Bilindiği üzere kredi almak ne kadar hayatın içinde varsa, kredi ödeyememek de o kadar hayatın içerisinde vardır. Ticaret yapan kişiler için ödeme alma kısmında yaşadıkları sıkıntılar ya da şirket batışları ile maaşlı çalışan kişiler için maaşlarda yaşanan gecikmeler ya da ani işten çıkmalar bazen insanların önceden aldığı kredileri düzenli ödeyememelerine neden olmaktadır. Bu tip durumlarda bankalar üç ay kadar müşterilerine vakit tanırken, üç ayın sonunda ise avukatlık işlemlerine ya da kredi yapılandırma işlemlerine başlamaktadır.

Kredi yapılandırma genelde müşterilerin öncelikli tercih ettiği bir işlemdir. Aksi halde mahkemeler ile uğraşma ya da avukatlara ciddi paralar ödenmesi gibi hem vakit hem de maddi kaybın daha yüksek olacağı prosedürlerle uğraşılmaktadır. Bugünkü yazımızda sizlere ‘ kredi yapılandırma nedir? ‘ sorusunun cevabını anlatacağız.

KREDİ YAPILANDIRMA NEDİR?

Kredi yapılandırmasını bir örnekle açıklamak sizlerin anlaması açısında çok daha kolay olacaktır. Misal verelim ki kredi başvurusu yaptınız, kabul edildi ve krediyi kullandınız ancak aradan geçen zaman diliminde kredinin aylık ödeme koşulları artık sizi zorlayacak duruma geldi. İşte tam bu tip durumlarda müşterileri kurtarmak adına kredi yapılandırma işlemi devreye girmektedir.

Kredi yapılandırma her ne kadar müşteriye o an için bir avantaj sunuyor olsa da altında ekstra faiz de barındırmaktadır. Kredi kullanan kişiler aldıkları nakit paranın üstüne bir miktar faiz ödemektedir. Kredi yapılandırma işleminde ise mevcut kredinizin üstüne yeniden kredi çekmiş gibi olursunuz.

Her kredi yapılandırma talebi bankalar tarafından kabul edilmemektedir. Bu tip durumlarda müşterilerin başka bankalardan borç transferi talebinde bulunması bu durumu çözecektir.

KREDİ YAPILANDIRMA HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Kredi yapılandırma hesaplamasını daha iyi anlamak için basit bir örnek gösterelim.

150 bin TL’lik bir konut kredisini, faiz oranı yüzde 0,98 üzerinden 120 ay vadeli şekilde aldığınızı hayal edelim. Bu durumda kredinizin aylık taksiti yaklaşık 2.131 TL ve toplam ödemesi de 255.756 TL olacaktır. Kredi ödemesini 120 ay boyunca yaptığınızda kalan borcunuz ana para üzerinden 141.622 TL olacaktır.

Bankanızın da yapılandırma faiz oranı olarak 120 ay vade için yüzde 0,78 oran sunduğunu düşünelim. Bu durumda kredi kapatma cezası ve diğer masraflarla birlikte ödemeniz gereken toplam tutar 143.548,39 TL olacaktır. Bu durum da size ek olarak 1.846,50 TL’ye mal olacaktır.