Günümüzde pek çok vatandaşımız gerek acil ihtiyaç, gerek evlilik-eğitim giderleri gerekse de borçlarını kapatabilmek amacıyla bankalardan kredi arayışına girmektedir. İş güvencesi olan, kredi notu yüksek seviyede bulunan kişiler ve işletmeler bankalardan kolaylıkla kredi alabilmektedir. Ancak kredi notu düşük seviyede olan tüketiciler pek çok banka kredi başvurusundan olumsuz geri dönüş almaktadır.

Peki, kredi notu düşük olanların hiçbir şekilde bankalardan kredi alma şansı yok mudur? Eğer gündemi ve bankaların kampanyalarını, duyurularını iyi takip ediyorsanız bu konuda kesinlikle bir şansınız var!

Bazı bankalar belirli dönemlerde kredi notu düşük seviyede olan tüketicilerine özel fırsatlar sunabilmektedir. Ancak bu kampanyalara özel olarak belirli limit ayrıldığı için duyurunun ardından başvurunun hızlı şekilde yapılması mühimdir. Bu tür kampanyalara başvuranların kredi notlarının hepsinin benzer seviyelerde olmasından dolayı bankalar eleme aşamasında güncel maaş durumu, SGK’lı bir çalışan olup olmama gibi kıstasları dikkate alabilmektedir.

Bankalardan Kefille Kredi Çekmek Hangi Bankalardan Mümkün?

Kredi notu düşük olanlar için bankaların sunmuş oldukları fırsatlardan birisi kefil göstererek kredi çekme olanağıdır. Bankalar, kredi notu düşük olanlara kredi verme aşamasında ödenecek tutarları garanti altına alabilmek amacıyla tüketicilerden kefil isteğinde bulunabilirler. Bunun için bankaların güncel kampanyaları düzenli olarak takip edilmeli ve kefil ile kredi veren bankalar takibe alınmalıdır.

Özellikle Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti, Kuveyt Türk ve ING bankaları kefille kredi verme kampanyalarını en sık düzenleyen bankalardır. Bankaların kefille kredi verme aşamasında aradığı şartların başında kefilin düzenli bir gelire sahip olması, SGK kaydı bulunması ya da başvurudan en az üç ay önce sigorta girişinin yapılmış olması gelmektedir.

Bundan sonraki aşamada kredi taksitlerinizi düzenli ödemeye başlar ve devam ederseniz mevcut kredi notunuz giderek yükselecektir ve bir sonraki kredi başvurunuzda önünüzdeki seçenekler çok daha fazlalaşacaktır.

İpotek Karşılığında Kredi Veren Bankalar

Kredi notu düşük olan ya da kara listede bulunan tüketicilerin bankalardan kredi çekebilmek için kullanabilecekleri bir diğer yöntem mevcut gayrimenkulünü ipotek ettirme karşılığında kullanabileceği kredilerdir. Bu yöntem ile daha yüksek seviyelerde kredi çekme şansınız olmaktadır.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Burgan Bank, Akbank gibi bankalar bu türde kredi vermektedirler. Detaylı bilgi almak için bu bankaların internet sitelerini ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.