2019 yılı şahıs firması kurmak için neler gereklidir? Şahıs firması kurmak kaça mal olur? Şahıs şirketi kurma süreci ve maliyeti 2019 gibi kavramlar sıkça google’da aranan kavramlardır. Biz de bu konu ile alakalı detaylı bir açıklama yapmak istedik.

Şahıs Şirketi Kurma Rehberi 2019

Şahıs şirketini kimler tercih etmelidir?

Şahıs şirketi kurmak isteyen kişilerin nispeten daha düşük hacimli bir iş fikrine sahip olması gerekmektedir. Düşük iş hacminden kastımız, çok yüksek cirolar hedeflemeyen girişimcilerdir. Bu tarz durumlarda en önemli karar alma mekanizması, karınız ve karınızın gelir vergisi oranları ile olan ilişkisidir. Gelir vergisi kısmında %22’lik vergi dilimini geçeceğini düşünen kişiler için anonim ya da limited şirket açmak daha mantıklı olacaktır.

Şahıs firması kurmanın avantajları : 

– Kademeli vergi sistemi

– Tek kişi ile kuruluyor olması

– Düşük muhasabeci masrafları

– Belge kullanımlardaki azlık

Şahıs şirketi kurmanın dezavantajları :

– Limited şirketinde vergi oranı %22’dir. Şahıs şirketlerinde ise ciro yükseldikçe gelir vergisi oranı artmaktadır. Bu durumda da gelir vergisi oranı ciroya bağlı %20’den %35’e kadar çıkmaktadır. Dolayısıyla vergideki yüksek oranlar şahıs şirketlerinde dezavantajdır.

– Şahıs şirketlerinin, limited ve anonim şirketlere nazaran devredilmesi ya da tasfiye edilmesi daha kolay ve hızlı sonuçlanmaktadır.

Şahıs firması kurma prosedürü ve maliyeti 2019

Şahıs firması kurmak için öncelikle bir muhasebeci ile anlaşmak gerekmektedir. Şahıs firması kurulum aşamasındaki en büyük yol gösterici ve evrak düzenleyici kişi muhasebeci olacaktır. Bir muhasebeci şahıs firması kurulumlarında ortalama 500 TL ile 750 TL civarında bir rakam istemektedir. Öncelikli olarak muhasebeciniz sizin için bir işe başlama formu dolduracaktır. Bunlara ek olarak 1 adet nüfus cüzdanı sureti, 2 adet ikametgah, noterden imza beyannamesi ve muhasebeciye vekaletname, tuttuğunuz iş yerinin kira kontrat ya da tapu fotokopisi, damga vergisi, kaşe, fatura, tahsilat makbuzu, zarf basımı, yazar kasa tedariği gerekecektir. Bu işlemler ortalama 1000 TL ile 1500 TL arasında tutmaktadır.

– Bunlara ek olarak her ay muhasebeciye bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Ödeyeceğiniz ücretin asgari kısmını bu tabloya bakarak öğrenebilirsiniz. Tabloda da görüleceği üzere işçi sayısındaki değişiklikler muhasebe ücretini de etkilemektedir.

– Ayrıca unutulmamalıdır ki, bölgedeki Ticaret ya da Sanayi Odalarına kaydolmak büyük önem arz etmektedir. Genelde Ticaret Odalarına giriş ücretleri 1000 TL ila 1500 TL arasında değişmektedir.

Önemli Bilgi: 18 ile 29 yaş arası girişimci gençlere 70 bin tl’ye kadar gelir vergisinden muafiyet devlet tarafından verilmektedir. Ayrıca bağ-kur ücretleri bir yıl boyunca devlet karşılıyor.

Şahıs Şirketi Gelir Vergisi Tarifesi 2019

Gelir Dilimi Vergi Oranı
18.000 TL’ye kadar %15
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası %20
98.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, fazlası %27
98.000 TL’den fazlasının 98.000 TL’si için 22.760 TL, fazlası %35