Kredi kartları, günlük hayatı kolaylaştıran bir ödeme aracı olarak tasarlanmıştır. Fakat ülkemizdeki ve dünyadaki algı ise kredi kartlarının bir borçlanma aracı olduğu yönündedir. Kredi kartı ile yaptığınız aylık harcamalarınızın tamamını ödeyemediğinizde ya da gelirinizden daha fazla kontrolsüz bir harcamada bulunduğunuzda, kredi kartının asıl kullanım amacından kopmuş ve bunu bir borçlanma aracı olarak kullanmış olursunuz.

KREDİ KARTI BORCU BİR GÜN GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?Kredi kartlarının son ödeme tarihi genelde hesap kesim tarihinden 9-10 gün sonrasına gelen gün olarak belirlenmektedir. Karttan oluşan dönem borcunu ya da asgari ödeme miktarını kredi kartının son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Asgari ödeme miktarını geç ödenmesi durumda, geç ödediğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödemek zorunda kalınır.

Bununla beraber “Kredi Kartları Kanunu ve Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği”ne göre bir takvim yılı (12 Ay) içinde kredi kartının asgari ödeme tutarı üç kere geç ödenirse, bu kart bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılmaktadır. Ancak bu tarz gecikmelerde herhangi bir yasal ya da idari takip gibi bir durum oluşmamaktadır..

Ancak unutulmamalıdır ki kredi kartlarında yapılacak bir günlük gecikme dahi kişinin kredi siciline işlenmekte ve bu durum da kişinin kredi notunu etkilemektedir.

KREDİ KARTI BORCU BİR DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Kredi kartının asgari ödeme tutarını bir ay yani bir sonraki ekstre tarihine kadar ödemeyen ya da asgari ödeme miktarından daha az ödeyen kişiler sisteme 1 dönem gecikmiş borçlu olarak düşecektir. Bu durumda da bir sonraki ekstreye aylık gecikme ve akdi faiz borcu eklenecektir. Ancak bu gecikmede de kişiyi bekleyen herhangi bir yasal veya idari takip söz konusu olmamaktadır. Ancak gene unutulmamalıdır ki bu gecikme de kredi sicilinizi yani kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır.

KREDİ KARTI BORCU İKİ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Kredi kartına 2 dönem yani yaklaşık 60 günlük süreç içersinde dönem borcu ya da asgari tutar üzerinden bir ödeme yapılmazsa banka tarafından kredi kartı alışveriş ve nakit çekim kullanımına kapatılır. İçinde limit dahi olan kredi kartları iki dönemden gecikmeden dolayı kullanılmaz hale gelir. Bu süreç içerisinde genelde bankalar sıkça borçlu tarafı arayıp ödemezseniz yasal takip başlatılacağını ve bir an önce ödeme yapmanız gerektiğini bildirirler.

Bu durumda kredi kartı borçlularının dikkat etmesi gereken en önemli şey üst üste iki dönem ödeme yapılmazsa, yasal işlemlerle ilgili tüm insiyatifin bankanın elinde olacağıdır.

KREDİ KARTI BORCU ÜÇ DÖNEM GEÇ ÖDENİRSE NE OLUR?

Üçünde defa ekstrenin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmayan kişileri ise banka aramakta ve genelde bu aramadan sonra 7 gün verilmektedir. 7 gün içerisinde de ödeme yapılmaması halinde banka gelirlerinize ya da mal varlıklarınıza ilişkin olarak el koyulma işlemi için yasal süreçleri başlatacaktır.

Yasal takip sürecine giren kişiler 5 yıl boyunca banka izleme sistemlerinde “kara liste” olarak da bilinen kısımda görünecektir. Kara listede bulunan kullanıcıların, kullanmakta olduğu ya da farklı bir banka üzerinden kullanmak isteyeceği kredi kartı ya da kredilerde olumsuz cevapla karşılaşma ihtimali yüksek olacaktır.