Sermayesi olmayan ve işyeri açmak isteyen tüm girişimciler, Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından geri ödemesiz hibe ve kredi desteklerini 2019 yılında da almaya devam edecektir. Fakat girişimcilerin pek çoğu KOSGEB’in ne olduğunu bilmemektedir. Bunun içinde KOSGEB ile ilgili bazı soruları aşağıda cevaplandırdık.

KOSGEB Nedir? Nasıl Yazılır? Neden Kredi Verir? Amacı Nedir ?

1990 yılından bu yana küçük ve orta ölçek boyutlu işletmelere karşılıksız yardımlar sağlayan, kendi işini ya da işyerini kurmak isteyen kişilere ise karşılıksız yardımlarda bulunmak amacıyla kurulan Kosgeb T.C Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, halk tarafından kısa ismi olan KOSGEB ismi ile tanınmaktadır.

Ekonomiyi canlandırmak ve girişimciliği özendirmek amacıyla devlet tarafından kurulan bir kurum olan KOSGEB, kurulduğu ilk günden bu yana kendi işini kurmak isteyen binlerce girişimciye geri ödemesiz hibe ve faizsiz kredi desteği vermiş ve hala devam etmektedir.

KOSGEB’den Hibe Veya Faizsiz Kredi Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Her yıl düzenli olarak başvuru yapan girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği vermekte olan KOSGEB’den bu desteği almak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. KOSGEB girişimci destekleri kapsamında girişimcilere, 65 bin liraya varan hibe ile 250 bin liraya varan faizsiz kredi vermektedir.

Bu desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin öncelikle yapması gereken şey, yaşadıkları il ya da ilçelerde bulunan KOSGEB Hizmet Müdürlükleri’ne başvuru yapmaktadır. Bu başvuruyu tamamlayan kişilerin ilk iş olarak KOSGEB’in uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları gerekmektedir. KOSGEB tarafından tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirilen Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılım gösteren ve bu eğitimi başarılı bir şekilde tamamlayan tüm kişilere; girişimci sertifikasın verilmektedir.

Bu sertifikayı alan kişilerden eğitimde öğretilen bilgilere dayanarak bir iş planı oluşturmaları beklenmektedir. Eğitimde verilen yönergelere uygun şekilde iş planı hazırlayan ve iş projesini de KOSGEB yetkililerine onaylatan kişiler ise hibe ve kredi gibi KOSGEB desteklerinden de yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Girişimcilerin bu aşamada bazı işlemleri de tamamlaması gerekmektedir. Öncelikle girişimciler açtıkları işyerlerini KOSGEB veri tabanına kayıt ettirmeleri ve işletme kaydını yaptırmaları gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve kobi beyannamesine sahip olan işletmeler sistemden KOBİ bilgi dökümanı çıktısını almalı ve bu belgeri KOSGEB il ya da ilçe müdürlüklerine teslim etmeleri gereklidir. Bu belgeler arasında KOSGEB’den alınan girişimci sertifikası, KOBİ bilgi dökümanı çıktısı, işyeri açılış giderlerinde yapılmış olan harcamaların faturaları ve ile bazı ek belgeler yer almaktadır. KOSGEB yetkilileri, zaman zaman bu belgelerle ile başvuran işyeri sahiplerinin işyerlerini ziyaret etmekte ve denetlemektedir.

Sermayesi Olmayanlar KOSGEB Desteği İle İşyeri Açabilirler mi?

Hayır. Maalesef sermayesi olmayan kişiler KOSGEB desteği ile işyeri açamamaktadırlar. Bir önceki soruda da belirttiğimiz gibi KOSGEB desteğinden yararlanmak için girişimcilik sertifikasına sahip olduktan sonra işyeri açmak ve bu işyerini KOSGEB veri tabanında işletme kaydı yapmak gereklidir. Örneklemek gerekirse eğitimi aldınız ve şahıs şirketi kurmak istiyorsunuz. Bunun için öncelikle şahıs şirketi kurma masraflarını yapmalı ve ardından KOSGEB’e yaptığınız harcamalara ilişkin faturaları götürmelisiniz. Bunun sonucunda da KOSGEB, sizin harcadığınız tutarları geri iade etmektedir.

Geri Ödemesiz KOSGEB Desteği İle İşyeri Açmak Mümkün Müdür?

Kendi işini kurmak ya da yeni bir işyeri açmak isteyen tüm girişimciler KOSGEB’den hibe desteği alabilmektedir. KOSGEB hibe desteği, önceki sorularda da açıkladığımız şekilde başvuru yaparak şartları yerine getiren tüm girişimcilere sağlanmaktadır. Bu hibe desteği, girişimcilere; şirket kuruluş giderlerindeki masraflar, şirket için ekipman ve demirbaş alımlarında yapılan harcama faturaları dahilinde verilmektedir.

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi Nedir? Kimlere Verilir? Şartları Nelerdir?

KOSGEB sıfır faizli kredi kampanyasından yararlanmak isteyen girişimcilerin KOSGEB sayfalarına girererek kobi beyannamesini güncellememeleri gerekmektedir. Her yıl iki defa çağrıya açılan bu kredi kampanyasının başvuru tarihlerini de kaçırmamak ve şartlarda yer alan tüm bilgilere dikkatli okuyarak yerine getirmek büyük bir önem arz etmektedir.