Kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar, kredi kartı son ödeme ne zaman, kredi kartı son ödeme saati, kredi kartı son ödemesi nasıl olur? Günümüzde hemen hemen her insanın cüzdanında en az bir tane de olsa kredi kartı bulunmaktadır. Ki bu miktarın kişi başı son dönemlerde 3 ya da 4 kredi kartına kadar ulaştığını da söylememiz yanlış olmaz. Bu noktada kullanmış olduğunuz kredi kartların ödeme düzenlerini de göz önüne alarak hareket etmek zorunda olduğunuzu bilmenizi isteriz. Yani günü gününe yapılmayan ödemeler birçok defa içinden çıkamayacağınız faiz borçlara sebebiyet verebilir. Bu noktada da sizler için kredi kartı son ödeme tarihi saat kaça kadar bilgiler vererek anlatmak isteriz. Öyle bu tarih ile saati geçme durumlarınız kredi notlarının da günden güne düşüş yaşamasına sebebiyet verecektir. Peki kredi kartımı saat kaça kadar ödemeliyim? Kredi kartı son ödeme saati kaçtır?

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Günümüzde her bankanın kredi kartı borcunu alma konusunda farklı ödeme sistemleri bulunmaktadır. Özellikle de bu sistemler içerisinde kart borcunuzu şubeler üzerinden ödemek istiyorsanız eğer, sizlerin kart borcu son günü en geç saat 17.00’a kadar bir banka şubesine giderek ödemenizi geçmeniz gerekmektedir. Yani mesai saatleri içerisinde – hafta içi banka şubelerine giderek kredi kartınızı 17.00’a kadar vezneden yatırma şansı bulabilirsiniz. Bu hususu her zaman göz önüne alarak hareket etmeniz sizin kredi kartı kontrolü yaparak ilerlemenize de destek çıkmış olacaktır. Bu etkileşimi değerlendirmenizin yanı sıra, ATM ve internet üzerinden de kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Ancak onların son ödeme tarihlerindeki son ödeme saatleri bankalara oranla çok daha farkındalık gösterebilmektedir. 

Bu sebepten dolayı da sizlerin kredi kartlarınızı ATM ve online bankacılık sistemleriyle de ödeme şansınız var. Üstelik bunu mesai saatleri içerisinde değil, kart kesim tarihinin bitiş anı olan 23.59’akadar gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz bir tutum içerisinde ilerlediğiniz zaman çok daha sistemli ve sorunsuz bir kart ödeme düzeni kuracağınızı da bilmenizi isteriz. Önemli olan şey de bu düzene dahil olmak ve sizlerin sistemli bir şekilde kredi kartı borçlarınızı belli bir ödeme düzeni içerisine yerleştirmek. Bunu başardığınız zaman herhangi bir sorun yaşamadan kart borçlarınızısonuca ulaştırabilirsiniz.

  • Banka şubelerinden yapılacak ödemeler saat 17:00’ye kadar
  • ATM, İnternet Bankacılığı ve Havale ile yapılacak ödemeler saat: 23:59’a kadar
  • EFT ile yapılacak ödemeler 09:00 ile 16:00 saatleri arasında;

Eğer kredi kartı ödemeleriniz için banka şubelerini tercih ediyorsanız veya elinizde bir ATM kartı yoksa, kredi kartınız ATM ödemelerine uygun değilse (Ticari Kartlarda Geçerli) ödemelerinizi şubelerden yapmayı tercih ediyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda şubelerin açık olduğu saatler içinde kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ancak şubelerin resmi tatillerini, açılış ve kapanış saatlerini de bilmeniz gerekir. Banka şubeleri genel olarak bakıldığında saat 17.00’a kadar açıktır ve bu saate kadar ödemeleri gerçekleştirirseniz herhangi bir problem yaşamayacaksınız.

ATM ve İnternet Bankacılığı ile Son Ödeme Saati Kaçtır?

Eğer kredi kartı ödemeleriniz için ATM ve bankanızın sunduğu İnternet Bankacılığı ürünlerini tercih ediyorsanız, saat aralığınız şubelere göre daha esnek olacaktır. Bankanızın ATM’lerinden 7 gün 24 saat boyunca para yatırma ve kredi kartı ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun haricinde banka kartınız ile hesabınıza para yatırarak internet bankacılığı üzerinden de ödemelerinizi anında yapabilirsiniz. Bu işlemler için de kredi kartınızın son ödeme tarihinde saat 23.59’a kadar gerçekleştirebilirsiniz. (ATM’lerin bozuk olma ihtimaline karşılık ödemeleri son dakikalara bırakmamanızı tavsiye ederiz.)

Kredi Kartının Son Ödeme Saatini Geçirirsem Ne Olur?

Kredi kartınızın son ödeme gününü ve son saatini geçirirseniz ödeme yapmanız gereken tutar gecikmeye girer ve takibindeki günde banka sizinle iletişime geçerek ödeme yapmanızı talep eder. Bankalar bu tarz gecikmelerde anında yasal takip başlatmasa da, BDDK tarafından kredi notunuz düşürülür. Kredi notunun düşüş göstermesi de sicilinizi olumsuz olarak etkileyeceği için gelecek dönemde banka ürünlerinin kullanımında sorun yaşayabilirsiniz.

Şunu da kesinlikle unutmamak gerekir ki, kredi borçlarının eksiksiz bir şekilde ödenmesi demek kredi notunuzu da güncel bir güvene yerleştirmeniz demektir. Bu sebepten dolayı da kredi kartınızı mümkünse son güne kalmadan anı anına borçlarınızı ödeyecek şekilde değerlendirmelisiniz. Bunu başardığınız zaman çok daha verimli bir nakit harcama düzenine dahil olmanız da mümkün hale gelecektir. Kredi kartı son ödeme saati hakkında vereceğimiz bilgiler bu kadardır. Aklınıza takılan soruları yorum bölümlerinden bizlere iletebilirsiniz.