Günümüzde dijital bankacılığın gelişmesi ile bankalar vatandaşların yapacağı hem kredi başvurularında hem de kredi kartı başvurularında ilk olarak kredi notuna bakmaktadır. Kredi notunun yüksek olması vatandaşların kredi ile kredi kartı alımlarını oldukça kolaylaştırmaktadır.

Bilindiği üzere Türkiye’ye son 4-5 yılda uyarlanan bir kredi sistemi olan kredi not değerlendirme sistemi; kişinin geçmişte yaptığı kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenliliğini, SGK’lı çalışıp çalışmadığına göre değişim göstermektedir. Geçmiş dönemde kredi ya da kredi kartı kullanıp bu ürünleri de düzenli olarak ödeyen kişilere sorunsuzca bankalar tüm ürünlerini kullandırmaktadır.

Ülkemizde bireysel kredi skoru puan aralığı 0 ve 1900 arasında değişmektedir. Yani geçmişten bu yana kredi ve kredi kartı kullanıp, düzenli olarak ödeyen kişilerin alabildiği maksimum skor da 1900 olmaktadır. Ülkemizde bankalar 1300’ün üstünde kredi skoruna sahip olan kişilere; kredi ve kredi kartlarında 30.000 TL’ye kadar limit verebilmektedir.

Kredi kartı başvurusunun onay alması için kredi notu kaç olmalıdır?

Kredi kartı almak isteyen kişilerin kredi notunun minimum 1300 olması gerekmektedir. Bu not orta riskin biraz daha üzerinde yer alan bir skordur ve bankalar minimum bu skoru görmek istemektedir.

Bir kredi kartı başvurunda tabiki sadece kredi notu etkili değildir. Kredi kartı için başvurduğunuz banka ile çalıştığınız süre, SGK’lı olarak çalışmak, maaş bilgisi gibi pek çok etmen de bir kredi kartının onaylanıp onaylanmamasını etkilemektedir.

Kredi kartını almayı etkileyen etmenleri şöyle açıklayabiliriz;

Kredi notu: Kredi kartı almak isteyen bir kişinin kredi notunun en az 1300 olması gerekmektedir. Skoru minimum 1300 olan bir vatandaş da kredi kartı alabilirken, 1300’ün üzerinde olan kişiler daha yüksek limitli kredi kartı alma şansına sahiptir.

Gelir ve maaş: Bankalar hem kredi hem de kredi kartı verirken başvuru yapan kişinin gelir ve maaş durumunu görmek istemektedir. Eğer SGK’lı çalışan bir kişi ise bu durum kişinin kredi kartı alma şansını oldukça arttıracaktır. Hem maaşlı çalışan hem de dışarıdan kira vb. gelire sahip bir kişi ise de bu durum kişinin kredi kartı alma şansını artıracaktır.

Borçluluk: Kredi kartı almak isteyen kişilerin mevcutta kullandığı bir kredi kartı ya da kredi borcu olması da kişinin kredi kartı alıp alamayacağı ile kaç TL limitli kredi kartı alabileceğini etkilemektedir. Örneğin kredi skoru 1300 olan ve kredi kullanım limiti 10.000 TL olan bir kişi hali hazırda 8.000 TL borçlu kredi ya da kredi kartı kullanıyor ise alabileceği maksimum limitli kredi kartı 2.000 TL olacaktır. Bu gibi etmenler kredi kartı alıp alamama ile kredi kartı limitine direkt etki etmektedir.

Kredi kartı alabilmek için kredi notu kaç olmalı?” sorusunun ana cevabını tekrarlamak gerekirse en az 1300 olmalıdır. Bunun altında kredi notuna sahip olan kişilerin bir an önce kredi notunu arttırması gerekmektedir.