Son dönemde sosyal medyada olan herkesin kulağına bir podcast sözcüğü ilişmektedir. Peki nedir bu podcast? Podcast yapan kişiler para kazanabilir mi? Kazanıyorsa ne kadar kazanır gibi tüm soruların cevaplarını bu yazımızda sizlere aktaracağız.

2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod yani küçük kapsül ve “broadcast” yani yayın sözcüklerinin birleşimi ile ortaya çıkan sözcük olan podcast, ilk defa Apple tarafından iPod için geliştirilmiştir.  Günümüze bakıldığında ise podcast sadece Apple üzerinden değil, Google Play, Spotify ve diğer pek çok podcast servisi üzerinden dünyaya sunulmaktadır.

Dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (örneğin radyo programları vb.) internet üzerinden bilgisayar, cep telefonu, tablet vb. cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanması olayına podcasting denilmektedir. Bu şekilde indirilen dosyalar ise podcast olarak adlandırılmaktadır.

Teknoloji dünyasında çok yeni bir kavram olan podcast, internet üzerinden iş yapılan her kolda olduğu gibi burda da insanlara para kazandırmaktadır. Özellikle radyo programlarının daha bilgi verici ve yeniden dinlenebilir hali gibi görünen podcastler ile pek insan sosyal medya üzerinden kaliteli içerikle yayın yapmakta ve milyonları aşan kitlelere de ulaşabilmektedir. Pek tabi buradan ek gelir de elde edilebilinmektedir.

Örneğin basketbola ilgili olan bir insansanız, NBA ve Euroleague maçları dahil olmak üzere pek çok maçı izliyorsunuzdur. Açacağınız bir podcast kanalı sayesinde düzenli bir yayın yaparsanız, kısa bir zaman içinde binlerce kişilik bir kitleye ulaşabilirsiniz. Binlerce kişilik kitleye ulaşmanın en kolay yanı ise podcastlerin, Spotify, Apple ve Google gibi mecralardan insanlara servis ediliyor olmasından kaynaklanmaktadır.

Dünyada Nasıl Kullanılıyor?

Dünyada aktif bir biçimde kullanılan podcast, ABD’den Avustralya’ya, Çin’den Türkiye’ye kadar oldukça geniş bir dinleyici kitlesini içinde barındırmaktadır. Dünyaca ünlü haber yıldızları dahi podcast kanalları üzerinden çok geniş bir kitleye ulaşabilmektedir. Oldukça özgür ve boş bir alan olan podcast ortamında yapılabilecek programatik platformlar ile binlerce takipçiye kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Eğer binlerce kişiye ulaşırsanız sponsorların kapınızı çalması yakın olacaktır.

Podcast yapan kişiler dinleyicinin abone olmasıyla da düşük para kazanabilmektedir. Yazının devamında sizlere podcast yaparak para kazanılabilecek dört yol açıkladım.

Podcast Yaparak Hangi Yollar ile Para Kazanılır?

1- Programatik reklamlar

Podcast yapan pek çok yayıncının şimdilik gelirden ziyade kullanıcı kitlesini genişletmeye odaklanmasının en büyük nedeni programatik reklam ağlarının bu alanda kullanılabilir hâle gelmesinden sonra büyümesi tahmin edilen gelir potansiyeline dayanmaktadır. Reklam verenler, genelde Google, Amazon, Facebook gibi platformlar üzerinden envanter satın almaktadır. Ayrıca son dönemle birlikte yaygınlaşan direkt programatik satışlarla birim maliyetler ciddi anlamda düşmektedir. Google’ın geçen yıl kurduğu Play Music ile Spotify gibi platformlarda da yaygınlaşan DoubleClick’in podcastlere de dönmesi bu alandaki hareketliliğin artmasına da neden olacaktır.

2- Sponsorlar

Dünyanın en çok dinlenen podcast programlarına baktığımızda, programların pek çoğunda sponsorların mesajlarını duymaktayız. Birkaç yıl öncesine kadar ismi pek duyulmamış şirketler bu mecrada yer alırken, bugün dev kuruluşlar da podcast dünyasının içine girdi. Podcast yayınlanırken içine serpiştirilen ufak sponsor reklamları bu alandaki bir diğer para kazanma yöntemidir.

3- Doğal reklam ve satış ortaklığı

Bazı podcast ağları zaman zaman bir bölümlerini ya da bir bölümün içindeki belirli bir kısmını bir markanın ücretli içeriğine ayırmaktadır. Bu yurtdışında native advertising olarak adlandırılırken, Türkiye’de ise doğal reklam olarak aldandırılmaktadır. Bu sistem bazen bir bölümde podcasterın bir ürün tavsiyesi ile de olabilirmektedir, bazen bölüm içinde verilen promosyon kodları gibi yöntemler ile de olunabilinmektedir. Burda kurulacak satış ortaklığı ya da direkt reklam ücreti ile de para kazanmak mümkündür.

4- Abonelik ücreti ve bağışlar

Birçok podcast dinleyicilerinden doğrudan gelir elde etmektedir. Düzenli abonelik ücreti bu işin bir parçası konumundadır. Burdan gelen rakamlar çok yüksek olmasa da barındığı potansiyel nedeniyle ilerleyen dönemde gelirlerin artacağı tahmin edilmektedir. Buna ek olarak podcastler, bağış alma potansiyeline de sahiptir. Pek çok dinleyici kendi bütçelerince podcast ağlarına destek olmaktadır. Bu da podcasterlara ek bir gelir yaratmaktadır.

 

Yukarıda saydığımız tüm bu para kazanma yöntemlerinden önce kişilerin mutlaka iyi ve özgün bir içerik ile bu işe girmesi zaten onları bir adım öne çıkaracaktır. O yüzden sabırlı olmak ve özgün içeriğe devam etmek podcast yapan kişilerin ortak bir özelliği olmalıdır.