Mevcutta Bireysel emekliliğiniz var, yeni bir emeklilik sözleşmesi yapacak durumunuz yok ya da emekliliğiniz için siz yatırım yapıyorsunuz. Otomatik BES ‘inizi iptal ettirmek istiyorsunuz süreç nasıl olacak?

Emeklilik planına dahil edildiğiniz size bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içerisinde otomatik BES iptali için başvuruda bulunabilirsiniz.

Cayma talebinizi, emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre emeklilik şirketine ya da işverene iletiyorsunuz.

Paranız yasal olarak 10 gün, emeklilik şirketinin işlem hızına göre 2-3 gün içinde hesabınıza geri ödeniyor.

Cayma süresi geçti diyelim yine de sistemden çıkabiliyorsunuz fakat bireysel emeklilik sistemindeki çıkış kuralları geçerli oluyor.

Zorunlu BES’ten caydığınızda ya da sistemde 3 yıl doldurmadan çıktığınızda devlet katkısından faydalanamıyorsunuz.

“Çeşme akarken testiyi doldurmak lazım” ister 18 yaşında olun ister 45 yaşında, ne yapın edin mutlaka emekliliğiniz için yatırım yapın, yatırımlarınızın getirisini de kontrol edin.

Zorunlu BES Kimleri Kapsıyor?

T.C. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren uygulama, 45 yaşın altında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının tümünü kapsıyor.

Maaştan Ne Kadar Kesinti Oluyor?

Prime esas kazancın %3’ü çalışanların maaşlarından kesilerek sisteme aktarılıyor. İsteyenler daha fazla kesinti yaptırabiliyor. Sistemde bir üst sınır yok.  Devlet her ay %25 oranında katkı ile sistemdeki paranıza katkıda bulunuyor.

BES Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevapları

– Çalışan birden fazla BES’e devam edebiliyor. Yani bir kişinin iki BES’i olabilir.

– Ödemeler şirket tarafından yapıldığı için eğer şirketiniz ödemeyi yapmazsa zararınızı karşılamak durumunda.