Solucan gübresi üretimi fikri son dönemde pek çok girişimci açısından mantıklı ve kazançlı bir iş olarak görülmektedir. Solucan gübresinin organik bir gübre çeşidi olması ve verimlilik olarak da yüzde yüz verimlilik artıcı olması nedeniyle iç piyasada da en çok tercih edilen gübrelerin başında gelmektedi. Toprakla uğraşan ve tarım yapan kişilerin en çok tercih ettiği gübre çeşidi olan solucan gübresi hem yerli hem de yabancı piyasada çok büyük bir talep görmektedir.

Solucan Gübresi Nedir ?

Solucan gübresinin kısaca özetlemek gerekirse; solucan sindirim sistemi dahilinde bitkisel ve gıda atıklarının sindirilmesi sonucu oluşun atıklardan oluşmaktadır. Çok verimli bir gübre çeşidi olan solucan gübresi, özellikle sebze ve meyve yetiştirimi yapan kişiler tarafından çokça tercih edilemektedir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ? Solucan Gübresi Üretmek İçin Nelere Sahip Olmak Gerekmektedir ?

Öncelikle her solucan, üreme solucanı olarak geçmemektedir. Bundan dolayı ilk olarak seçilen solucan cinsinin, üreme solucanı vasfında olması gerekmektedir. Solucan gübresi üretimi yapacak kişilerin ilk olarak üreme solucanı temin etmesi gerekmektedir. Bununla beraber üreme solucanları arasındaki verim farkı da solucandan solucana değişmektedir.

Koyu kırmızı renkli olarak bilinen Kaliforniya Solucanı, bu iş için en uygun solucan cinsi olarak önerilmektedir. Çok az güneş ışığı hariç tüm ışıklardan kaçan bu solucan cinsi, yoğun ışığa maruz bırakılırsa anında ölmektedirler. Her türlü meyvenin ve sebzenin atığı ile beslenmesi nedeniyle daha az maliyetli bir solucan türü olan Kaliforniya Solucanı, çok verimli bir şekilde de gübre üretmektedir. Meyve ve sebzelerin asitli olmayanlarını yiyen Kaliforniya Solucanları, günlük kendi ağırlıkları kadar besin maddesi tüketmektedirler. Bir kaliforniya solucanı, yılda ortalama 1500 adet yumurta üretebilmektedir.

Solucan Gübresinin Üretileceği Alan Nasıl Olmalıdır?

Solucan gübresi üretimi için için ortalama 50 cm yüksekliğinde, 2 metre boyunda ve 1 metre eninde tahta kutular olmalıdır. Bu solucanlar için oldukça iyi bir üreme alanıdır. Yukarıda bahsettiğimiz bu ortalama alan ile aynı anda otuz bine varan solucan yaşayabilmekte ve gübre üretimi yapabilmektedir.

Üretim alanında çift cinsiyetli solucanlar konulması hem üreme hızının hem de gübre verimliliğin kalitesini artırmaktadır. Bir solucan yılda 20 kattan fazla şekilde çoğalabilmektedir. Bundan dolayı doğru üreme alanını solucana sağlamak bu işin en hassas noktasıdır. Ortalama iki metrekarelik bir alanda bulunması gerek ideal solucan miktarı 13 ile 15 bin arası olarak bilinmektedir.

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ?

Uygun üretim sistemi sağlanmasının ardından aşağıda da belirteceğimiz besin maddelerini solucanların üzerine serpiştirmek gerekmektedir. Bu solucanlar, bu besin maddelerini sindirecekler. Bunun için ortalama 1-2 gün beklemek gerekmektedir. Solucanlar her yeni serpiştirilen besin maddesini yedikten sonra yüzeye doğru ilerler. Bundan dolayı az ya da sık sık gübreleme yapmamak önemlidir. Eğer gübreleme işlemi sık sık yapılırsa solucanın sindirimi tamamlanmadan yeni yemlemede yüzeye doğru çıkacağı için alınan gübre kalitesi düşecektir. Bundan ötürü yemleme işlemlerini aralıklı ve yüksek miktarda yapmak daha verimli olacaktır.

Solucan Üretimi için gerekli olan Ortam şartları Nelerdir ?

 Solucan gübresi üretim işinde solucanların bulunduğu ortamın kesinlikle güneş görmemesi gerekmektedir. Sıcaklığın 0 ila +30 derece arasında olması gerekmektedir. Bu sıcaklık derecelerinde solucanlar en verimli şekilde üremektedir. Bundan dolayı bu derecelerin altına düşmemek ya da üstüne çıkmamak gerekir. Aksi halde solucanların verimliliği düşerek, kısa sürede telef olabilirler.

Gübre Üreten Solucanlar Ne yerler ?

Gübre üreten solucanlar pek çok meyve ve sebze artığını tüketebilmektedir. Gübre üreten solucanların verimliliği artıran ve kaliteli gübre vermesine neden olan yiyecekler ise; 3 ya da 6 aylık tarımsal hayvan gübresi, çay ya da kahve posası, kuş pislikleri, kıyılmış yumurta kabuğu, asitli olmayan gıda atıkları, ayçiçek yağı, soya fasulyesi, yulaf, hindistan cevizi ya da soya sütü, kara buğday, nohut, darı, barbunya, taze hurma, erik, kavun, kiraz, nektarin, keten tohumu, tatlı su balıkları, fındık, kabak çekirdeği, asitsiz sebze yaprakları, ay çekirdeği, brokoli, lahana, avokado, salatalık, sarımsak, maydanoz, domates, ıspanak, kereviz sapı, kara lahanadır.

Solucan Gübresi üretirken Dikkat edilmesi Gereken Hususlar ?

Solucan gübresi üretimine başladığınızda üretim kabinlerinin yerini sık sık değiştirmemek önemlidir. Solucanlar bu tarz durumlardan kısa sürelerde etkinlendiğinden ani solucan ölümleri bu tip bir durumda gerçekleşebilmektedir. Bununla beraber sık sık besin türünü değiştirmek de sıkça yapılan bir diğer hatadır. Solucanlar belli bir besin maddesine alışınca sürekli o maddeye talep etmektedirler.

Üretim konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken husus ise bir üretim kabinine iki farklı solucan cinsinin konulmamasıdır. Cinsin değişmesi, solucanların besin alışkanlıklarını kökten etkileyebilmektedir. Bunun sonucunda genç ve yaşlı solucanlar birbirine negatif tepki vermekte ve tüm solucanlar birden telef olabilmektedir.

Solucan gübresi üretiminde en önemli dikkat edilmesi gereken husus ise toprağın ıslak kalması ve her zaman klorsuz su ile nemlendirilmesi hususudur.

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır. Getirisi Ne kadar. ?

Solucan gübresi işinde piyasa koşulları her gün değişiklik göstermektedir. Ancak tüm şartlar içine baz alındığında iki metre karelik bir üretim alanından yapılan yatırımın 30 katı kadar kazanç elde edilebilmektedir. Bunun için bu işe yüksek maliyetlerle girmek yerine önce deneme amaçlı daha sonra daha profesyonel şekilde girişim yapılabilinir.