedir.

Yatırım Hesabı Ücretleri Hakkında Bilgi

Bu konuda net bir ücret ve komisyon tutarı yoktur. Tüm bankalar ve aracı kurumların yatırım işlemlerinde uyguladığı ücret ve komisyon politikaları birbirinden farklıdır. Kimi banka ve aracı kuruluşlar teminat tutarına göre oranlar belirlerken kimi bankalar ise gerçekleştirilen işlem hacimlerine özel olarak oranlar belirlemektedir. Buna ek olarak banka ve aracı kurumlar yatırım hesapları üzerinden aylık ya da yıllık olarak kesinti yapabilmektedirler.

Bunlardan ötürü bir yatırım hesabı açmadan önce çalışacağınız banka ve aracı kurumun işletim ücretleri ile komisyon oranları hakkında detaylı bir araştırma yapmanız gereklidir. Hiçbir yatırımcı kazançlarının büyük kısmını komisyon ve işlem ücretleri olarak ödemek istemez.

Bu konu ile alakalı detaylı bilgileri bankaların ve diğer aracı kuruluşların şubeleri ya da iletişim kanalları üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yatırım Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yatırım hesabı açan bir kişinin dikkat etmesi gereken ilk unsur, çalışacağı banka ya da aracı kurumun kim olduğudur. Her banka ve aracı kurum birbirlerinden farklı avantajları müşterilerine sunabilmektedir. Bu nedenle bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden hesaplar açılmadan önce istenen işletim ücreti ve komisyonlar hakkında detaylı bilgiler alınmalıdır.

Bu bilgiler alındıktan sonra en avantajlı olan kurum belirlenmeli ve o kurum tercih edilmelidir. Unutulmamalıdır ki bir yatırım hesabı açılırken sürekli kurumsal değişiklikler yapılmamalı ve uzun vadeli olarak çalışılacak bir kurum belirlenmelidir. Bu yatırımların ve yatırımcıların istikrarlı bir şekilde kazanç sağlamaları için önemli bir ipucudur.