Yeni bir kredi ya da yeni bir kredi kartı alabilmek için bankaların aradığı ve incelediği en önemli şart kredi notunun yüksek olmasıdır. Bankacılık işlemleri ile şekillenen bir not türü olan kredi notu, performansa bağlı olarak hem düşebilen hem de yükselebilen bir değeri yansıtmaktadır.

KKB ve TBB kurumları tarafından kayıt altında tutulan kredi notu, bir vatandaşın finansal kimliği anlamına da gelmektedir. Kredi notu hesaplanırken pek çok değişken bir aradadır. Örneğin bankalardan daha önce kullandığınız kredi ya da kredi kartlarının ödeme düzeni, güncel borç durumu, geçmişte kullandığınız kredilerin tutarı, güncel kredi kartınızın limiti gibi pek çok farklı durum ve değişken sizin kredi riskinizin ortaya çıkmasını sağlar ve size 1 ile 1900 arasında bir kredi notu verir. Kredi skoru sürekli sabit duran bir puan değildir. Bankalar ve finansal kurumlarla olan ilişkilerinize göre düşebilir ya da yükselebilir bir sistem altında çalışmaktadır. Kredi notunun düşmesi durumunda kredi çekme ihtimali de aynı çerçevede düşmektedir. Peki düşük kredi notu nasıl yükseltilir?

TÜM BORÇLARINIZI KAPATIN

Okuyucularımızın öncelikle şunu bilmesi gerekmektedir; kredi notu birden ya da hızlıca yükselmez. Kredi notunu yükseltmek isteyen bir vatandaşın yapacağı ilk şey, eğer bankalarda kredi kartı ya da kredi borcu varsa bu borçların tümünü kapatmak olacaktır. Ödemekte zorlanılan ya da gecikmeye düşen borçlar her zaman kredi notlarının düşmesine ve negatif yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Kredi ve kredi kartı borçlarının yanı sıra kredi notunu yükselten bir diğer etmen de fatura borçlarınızdır. Örneğin elektrik, su, internet gibi faturaların düzenli olarak ödenmesi sizin kredi alabilme ihtimalinizi de doğrudan doğruya arttıracaktır.

DÜŞÜK LİMİTLİ BİR KREDİ KARTI ALIN

Tüm borçlar ödendikten sonra yapılması gereken ikinci hamle ise düşük limitli bir kredi kartı edinmek olmalıdır. Bunun önemi şudur bu kredi kartı ile her ay gelecek olan borcu düzenli ve tam bir şekilde ödemek sizin puanınızı artıracaktır. Ancak burda önemli bir noktaya parmak basmak da gerekir. Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin, kredi kartının aylık asgari tutarını değil borcun tamamını düzenli bir şekilde ödemesi gerekir. Borçlarını hesap kesim tarihinden de önce ödemek, vatandaşlara kredi notunun yükselmesinde çok önemli bir faktör olarak rol oynayacaktır.

DÜŞÜK TUTARLI KREDİ ALIN

Kredi notunuzu daha hızlı şekilde yükseltmek için yapılabilecek hamlelerden biri de düşük miktarlı bir kredi çekmek olacaktır. Çekilen kredinin borcunu her ay düzenli ödenmesi, kredi notunun yükselme sürecine direkt olumlu yönde bir katkı sağlayacaktır.

KREDİ YA DA KREDİ KARTI ALAMIYORSANIZ NE YAPMALISINIZ?

Gelelim bir diğer soruya; eğer kredi ya da kredi kartı alamayacak kadar kredi notunuz düşükte ne yapmalısınız? Bu tip bi durumda geçmişte kredi ya da kredi kartı kullandığınız bir banka size kredi ya da kredi kartı veremeyeceğini söylüyorsa alternatif başka bir banka hesabı açtırarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Özellikle maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırmanız ve tüm harcamalarınızı da bu hesap üzerinden yapmanız, sizin kredi notunuzu hem yükseltecek hem de bu bankanın size kredi kartı talebi ile gelmesine neden olacaktır. Kira ödemeleriniz ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemelerinizin de bu hesap üstünden gerçekleşmesini sağlarsanız, otomatik olarak bu bankanın size kredi ya da kredi kartı teklifi ile gelmesini sağlayabilirsiniz.