2000’li yıllar ile beraber hayatımıza giren bir finansal araç olan kredi notu, günümüzde bir vatandaşın finansal kimliğini gösteren bir araç haline gelmiştir. Bir vatandaşın finansal kimliği, o vatandaşın ne kadar kredi alabileceğinden, kredi kartında ne kadar limit çıkacağına kadar pek çok farklı bileşeni bir araya getirmektedir. Hal böyle olunca vatandaşlar da kredi notu öğrenme uğraşına girmiştir. Pek çok kişi bu notu öğrenmek için pek çok farklı servis olduğunu görmektedir. Ev sahibi olmak için konut kredisi alacak olan vatandaş da, araç sahibi olmak için taşıt kredisi alacak olan vatandaş da ve tabiki acil ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı alacak olan tüm vatandaşlar da bu kredi notunu öğrendikten sonra başvurularını yapmaktadır.

Kredi notu öğrenme servisleri, bugünlerde vatandaşlara belli bir ücret karşılığında sms ile yada e-posta yoluyla ile gelmektedir. Özellikle bu konuda önemli çalışmalar yapan findeks, kredi not öğrenme servisi olarak en öne çıkan sistem haline gelmiştir. Findeks not öğrenme sistemi ile şu anda vatandaşlara ücretli olarak hizmet vermektedir. Günümüzde neredeyse tüm bankalar ve finansal kuruluşlar findeksin sağladığı kredi not sistemini baz almakta ve bunun sonucunda çıkan nota göre karşısında belli bir finansman talep eden kişiye destek olmaktadır. 

Bu tip durumlardan dolayı kredi notunu bilmek ve buna göre kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak önemlidir.

KREDİ NOTU SORGULAMA

Kredi notu sorgulama işlemlerinde en çok tercih edilen site findekstir. Findeks sitesinden cüzi bir ücret karşılığında tüm vatandaşlar kredi notlarını sorgulayabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki sadece findeks değil, çalışılan tüm bankalar da bu kredi öğrenme sistemini kendi içlerine entegre etmiştir. Büyük ya da küçük fark etmeksizin tüm bankalar da vatandaşların kredi notlarını öğrenecek sistemleri müşterilerine sunmaktadır. Geçmiş dönem ödemeler, kullanılan krediler, banka hesap hareketleri ve bunun gibi daha birçok faktör baz alınarak hesaplanan kredi notunuz, size 1 ile 1900 arasında bir puan tanımlamakta ve buna göre sizleri derecelendirmektedir. Bu sayede vatandaşlar bankalardan ne kadarlık bir kredi alabileceğini görebilmektedir.

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Türkiye’de kredi notunu öğrenmek isteyen vatandaşların ister findeks üzerinden isterseler de farklı sistemler üzerinden 8 TL ile 10 TL arasında bir hizmet bedeli ödemesi gerektir. Her ne kadar birkaç şirket ücretsiz kredi notu sorgulama sistemi devreye soksa da bu sistemlerin ne kadar başarılı olduğu ya da bilgilerinizi almak için mi kurulduğu belirsizdir. Bundan dolayı sadece ücretsiz kredi notu sorgulama işlemi yapan sitelere kimlik ve diğer bilgilerinizi vermemek önemlidir. Bu tip durumlarda gelecekte sizi zor durumda bırakacak şeyler başınıza gelebilir.

2019 yılı itibari ile kredi notu sorgulama işlemlerinde kullanılabilecek en güvenilir ve en doğru sonucu sunan sistem findekstir. Bu sistem ya da çalıştığınız banka sistemleri üzerinden kredi notu öğrenmek, sizin için en doğru sonuçları ortaya koyacaktır.