Dünya genelinde yapılan istatistiklerde insanların günde ortalama en az birkaç saatini sosyal medya mecralarında geçirdikleri gözlenmektedir. Kimi insan için bu süre çok daha fazladır. Sosyal medya fenomenleri için ise durum biraz daha farklıdır!

Yüksek takipçi sayısına ulaşmış olan sosyal medya fenomenleri, sosyal medyaya neredeyse günlerinin büyük bölümünü ayırmaktadır. Çünkü bu durum onlar için bir eğlence aracı olmaktan çıkıp bir meslek ve para kazanma aracına dönüşmüştür.

Kimi kesim sosyal medya fenomenlerini küçümser, onların yaptıklarının basit bir iş olduğunu söylerler. Ancak sosyal medya fenomeni olmak uzaktan göründüğü gibi kolay değildir. Fenomen olmak için profesyonelce düşünüp doğru kararlar almak ve sabırlı bir süreçten geçmek gerekmektedir. Sonuçta herkes bir anda sosyal medya fenomeni olmamaktadır.

Sosyal Medyada Fenomen Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki, sosyal medyada fenomen olmak için işe nereden başlamalı, nelere dikkat etmelidir? Bu yola baş koyduysanız size birkaç önemli tavsiye:

Kendinize Güvenin!

Fenomen olarak milyonlarca kişiye hitap edeceğinizi unutmadan yolun başında kendinize ve yapacaklarınıza sonsuz bir güven duymanız önemlidir. Sosyal medyanın da kendine özgü inişli çıkışlı dönemleri, zorlukları mevcuttur. Her şeyi göze alarak yola çıkın ve bir an olsun kendinize inancınızı yitirmeyin.

Orijinal Fikirler Ortaya Koyun!

Sosyal medyada fenomen olmuş ya da fenomenlik yolunda ilerleyen kişilerin sayısı artık o kadar artmıştır ki insanlar artık farklı içerikler sunmayan, birbirinin benzeri tarza sahip insanları takip etmek istememektedirler. Bunun için rakipleri ve sosyal medya fenomen kitlesini iyi gözetlemeli ve yapılmayanı yapmak ya da düşünülmeyeni düşünmek için çaba harcanmalıdır.

Diğer Fenomenlerle İş Birliği Yapmaktan Çekinmeyin!

Sosyal medyada belirli yol kat etmiş, geniş takipçi kitlesine sahip olan fenomenlerle iş birliğine gitmek, ortak projelerde bulunmak tanınırlığınızın artması için büyük fayda getirecektir. Bu iş birliklerine girmek için biraz yaratıcılığınızı konuşturmanız gerekecek!

Reklam Bütçesi Ayırın!

Her sektörde olduğu gibi sosyal medya mecralarında da herkes her zaman reklama, tanıtıma ihtiyaç duyar. Mantıklı hamleler ve yeterli bütçe ile belirli dönemlerde reklama ihtiyaç duyacaksınız.

Takipçilerinizle Her Zaman Bağlantıda Kalın!

İnsanlar takip ettikleri fenomenleri zamanla ailesinden biri gibi görmeye başlar. Çünkü artık hayatlarında önemli bir yer teşkil etmektedirler. İşte bu nedenle takipçilerinize her zaman gereken saygıyı, sevgiyi ve ilgiyi gösterin. Size ulaşan mesajlara ve yorumlara her zaman cevap vermeye özen gösterin.