Türkiye, dünyada genç nüfus sayımında en üst sıralarda yer alan ülke olduğundan en çok ilkokul ve lise öğrencisine sahip ülkelerden de biri konumundadır. Ayrıca son yıllarda ülkemizde okul öncesi öğretim de ciddi bir artış olmasıyla birlikte öğrenci sayısında da ciddi bir artış yaşanmıştır. 2018 yılı rakamlarına göre Türkiye’de öğrenci sayısı 18 milyon civarındadır. Bu öğrenci sayısı ve potansiyeli de varken Türkiye’de kırtasiye açmak ciddi kazançlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kırtasiye Açarken Önemli Detaylar Nelerdir?

Öğrencilerin en çok uğradığı dükkanların başında kırtasiyeler gelmektedir. 18 milyon civarında bir öğrenci potansiyeline sahip olan Türkiye’de, yalnızca bir köy okulunun yer aldığı bir köyde dahi kırtasiye ile hatrı sayılır paralar kazanmak gayet mümkündür. Kırtasiye açmak için ise bu sektörde uzun yıllardır yer almaya ya da yüksek maliyetli dekorasyon masraflarına ihtiyaç yoktur. Öğrenciler her zaman aradığı ürünleri uygun fiyatlarla bulunduğu bölgeye yakın bir yerde bulmak ister. Bundan dolayı kırtasiye açacak olan kişiler doğru bir ürün portföyü ile öğrencilere hizmet vermesi gerekmektedir.

Doğru ürün portföyü için de iyi bir tedarikçi ya da toptancıyla çalışmak mantıklı olacaktır. Kırtasiye açacak kişiler pek çok farklı toptancı ile görüşmeli ve ürünler için fiyat almalıdır. Karar aşamasında ise en uygun ve en hızlı şekilde ürünleri getirecek olan toptancıyı seçmesi gerekir.

Bununla beraber kırtasiyelerin lokasyonları da bir öğrenci için çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; bir öğrenci okuduğu okula yakın bir yerden kırtasiye alışverişlerini yapmak ister. Okulun bir kilometre uzağına bu kırtasiye malzemeleri için gitmez. Bundan dolayı öğrenci nüfusunun yoğun olarak kullandığı okul çevreleri, işlek caddeler, nüfusu yüksek olan ilçelerde kırtasiye dükkanı açmak girişimcinin yararına olacaktır. Bunun yanında eğer okulların etrafında bir kırtasiye açmayı düşünüyorsanız, diğer kırtasiyeler ile rekabet etmek için özellikle ilk aylarda ürünlerde daha az kar elde etmeyi hedeflemeniz ve öğrencileri kendi kırtasiyenize çekmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kırtasiye açmak için gerekli belgeler

Kırtasiye açmak için devlet nezdinde bazı belgelere ihtiyacınız olacak. Bu belgeler sizin kırtasiyenizin devlet nezdinde de resmi olarak kurduracak olan belgelerdir. Resmi bir kuruluş olmanız ilerleyen süreçte herhangi bir yasal mevzuatta sorun yaşamamanız açısından büyük bir önem arz etmektedir.

 • İşletme Ruhsatı  (Belediyeden)
 • Esnaf kaydının yapılması (esnaf ve zanaatkarlar odasından)
 • Vergi levhasının alınması (vergi dairesinden)
 • Vergi borcu yoktur yazısı (Belediyeden)
 • Kira sözleşmesi (iş yeri sahibinden)
 • İtfaiye raporu (İtaiyeden)
 • Reklam kaydı (Belediyeden)

Kırtasiye dükkanının maliyeti nedir?

Ortalama düzeyde bir kırtasiye dükkanı açabilmek için maliyetleri şöyledir:

 • Ruhsat, vergi ve diğer belge masrafları: 2.000 TL
 • Kira: 1.500-3000 TL
 • Dekorasyon masrafı: 10.000 TL
 • Malzemeler: 35.000 TL

Bu maliyetler demek oluyor ki ortalama bir kırtasiye dükkanı açmak isteyen kişileri yaklaşık 50 bin TL’lik bir maliyeti olacaktır.

Kırtasiyeler Ne Kadar Kazanır?

Kırtasiyelerde ortalama kar marjları çok yüksek değildir. Tüm mallar üzerinden ortalama bir ürün kar marjı ele alırsak, bu marj yaklaşık %20 oranında olacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki uzun yıllardır bir okulların çevresinde bulunan kırtasiyeler, oturmuş bir sistem ile ilerlediğinden dolayı, halk tabiri ile sürümden kazanmaktadır. Örneğin yeni açılan bir kırtasiye günde 200 ürün satabilirken, yıllardır aynı bölgede iş yapan bir kırtasiye ise günde 1000 ürün satabilmektedir.