Özellikle lüks restoranlarda kullanılan ve lezzeti ile müşterileri cezbeden bir yiyecek olan trüf mantarı son zamanların en popüler gıdaların içinde başı çekmektedir. Sadece lezzeti ile büyülemeyen trüf mantarı, arkasında büyük bir ticaret potansiyeline de sahiptir. Yeni iş fikiri arayan kişiler hem trüf mantarı yetiştiriciliğine hem de toplayıcılığına büyük ilgi göstermektedir. Avrupa’nın pek çok ülkesinde büyük ilgi çeken trüf mantarının kilosu türlerine göre 150 euro ila 1000 euro arasında değişiklik göstermektedir. Sizler de büyük bir ticari potansiyele sahip olan trüf mantarı yetiştiriciliği ile büyük bir gelir kapısını arayabilirsiniz.

Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Trüf mantarı yetiştiriciliğine başlamak isteyen girişimci adaylarının öncelikle trüf mantarı yetişticiliğine uygun arazi temin etmesi gerekmektedir. Türkiye’de trüf mantarının en iyi yetiştiği yerler olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi gösterilemektedir. Bu iş için de minimum 10 dönümlük bir arazi ile başlanılması genelde önerilmektedir. Trüf mantarı tohumu toprak altına koyulduğu için toprakta oluşacak nem miktarı çok büyük önem arz etmektedir. Trüf mantarının sağlıklı şekilde yetişebilmesi ve kilo fiyatından da anlaşılacağı üzere güvenliğinin sağlanması için ulaşımının kolay bir alanda ekilmesi de bir diğer önem arz eden konudur. Bu arazi içine depo odaları ve diğer gereklilikler için pastörizasyon odaları bulundurmak girişimcilerin yararına olacaktır. Trüf mantarının kendiliğinden büyümesi için bir sera ya da diğer yapay bitki tesisleri de kurulabilmesi bir alternatif olabilmektedir.

Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk gibi hava değişimlerinin yaşandığı yerlerde yetiştirilemeyen trüf mantarları için çok dengeli havanın olduğu yer olması arazi satın alımında dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ağaç köklerinde büyüyen bir bitki türü olan trüf mantarı özel bir bitkidir. Bu yüzden hangi ağacın seçileceği büyük önem arz etmektedir. Trüf mantarı yetiştiriciliği için en ideal ağaç türleri olarak zeytin ve fındık ağaçları görülmektedir. Nem sağlanması için ağaçlar düzenli olarak sulanması ve suyu çekmelerinin engellenmesi için gereksiz otlar yolunması gerekmektedir.

Anlaşılacağı üzere trüf mantarı yetiştiriciliği hem maliyetli hem de karlı bir iştir. Konu hakkında bilgisi olan girişimcilerin de başarı şansı çok yüksek olmaktadır. Trüf mantarı yetiştiriciliği hakkında hem devlet tarafından hem de özel eğitim kurumları tarafından kurslar verilmektedir. Bu alana girmek isteyen kullanıcıların bu kursları takip etmesi ve katılması onların yararına olacaktır.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Karlı Mıdır?

Trüf mantarının özellikle Avrupa’da ticari değeri yüksek olmasına rağmen Türkiye’de pek fazla bilinmeyen bir mantar türü olması, trüf mantarı yetiştiriciliğini de karlı bir hale getirmektedir. Bu yetiştiricilik özellikle ihracat yapmak isteyen girişimciler için büyük bir fırsattır. Trüf mantarı yetiştiriciğinde ki kar marjları yetiştirilen arazinin büyüklüğüne ve yetiştirme teknikleri sonunda alınan verime göre değişim göstermektedir. Geliri artırabilmek için doğru trüf mantar tohum seçimi ile doğru ağaç seçimi yapılması gerekmektedir.

Trüf mantarı yetiştiriciliği ile kısa vadede kar sağlanamamaktadır. Bu işten verim ilk beş yıldan sonra alınmaktadır. Kaliteli verim için ise girişimcilerin minimum 7 yıl beklemesi gerekmektedir. Kilogramı 1000 euroya kadar çıkan trüf mantarı, dönüm başına ortalama 50 bin TL ile 100.000 TL arasında gelir getirmektedir. Her yıl daha fazla tüketilen ve talebi artmış olan trüf mantarı özellikle üst gelir grubuna hitap etmesi nedeniyle de rahat satılan bir gıda olarak dikkat çekmektedir.