Kredi kartı limiti arttırma işlemleri, artan alışveriş çılgınlığıyla ve ihtiyaçlarla orantılı bir şekilde çoğalmaktadır. Tüketiciler her geçen gün Kredi kartı limit yükseltme işlemleri için yollar aramaktadır. Ancak bir çok tüketici kredi kartı limitini nasıl yükselteceğini ve kredi kartı limitini yükseltmenin şartları nelerdir, haliyle bilememektedir. Sizlere tüm bankaların kredi kartı limitini nasıl yükseltebileceğinizi yazımızda kolay bir şekilde anlatacağız.

1. Kredi kartı limiti belirleme işlemi hangi ölçüye göre yapılır?

Kredi kartı limiti bankalar tarafından sizin kredi notunuza ve gelirinize göre belirlenir. Kredi notu ile ilgili sitemizde detaylı bir çalışma yapmıştık. Bu kapsamda, kredi notunuz yüksekse banka sizi güvenilir müşteri olarak kabul edecektir. Yani kredi notunuz kredi kartı limiti ile doğrudan ilgilidir. Eğer kredi notunuz düşük ise banka size kredi dahi vermeyebilir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.

Kredi notu; Tüketicilerin kredi ve fatura borçlarını ödeme disiplinlerini, bankaların oluşturdukları bilgi havuzunda bir puanlama sistemi türü ile değerlendirme işlemidir, diyebiliriz.

Bir çok banka maaşınıza göre başlangıçta bir tutar belirlemektedir. Ancak bu tutarlar çoğu müşteri için yeterli olmamaktadır. Bu miktar bireyin maaş tutarının iki katı şeklinde belirleniyor. Bazı bankalarda kampanya vb. nedenlerden dolayı bu tutar değişebilir.

2. Kredi Kartı İçin Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuz yükselmeden kredi kartı limitinin arttırılması mümkün değildir. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmelisiniz.

Kredi notunu yükseltmenin en iyi yolu borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemenizdir. Özellikle kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde öderseniz kredi notunuz yükselecektir. Bunun için size uygun bir bankadan az limitli bir kart da olsa, kredi kartı almanızı ve düzenli kullanmanızı öneriyoruz. Daha sonra kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye çalışın. Bu sayede iki ile üç ay içerisinde kredi notunuzu arttırmış olursunuz. Ayırca faturalarınız için vereceğini otomatik ödeme talimatı, kredi notunuzu daha hızlı yükseltecektir.

3. Kredi Kartı Limiti En Az 5200 TL Oldu 

Kredi kartlarında belirlenen en az limit 5200 TL’dir. 2017 yılına girmeye yakın arttırılan bu miktar, bir çok tüketicinin yüzünü güldürdü. Kredi limitini arttırmayı başaramayanlar için bu haber adeta can suyu oldu. Başbakanın yaptığı açıklama doğrultusunda kredi kartlarının limiti en az 5200 TL olacağı ifade edildi.

Kredi kartı limitinin 5200 TL olmasının nedeni asgari ücretliye yapılan zamdır. Bu kapsamda yapılan açıklamalarda asgari ücretlinin aldığı maaşın 4 katı kadar bir tutarda kredi kartı limiti belirlenmiştir. Yani 1300 TL asgari ücret alan bir çalışan, 5200 TL miktarına sahip bir kredi kartı kullanabilecek.

Kredi kartı limitinin yanında yapılan açıklamalarda kredi kartı taksitleri 12 aya çıkarıldı. Bu rakam önceleri 9 ay şeklinde belirlenmişti. Bu yeni durumda tüketiciler 12 ay vadeli kredi kartı kullanma hakkına sahip olacaklar. Ancak market alışverişleri için bu durum söz konusu değildir. Eskiden olduğu gibi market alışverişlerinde kredi kartı taksitlendirme işlemi yapılmayacak.

4. İnternet bankacılığı üzerinde kredi kartı limiti nasıl yükseltilir?

Kredi kartınızı aldıktan sonra bankanın internet bankacılığını kullanarak kredi kartı limitini otomatik arttır seçeneğini işaretleyin. Bu sayede harcamalarınızın durumuna göre, internet bankacılığı üzerinden kredi kartı limitinizi düzenli bir şekilde arttırmanız mümkündür. Bu işlemi banka kontrol ederek kendisi yapmaktadır.

5. SMS üzerinden kredi kartı limiti nasıl yükseltilir?

SMS ile bankacılık hizmeti almak, tüm bankaların kolay bankacılık adına önem verdiği bir uygulamadır. Sizlerde kredi kartı limiti arttırma işlemi için çalıştığınız bankaya kısa mesaj atmanız yeterli olacaktır.

 6. Garanti Bankası kredi kartı limiti arttırma

Garanti bankası bonus kart için kredi limiti yükseltme imkanı sunmaktadır. Garanti bankası kredi kartı limiti arttırma için aşağıdaki adımları uygulayın;

  •  Öncelikle bankada kayıtlı olan size ait telefon numarası ile bankaya SMS gönderiyorsunuz.
  • Telefonunuzun mesaj kısmına girerek ARTTIR,
  • İSTENİLEN LİMİT,
  • KART SON 6 HANE
  • AYLIK NET GELİR bilgilerini birer boşluk bırakarak yazmanız gerekiyor.
  • Daha sonra bu mesajı 3304’e göndermelisiniz. Uyguladığınız bu mesaj bankaya gittiğinde yetkili bir kişi tarafından incelenmekte ve değerlendirilmektedir.

