Geçmiş dönemlere göre kredi ya da kredi kartı kullanmak çok daha kolaydır. Ancak yenilenen sistem içinde de bankalar her talebe olumlu yanıt vermemektedir. Bankalar günümüzde özellikle kişilerin sigorta süresi ve kredi notu durumu ile alakalı bilgilere detaylı olarak dikkat etmektedir.

Krediye Başvuran Kişiler Ne Kadar Süre Sigortalı Olmalıdır?

İlk olarak şunun belirtilmesi gerekmektedir; sigorta ile alakalı beklentilen her bankada farklılık gösterebilir. Örneğin x bankasında krediye başvuran kişiler için 3 aylık sigorta yeterli görülürken y bankasında ise bu süre yetersiz olarak kabul edilebilmektedir. Ancak genel olarak baktığımızda ise bankalar 6 aylık dönemi ideal süre olarak görmektedir.

Bankalar, SGK süresine ek olarak krediye başvuran kişinin kredi notu ve mevcut belgelenebilir gelir durumunu da kontrol etmektedirler. Kişilerin belgelenebilir gelire sahip olması, sigorta durumunun 6 ayı aşmış olması ve kredi notunun iyi olması, o kişinin kredi alma ihtimalini de yukarı çıkaracaktır.

SGK Kayıtları Önemli Mi?

Bankalar krediye başvuran kişilerin sigorta kaydının son işyerinde kesintisiz olarak minimum 6 aydır düzenli olarak yatırılıyor olmasını beklemektedir. Ancak krediye başvuran kişinin belgelenebilir geliri varsa ve kredi notu da iyi ise SGK kayıtlarındaki olumsuzluklar da bankalar tarafından ikinci plana atılabilinir.

Bunlara ek olarak kişilerin sigorta primlerinin gerçek maaş değerleri üzerinden gösterilmesi ve yatırılması da kredinin onaylanma ihtimalini oldukça fazla bir şekilde yükseltecektir. Ülkemizde ne yazıkki bazı işverenler çalışanlarının primlerini gerçek maaşlar üzerinden değil asgari ücret üzerinden beyan etmektedir. Bu tip durumlarda çalışanların ellerine daha yüksek maaşlar geçse de bankalar nezdinde asgari ücretli bir çalışan olarak gözükmekte ve bu durum da kredi alırken onlara olumsuz bir etmen olarak yansımaktadır.

BAĞ-KUR Kaydı Olanların Kredi Kullanırken Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Eğer bir kişi çalışan değil, işveren pozisyonundaysa bu sefer bankalar o kişinin vergi levhasını baz almakadır. Bankalar bu tip durumlarda genel olarak firmanın vergi levhasında kâr gözükmesini ve işletmenin kuruluşunun üzerinden en az bir yıldan fazla bir süre geçmesini istemektedir. Ancak kredinin daha yüksek ve daha garanti bir şekilde çıkması için ise genellikle 1 ila 3 yıl arasında bir vergi kayıt süresi olması beklenmektedir.

Emekli Olanlar İçin Sigortası Süresi Ne kadar Olmalı?

Emekli aylık gelirleri, bankalar tarafından hiçbir yaş kısıtlaması olmadan kabul edilmektedir. Burada en önemli nokta kişinin yaş durumundan ziyade gelir durumudur. Pek çok banka emeklilere kredi verirken, 65 yaşı sınır olarak alıyor olsa da 70-75 yaşa kadar iltimas da geçebilmektedir. Bu durumlarda emeklinin sahip olduğu gelir çok büyük bir önem arz etmektedir.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli Mi?

Bu yazından da anlayacağınız üzere bankalar kredi konusunda son kararı verirken yalnızca başvuran kişinin sigorta durumlarını kontrol etmemektedir. Sigorta sürenizin yeterli olmaması kesin olarak bu talebin onaylanmayacağına işaret etmemektedir.

Kredi notu, gelir durumu ve daha önce bankalar ile çalışma gibi pek çok etmen bu kredinin onaylanıp onaylanmamasında önemli bir rol oynatacaktır. Bundan dolayı kredi kullanırken, bu kredileri düzenli olarak ödemek çok büyük bir önem arz etmektedir.