Öğrenciler, öğrencilik hayatları içerisinde pek çok finansal sorun ve sıkıntı ile boğuşmaktadır. Böylesi durumlarda alternatifleri de kapanan öğrencilerin aklına tek bir soru gelmektedir; “Öğrenciye ihtiyaç kredisi veriliyor mu?”. Bu tip sorulara ne yazıkki genelde hayır cevabı gelmektedir. Tüm bankaların hayır diyeceği söylenemez ama genelde bankalar öğrencilere gelir belgesiz ya da kefilsiz kredi vermemektedir. Bunun bazı temel sebepleri bulunmaktadır

Kredi kartı ya da kredi alırken bankalar ilk olarak kişinin kredi notuna bakmaktadır. Aktif olarak kullanılan bir banka hesabına sahipseniz ve eğer daha önce bankalar çalışırken de hiçbir ödeme problemi yaşamadıysanız, kullandığınız bankanın internet şubesinden, mobil şubesinden ya da fiziki şubesinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, daha önce bankalarla çalışıp ödeme problemi yaşayanlar ya da daha önce hiç banka hesabı açmamış yani kullanmamış olanların (hesap kullanımı, havale yapma, eft, yapma, havale veya eft alma, fatura ödeme vb. gibi) kredi notu sıfır olduğundan, bu tip kredi başvuruları da direkt reddedilecektir.

Ancak öğrenciler için bankalar özel bir çözüm üretmiştir. Öğrencinin ihtiyacı olan rakam çok yüksek değilse yani 500 TL ile 1000 TL arasındaysa, bankalar öğrencilere kredi kartı vermektedir. Bu kredi kartlarının limitleri genelde 500 TL ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu tip kredi kartlarını neredeyse tüm bankalar vermektedir. Üst kredi kartı kullanımı yapan ve borçlarını düzenli olarak ödeyen öğrencilerin bir süre sonra limitleri de artacaktır. Bununla beraber kredi kartı kullandığınız zaman nakite sıkışırsanız, kullandığın kredi kartın nakit avans sistemi ile de düşük faiz ile nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Öğrencilere kredi veren bankalar öğrencilerin başvuru değerlendirmelerini nasıl yapılıyorlar?

Son alınan kararlar ile bankalar sadece kredi notu düzgün olan, gelir belgesi ya da ipotek-kefil gösterebilecek kişilere kredi ve kredi kartı vermektedir. Bilindiği üzere öğrenciler bu tip durumların hiçbirini karşılamamaktadır. Bundan dolayı Öğrenciye İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar bulunmamaktadır.

Eğer bir öğrenci çalışıyor ise durum değişmektedir. Çalışan öğrenciler eğer minimum asgari ücret seviyesinde maaş alıyorsa, muhtemelen kredi kullanabilecektir. Bununla beraber daha önce düşük limitli de olsa kredi kartı kullanmış ve bu kartın borçlarını her ay düzenli olarak ödemiş kişiler de kredi alabilir.