Bankalar son yıllarda öğrencilere yönelik düşük limitli dahi olsa kredi kartı imkanı sunmaktadır. Aşağıdaki tabloda bulunan bankalar özellikle öğrenciler sıkça tercih ettiği kredi kartı sunan bankalar arasında ön planda olanlardır.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartı Sunan Bankalar

Banka Kart Taksit ve Puan Aidat Onay Süresi
Akbank Exi26 Var Yok 1-2 gün
Garanti Bankası Bonus Genç Var Yok 2-3 gün
TEB ÜniversiTEB Var Yok 1-2 gün
İş Bankası İş’te Üniversiteli Var Yok 1-2 gün
Ziraat Bankası Genç Bankkart Var Yok 1-2 gün
Vakıfbank Like Card Var Yok 3-4 gün

Öğrenci Kredi Kartı Limit Hesaplama

Kredi kartları ile ilgili mevzuat gereği; geliri olmayan ya da tespit edilememiş kişilere banka inisiyatifinde maksimum 1.000 TL limitli kredi kartı verilmektedir. Sigortalı olarak çalışmayan kişilerin gelir belgesi olmadığından dolayı da öğrencilere bankalar maksimum 1.000 TL limitli kredi kartı vermektedir. Aktif sigortalı olarak çalışan öğrenciler ise eğer ilk defa kredi kartı sahibi olacaksa; kredi kartının limiti belgeli gelirin en fazla 2 katı olacaktır.

Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Avantajları

Öğrencilere yönelik verilen kredi kartlarının avantajları da limitleri gibi biraz düşüktür. Ancak unutulmamalıdır ki öğrencilik çağlarında gençlerin avantajlı kampanyalardan çok nakite ihtiyaçları vardır. Bu durumda da kredi kartları öğrenciler açısından çok işe yaramaktadır. Öğrencilere verilen kredi kartlarının limitlerinin düşük olmasının öğrenciler açısından en büyük avantajı dengesiz borçlanma yaşamamasını sağlamasıdır.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmak,
  • 18 ile 25 yaş arasında olmak,
  • Nüfus cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi fotokopisi,
  • Banka tarafından sunulan tüketici sözleşmesini imzalamak,
  • Öğrenci belgesi sunmak.

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Öğrenci kredi kartı asgari ödemesi, kartın limiti ve kartın dönem borcuna göre aşağıda belirtilen mevzuat gereğince bankanın aldığı alt ödeme tutarıdır. Asgari ödemelerin geciktirilmesi kişinin kredi notuna geç ödeme olarak yansıyacağından dolayı kredi notu düşer. Buna ek olarak da banka tarafından gecikme faiz uygulanır.

Kredi Kartı Limiti Asgari Tutar Ödeme Oranı
0 TL – 15.000 TL %30
15.001 TL – 20.000 TL %35
20.001 TL ve üzeri %40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl %40

Bankaların Öğrencilere Yönelik Kredi Kartlarının Detayları

Akbank – Exi26

Akbank’ın öğrenci kredi kartı olarak tanımlanan Exi26, gösterdiği Axess özelliği ile öğrencilerden ilk yıl kart ücreti almamaktadır. İlerleyen yıllarda ise kredi kartının yıllık kart aidatı 20 TL olarak ücretlendirilmektedir. Pek çok bankada olmayan bir özellikle olarak Exi26 ile öğrenciler, 12 taksit seçeneği ve +3 ay erteleme imkanı sağlamaktadır.

İş Bankası – İş’te Üniversiteli

Öğrenci kredi kartı denilince akıllara gelen ilk kart olan İş’te Üniversiteli kartı ise Maximum özelliği göstermektedir. Bu sayede öğrenciler bankaya hiçbir zaman kart aidatı ödememektedir. İş’te Üniversiteli kart ile öğrencilere verilen maksimum limit ilk aşamada 400 TL’dir. Ancak ödemelerini düzenli yapan öğrencilerin limitlerini ise banka kısa bir süre sonra arttırmaktadır.

TEB – ÜniversiTEB

TEB’in geliştirdiği öğrenci kartı olan ÜniversiTEB ise bonus özellikli bir kredi kartıdır. Bonus üyesi iş yerlerinin avantajlarından faydalanmayı sağlayan ÜniversiTEB kartının öğrenciler açısından en önemli özelliği ise hafta içi yapılan 50 liralık bir harcamaya, hafta sonu sinema ve tiyatro biletlerinde %50 indirim sağlamasıdır.