İnternetten para kazanmak mı istiyorsunuz? O zaman sizlere pek revaçta olan ve her zaman para kazandırabilecek bir iş fikrinden bahsetmek isteriz: Online film izleme sitesi kurmak.

Özellikle şu sıralar koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde insanlar evlerine kapanmış durumda. Çoğu ülkede yasaklar ve kısıtlamalar nedeniyle dışarı çıkmak güç, dışarı çıkanlar da kendilerini bir an önce eve atmanın hesabını yapmaktalar. Evde geçirilen zamanlarda ise yapılan aktivitelerin en başında dizi ve film izlemek geliyor.

Netflix gibi dijital platformların abone sayılarını katladığı şu dönemde birçok kişi online film izleme sitesi nasıl kurulur, bu işten nasıl ve ne kadar gelir elde edilir gibi soruların cevaplarını arıyor. O halde sizleri yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz!

Online Film Sitesi Nedir? Nasıl Kurulur?

Online film siteleri en güncel hatta vizyon filmlerini bünyesinde barındıran; izleyiciye korku, gerilim, dram, romantik, komedi, psikolojik ve benzer kategorilerde seçenekler sunan, dizi izleme fırsatı da sunan platformlardır.

Film sitesi kurmak zor bir iş değildir. Basit bir mantıkla bir alan adı, hosting satın alıp gerekli içerik dosyaları yüklemek şeklinde gerçekleşmektedir. Online film sitesi açmak için kullanılan altyapı çoğunlukla WordPress olsa da daha fazla yatırımla kendinize özel bir film sitesi yazılımı da yaptırabilirsiniz. İhtiyaca ve zevke göre şekillendirebilme açısından daha kullanışlı olsalar da daha masraflı olacağı unutulmamalıdır.

Online Film Sitesi Nasıl Tanıtılıp Yaygınlaştırılır?

Online film siteleri tamamıyla yasal platformlar değildir. Çünkü yayınlanan film ve diziler için bir telif hakkı ödenmemektedir. Konuyla ilgili yasal uyarı ve ihtar geldiğinde ilgili yapım hemen platformdan kaldırılmalıdır. Aksi durumda mahkemelik olabilirsiniz.

İşin yasal engellerinin olması tanıtımını da etkilemektedir. Yazılı ve basılı mecralara reklam vermek mümkün değildir. Bunun yerine internet dünyasında uygun mecralara reklam vermek, bazı sitelerle karşılıklı tanıtım ortaklıkları kurmak ve sosyal medyada etkin olarak film sitesinin tanıtımı yapılabilir.

Film Siteleri Nasıl Para Kazanır?

Kurmuş olduğunuz online film sitesinin ziyaretçisi ve hiti artmaya başladıkça gelir kazanmaya başlayabilirsiniz. Sitede videolu reklamlar, çeşitli firmaların reklamları, bahis siteleri bannerları gibi reklam seçenekleriyle para kazanılmaktadır.