2010 yılından sonra Türkiye’de de çok meşhur olmuş bir tatlı olan Waffle, son dönemde özellikle gençlerin favori tatlısı haline gelmiştir. Bu kadar çok tercih edilmesinden dolayı Waffle tatlısı, kendini bir iş modeli haline de dönüştürmüştür. Son dönemde çevremizde pek çok waffle dükkanı da görmekteyiz. Bir süre trend olmayan bir tatlı olan waffle, artık kendini resmen iş yapılacak bir tatlı işine döndürmüştür.

Waffle’ın kökenine inecek olursak waffle; yumurtanın, tereyağı, sıvı yağ, un ve kabartma tozu ile birleşip pişirilmesinden oluşan özel ekmek olarak adlandırılabilir. Bu ekmeğin üzerine koyulan sıvı çikolatalar ile meyve, şekerleme ve diğer çikolata türevleri waffle’ı cazip hale getirmektedir.

Waffle dükkanı açmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler;

  • Maliye kaydının yapılması,
  • Ticaret sicil kaydı yapılması,
  • Esnaf sanatkarlar odası kaydı yapılması,
  • Kimlik fotokopisi,
  • 4 adet vesikalık fotoğraf,
  • Kiralanan ya da satın alınan dükkanın sözleşmesi ya da tapusu,
  • İşçi çalıştırılacak ise işçilerin SGK kayıtları.

Bu belgeleri tamamlayan kişiler dükkan açmanının ilk aşamasını da tamamlamış olacaktır. Şimdi gelelim waffle dükkanı açmanın püf ve önemli noktalarına…

Öncelikle dükkan açılacak lokasyonun iyi belirlenmesi gerekmektedir. İşlek caddeler, gençleri yoğunlukta bulunduğu bölgeler(üniversite, lise, dershane bölgeleri vb.) öncelikli olarak analiz edilip seçilmelidir. Çünkü esas müşteri gençler olacaktır ve onları bir araca bindirerek dükkana getirmek yerine dükkanı onların ayağına götürmek daha iyi bir fikir olacaktır.

Bir diğer önemli husus ise waffle dükkanının sadece waffle ile sınırlı tutmamaktadır. Günümüzde waffle dükkanları ağırlık olarak içlerinde kumpir de satmaktadır. Özellikle waffle dükkanı açacak kişilerin dükkanlarında kumpir tezgahı da koyması hem çeşitlilik hem de müşteri memnuniyeti açısından olumlu bir etki bırakacaktır. Bunun yanında çay makinesi ile kahve makinesi de koymak tatlıların yanında iyi bir ikame etkisi olacaktır.

Waffle Dükkanı Açmak Para Kazandırır Mı?

Evet, waffle dükkanı açarak ciddi paralar kazanmak mümkündür. Ortalama waffle dükkanı açma maliyeti eğer franchaise yoksa 1 milyon TL’yi bulmaktadır. Bu maliyetlerin başında mekan dekorasyonu, waffle makineleri, kumpir tezgahı, çay tezgahı gibi maliyetler gelmektedir. Ancak kazançlar ise gerçekten yüksektir. Bugün bir waffle ortalama 20-25 TL arasındadır. Koyacağınız malzemeler de önemli olsa da bir waffle’ın işverene maliyeti 5-10 TL arasındadır. Yani bir waffle’dan %300’e yakın kazanç sağlanabilmektedir. Bu durumda da markasını oluşturan ve müşteri kitlesini oluşturan kişiler en geç 1 sene içerisinde yatırım maliyetlerini çıkararak, kar elde etmeye başlayabilmektedir.