Öğrencilik hayatı, erkek ya da kadın fark etmeksizin pek çok öğrenci için zorlu geçmektedir. Liseden çıkıp bir birey olma yoluna adım atan öğrenciler, bu kısımla beraber finansal bir özgürlüğe de sahip olmaktadır. Finansal özgürlük beraberinde bazı zorlukları da getirmektedir. Bu gibi zorluklar bazen öğrencilerin kredi kartı ya da kredi kullanmasına neden olmaktadır.

Bu tip durumlarda öğrencilerin aklına gelen ilk soru acaba öğrenciler kredi kartı alabilir mi? sorusu olmaktadır. Bu yazımızda siz değerli öğrencilere bilgiler sunacağız. Ancak baştan kısaca özetlemek gerekirse tabiki öğrenciler de kredi kartı alabilmektedir. Bankalar öğrencilere özel pek çok farklı kredi kartı opsiyonu sunabilmektedir. Hatta son zamanlarda bankalar bu durumla alakalı olarak rekabet haline girmiş ve öğrencilerin kendi bankalarını seçmeleri için pek çok avantajı da beraberlerinde sunmuştur.

ÖĞRENCİLER KREDİ KARTI ALABİLİR Mİ?

Evet, alabilmektedir. Bankalar, gençlere ve özellikle öğrencileri yönelik kredi kartı fırsatları sunmaktadır. Bankaların sağladığı öğrenci kredi kartları ile 18 yaşını doldurmayan öğrenciler dahi kredi kartı sahibi olabilmektedir.

Bilindiği üzere kredi almak için bireylerin 18 yaşını doldurmuş olması, belgelenebilir gelirlere sahip olması ve en az üç aylık sigortalı çalışan olması gibi şartlar aranırken öğrenci kredi kartında bu tip şartlar söz konusu dahi değildir. Neredeyse tüm bankalar gençler için hazırladığı kredi kartları üzerinden tüm öğrencilere yardımcı olabilmektedir. Öğrencilere verilen kredi limitleri maksimum 1000 TL olsa dahi eğer öğrenciler kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödüyor ise bankalar bu limiti artırabilmektedir. Buna ek olarak pek çok banka öğrenci kredi kartlarına özel de pek çok farklı kampanya yapmaktadır.

ÖĞRENCİLER KREDİ ALABİLİR Mİ?

Bu sorunun cevabına kısmet evet diyebiliriz. Bu durumu şöyle açıklamak gerekir; öğrencilerin kredi kartı alabilmesi kredi alabilmesinden daha kolaydır. Öncelik bir öğrencinin kredi alabilmesi için en az 18 yaşında olması gerekmektedir.

Bununla beraber bankadan bankaya değişiyor olsa da kredi almak için bazı kurallar mevcuttur. Bu kurallar; belgelenebilir bir gelire sahip olmak, en az üç aylık SGK’lı bir çalışan olmak ve kredi notunun orta ve üstünde olmasıdır.

Öğrenciler genelde çalışmadıklarından ya da part-time işlerde çalıştıklarından dolayı kredi almaları zordur. Üstelik kredi notu sistemine de yeni başlamış olan öğrencilere, kredi çıkması düşük bir ihtimaldir.