TOKİ sayesinde ülkemizin her yerinde emekliler, engelliler, engelli, şehir ya da gazi aileleri ile maddi durumu elverişsiz olan kişiler ev sahibi olma fırsatını yakalamaktadır. 28912 sayılı Resmi Gazete’de 2014 yılının Şubat ayında yayımlanmış olan “Toplu Konut İdaresi Tarafından Şehit Ailelerine, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerine Açılacak Faizsiz Konut Kredisi Hakkında Yönetmelik” mevzuatına hitaben bu grupta yer alan kişiler TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi kullanabilmektedir.

Faizsiz konut kredileri kura çekilişi sonucunda belirlenmektedir. Buna rağmen faizsiz konut kredilerinden faydalanmak için mevzuat gereği bazı şartları yerine getirmiş olmak gereklidir.

TOKİ konut kredisi şartları nelerdir? TOKİ konut kredisi nasıl alınır? Gelin hep birlikte yazının devamında öğrenelim…

TOKİ KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Şehit aileleri, harp ve vazife malülleri, dul ve de yetimlere faizsiz olarak TOKİ tarafından verilen krediden yararlanabilmek için kişilerin, SGK Emeklilik İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alması gerekmektedir.

Bu belgeyi alan kişilerin, belgeyi Ziraat Bankası’na ibraz ettirerek başvuruda bulunması gerekmektedir. Şehit ailelerine verilen krediden yararlanılarak sahip olunabilecek konutlar için herhangi bir kısıtlama bulunmazken tapunun en fazla bir yıl önce alınmış olması yeterli olmaktadır. TOKİ faizsiz konut kredisi başvuruları ilgili evraklar ile birlikte Ziraat Bankası şubeleri üzerinden çok kolay ve hızlı bir şekilde yapılıyor.

Faizsiz Konut Kredisi miktarı 2019 yılı için 137.000 TL olarak belirlenmiştir.

TOKİ KONUT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

TOKİ’nin emekliler, engelliler, engelli, şehir ya da gazi aileleri ile maddi durumu elverişsiz olan kişiler için başvuru şartları “www.toki.gov.tr” sitesinden elde edilen bilgiler ışığında şöyle sıralanmıştır:

– T.C. vatandaşı olmak,
– Yapılacak projenin yer aldığı il/ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor olmak,
– Yapılacak projenin yer aldığı il nüfusuna kayıtlı olmak,
– Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olmak,
– Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetim grubunda yer alanlar hariç daha önce Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
– Başvuracak kişinin, kendi, eşine ya da çocuklarına  ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli bağımsız ya da müstakil bir konuta sahip olmamak,
– Başvuru tarihi itibariyle en az 25 yaşında olmak,
– Aylık hane halkı gelirinin 4.500 TL veya altında olması,
– Bir hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapması gerekmektedir.

Herkesin adil ve eşit şartlarda yarışması adına TOKİ herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmemektedir. Engelliler ile şehit ve gazi yakınlarına özel başvuru şartları bulunduğundan dolayı yalnızca bu grupta yer alan kişilere öncelik tanınmaktadır.