Kredi kartınızın limitinin yükselmesi için kredi notunuzun yüksek olması gerektiğini ifade etmiştik. Eğer notunuz yüksek ise kredi limitinizin de artması mümkündür. Aksi halde limitiniz yükselmeye bilir. Ancak maaşınız bankanın olumlu değerlendirebileceği bir miktarda ise, kredi limitinizin yükseltilmesi mümkündür.

Garanti bankası kredi kartı limit yükseltme için başka bir yol da müşteri hizmetlerini aramaktır. Durumunuzu anlattığınızda müşteri hizmetleri size yardımcı olacaktır.

Ayrıca BONUS FLASH uygulaması ile ve bankamatiklerden de kredi limiti yükseltme imkanı bulunmaktadır.

7. Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Limiti Arttırma

Yapıkredi bankası kredi limitini arttırmanın bir çok yolları bulunmaktadır. Bunlardan bazılar aşağıdaki gibidir;

  • SMS ile başvurma; Telefonunuzun SMS kısmına LIMIT yazıp boşluk bırakın ve kredi kartı numarasının son 6 rakamını yazın, son olarak da aylık gelirinizi yazıp 4411’e gönderin.
  • Yapıkredi telefon bankacılığı ile kredi kartı limiti yükseltme: Yapıkredi müşteri hizmetlerini arayarak 444 0 444’ü arıyorsunuz. Yapıkredi müşteri hizmetleri kredi limiti arttırma kısa yolu; 1,2 ve tekrar 1 şeklindedir. Bu sayede kredi limitini arttırmak için beklemek zorunda kalmazsınız.
  • Yapıkredi internet bankacılığı üzerinden kredi kartı limitinizi arttırmanız mümkündür. Yapıkredi inernet sayfasından : Kartlarım→Kart hizmetleri→Limit işlemleri adımları ile kredi kartı limitinizi yükseltmeniz mümkündür. Yapıkredi internet bankacılığını kullanarak kredi limitinizi düzenli bir şekilde yükseltebilirsiniz. Tek yapmanız gereken otomatik limit yükseltme talimatı vermektir.

8. Akbank Axess Kredi Kartı Limit Arttırma 

Akbank Direkt ile telefon bankacılığı aracılığı ile kredi kartı limitinizi yükseltebilirsiniz. 444 25 25 nolu müşteri hizmetleri numarasını aramanız durumunda kredi kartı limitinizi arttırmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca Akbank internet bankacılığı ile kredi kartı limitinizi yükseltmeniz mümkündür. Bunun için Akbank direct uygulamasındaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

Eğer gelir durumu ile Akbank kredi kartı limitini yükseltmek isterseniz, 0262 686 96 96 molu FAX numarasına maaş bordronuzu göndermeniz gerekmektedir. Gelir belgenizi gören banka yetkilileri sizlere en uygun limit arttırma işlemini gerçekleştirecektir.

Ayrıca Akbank müşteri hizmetleri aracılığı veya size en yakın bir şubeye giderek düzenli kredi kartı limiti arttırma işleminde bulunabilirsiniz. Bu sayede her defasında kredi kartı limiti arttırmak için başvuruda bulunmamış olursunuz.

9. TEB Bankası Kredi Kartı Limiti Arttırma İçin Neler Yapmalıyız?

TEB Bankası kredi kartı limitini internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri üzerinden arttırabilirsiniz. Ayrıca düzenli kredi kartı limit arttırma işlemi için TEB bankasına SMS gönderebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına LIMIT yazarak 4616’ya kısa mesaj gönderin.

10. Finansbank Cardfinans Kredi Kartı Limitini Arttırmanın Yolları

Finansbank kredi kartı limiti arttırma işlemi için internet bankacılığını kullanabildiğiniz gibi bu işlemi müşteri hizmetleri aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca SMS ile kredi kartı limitinizi de arttırmanız mümkündür. Bunun için telefonunuzun mesaj kısmına LIMIT yazarak 2273’e kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir.

Ayrıca Finansbank çağrı merkezini aramanız durumunda limitinizi arttırmanız için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanında düzenli bir şekilde limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Böylelikle banka harcamalarınıza göre limit arttırımında bulunacaktır.

Finansbank Kredi Limiti Arttırmak İçin Çağrı Merkezi Numarası : 0850 222 19 01 şeklindedir.

11. İş Bankası Müşterileri İçin Kredi Kartı Limit Arttırmanın Yolları

İşbankası müşterileri kredi kartı limitlerini arttımak için bir çok seçeneğe sahiotir. Bunlar İŞCEP mobil uygulaması, internet bankacılığı ve müşteri hizmetleri ile irtibat kurarak limit arttırma işlemleridir.

Kredi kartı limit arttırma

Bu makalemizde kredi kartlarının limit arttırma işlemlerini anlattık. Bu konuda sizlere yardımcı olabilecek yani limit arttırımını yapacak belli başlı tüm bankaları anlattık. Bu sayede yetersiz bulduğunuz kredi kartlarınızın limitlerini arttırabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki kredi kartınızın limiti kredi notunuzla ve bazen de maaş durumunuzla doğrudan ilgilidir. Bu nedenle kredi notunuzu arttırmalısınız.

Eğer kredi notunuzu düşük ise kredi kartınızın limitini arttırmanız çok zordur. Ancak sizler bankalara kredi kartı limitinizi otomatik yükseltme talimatı verirseniz, kredi kartı limitiniz zaman içerisinde düzenli bir şekilde artış gösterecektir.