Mersin ve Antakya yöresinin özel bir lezzeti olan tantuninin ünü, bu bölgeyi aşıp tüm Türkiye’ye yayılmış durumdadır. Mersin ve Antakya yöresinde genelde seyyar arabalar ile servis edilen tantuni, İstanbul’da ise genelde restoranlarda servis edilmektedir. Son zamanlarda tantuniye olan rağbetin artması, girişimcilerin de bu alana yönlenmelerini düşünmelerine sebep olmuştur.

Tantuni Dükkanı Nasıl Aaçılır?

Tantuni dükkanı açmayı düşünen girişimciler için iki alternatif yol vardır. Bu yollardan ilki girişimcilerin kendi dükkanlarını açması yani kendi kendine marka oluşturmasıdır. Diğer bir yol ise bayilik almak kanalıyla dükkan açmalarıdır. Girişimciler hangi yolu seçerlerse seçsinler dükkan açarken bulundukları ilin Ticaret ve Sanayi Odalarına kayıt yaptırmaları ve bu işlemlerin ardından da Sağlık Bakanlığının istediği şartları yerine getirip belediyelerden ruhsatlı onay almaları gerekmektedir. Dükkanı açtıktan sonra da belli zaman aralıkları arasında yapılan Sağlık Bakanlığı kontrollerinden de her zaman geçmek zorundadırlar.

Tantuni dükkanı açarken birkaç önem noktayı bilmek, uzun vadede işletmenin kalıcı ve başarılı olmasını sağlayacaktır. Bu noktalardan ilki usta konusudur. Tantuni vb. yöresel gıda işletmelerinde müşteriler bu işin lezzeti için dükkanlara gelmektedir. Tantuni gibi yiyecekler de geleneksel bir tat olduğu için orijinal lezzete sadık kalmak başarı ve uzun süreli devamlılıkta büyük bir önem taşımaktadır. Ustaların kaliteli olması dahilinde de müşteri devamlılığı ve müdavimliği işletmecilere çok büyük karlılık ve şan sağlayacaktır. Bununla beraber snack bir yiyecek olan tantuni, ağırlıklı olarak gece ayakta yenilen bir atıştırmalık olarak bilinmektedir. Dükkanın gece açık kalması ve müşterilere de bunun benimsetilmesi, özellikle gece eğlencesinden çıkan kişiler için önemli bir atıştırmalık noktasına dönüşmesine yarayabilir. Gün içlerinde de kurye yoluyla yakın lokasyonlara hizmet vermek de tantuni dükkanının devamlılığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Tantuni Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadardır? Tantuni Dükkanları Ne Kadar Kazanır?

Tantuni dükkanı açmanın maliyeti, tutulacak dükkanın büyüklüğüne, dükkana uygulanacak dekorasyona göre büyük değişiklikler gösterebilir. Küçük bir alan içine tantuni dükkanı kuracak kişiler 25 ila 50 bin TL, büyük bir alan içine tantuni dükkanı kuracak kişiler ise 50 ila 100 bin TL arasında dükkan ve malzeme masrafına tabi olurlar. Tantuni dükkanlarındaki maliyetin en büyük kısmını ise usta maaşı oluşturmaktadır. Bir tantunin dükkanını yukarı çıkaracak ya da aşağıya indirecek en önemli kişi ustadır. Bundan dolayı ustanın özenle seçilmesi ve ustaya da yetkinliğine uygun bir maaş tanımlanması gerekmektedir.

Tantuni dürümler İstanbul gibi büyük şehirlerde 10 TL ila 20 TL arasında satılmaktadır. Bir dürümün işletmeciye maliyeti ise yaklaşık 4-5 TL olmaktadır. Günde ortalama işlekteki bir tantuni dükkanı minimum 200-250 dürüm satabilmektedir. Karlılığı yüksek bir alan olan tantuni alanın da girişimciler, yatırım tutarlarını yaklaşık 6 ila 9 ay arasında bir süreçte çıkarabilmektedir.