Türkiye’de en popüler yiyecekler arasında yer alan tost her öğünde, her ortamda yenilebilen oldukça pratik ve doyurucu bir besindir. Çoğu kişinin aklından bir gün tost büfesi ya da dükkanı açmak geçmiştir. Çünkü tost her zaman rağbet gören adeta milli yiyeceklerimizden birisidir. Biz de bu yazımızda tostçu dükkanı açmak isteyenlere fikirler sunarken; tostçu dükkanı işine girerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bazı önemli noktalara değineceğiz.

Eğer gıda sektöründe bir iş kurma, bu sektörde ilerleme hedefiniz var ise işe tostçu dükkanı açarak bu işe adım atmak hiç fena bir fikir değildir. Akıllı hamleler ile düşük maliyet ile açacağınız bir tostçu dükkanı size kısa sürede iyi paralar kazandırmaya başlayabilir.

Hem ucuz olması hem de hızlı tüketilebilen bir yiyecek olması tostun her zaman tercih edilir bir yiyecek olmasını sağlamıştır. Özellikle öğrenci kesim başta olmak üzere işi için dışarıda gezmek durumunda olan pek çok kişinin uğrak yerleri genellikle tostçu dükkanları ya da büfeleri olmaktadır. İşte bu kesime hitap edebilecek popüler bir mekan sahibi olma hayaliniz var ise size birkaç önemli püf nokta sunmak isteriz.

Tostçu Dükkanı Açarken Bunlara Dikkat Edin!

Yeterli bir sermayeniz var ve tostçu dükkanı işine girmek için harekete geçmeye karar verdiniz. İşte size çok önemli birkaç tavsiye:

  • Tostçu dükkanın açılacağı konum oldukça önemlidir. Aslında tostçu dükkanını nerede açarsanız açın mutlaka ziyaretçisi olacaktır. Ancak hedefiniz iyi para kazanmak ise bu konu oldukça önemlidir. Seçilecek yerin mutlaka işlek bir çevrede olması gerekmektedir. Özellikle liselere ya da üniversite kampüslerine yakın bölgelerin seçilmesi satışları ikiye katlayacaktır. Çünkü bu kesim pratik, doyurucu ve hesaplı yiyecekleri tüketen kitledir.
  • Özellikle yeni kuruluş aşamasında fiyatları yüksek tutmamak gerekmektedir. Tost, tüketimi çok fazla bir gıda ürünü olduğundan neredeyse sürümden bile kazandırabilmektedir. İnsanların ayağının alışması için tostun yanında ucuz ya da ücretsiz içecek sunma gibi kampanyalar sadık müşterilerin oluşmasını sağlayacaktır.
  • Tost malzemelerinde kaliteden kaçınmamak gerekmektedir. Tost yapımında kaşar, peynir, sucuk, kavurma gibi hemen bozulmaya müsait malzemeler kullanıldığı için malzemeleri güvenilir yerlerden temin etmeli ve kaliteli markaları tercih etmelisiniz. Sonuçta gıda işi insan sağlığıyla doğrudan ilgilidir ve şakaya gelmez. Kalite beraberinde kazancı da getirecektir.

Tostçu Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Bu işe kalkışırken mutlaka bazı masraflarınız olacaktır. En basitinden dükkan kirası, dükkanın dekorasyon işleri, tost yapımı için kullanılacak elektronik aletler ile tostların hazırlanmasında kullanılacak malzemelerin temin edilmesi gerekmektedir. Bunlar için de ortalama 30 bin TL civarında bir sermaye gerekmektedir. Kuşkusuz araştırma, pazarlık yapma gibi yetenekleriniz bu tutarı daha aşağıya çekebilir. Bunun yanında dükkanda servis, bulaşık, dışarıya paket servisi yapacak elemanlar için de bir bütçe ayrılması gerekmektedir. Dükkanın büyüklüğüne ve yer aldığı bölgenin işlekliğine göre istihdam etmeniz gereken çalışan sayısını belirleyebilirsiniz.

Tostçu dükkanınızı zaman içinde iyi konumlandırabilir ve işleri rayına oturtabilirseniz aylık ortalama 10-15 bin TL civarında bir kar elde etmeniz mümkündür. İşleri büyüterek şube sayınızı arttırabilir ve giderek bir marka haline gelebilirsiniz. Bu tamamen sizin kişisel çabanıza ve hırsınıza bağlıdır!