Kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım, kara listeden nasıl çıkılır ve banka kara listeden nasıl çıkılır gibi sorular sitemize sıkça sorulmaktadır. Günümüzde neredeyse tüm insanlar bir ya da birden fazla neden ötürü bankalar ile bir çalışma içerisine girmektedir. Dünyadaki pek çok insanın hayatında çok önemli bir noktada olan bankalar, bu sebepten dolayı hayatımızın içinde çok önemli parçada yer almaktadır. Bir yerden bir yere para gönderir ya da alırken, elektrik, su, doğalgaz ya da internet gibi pek çok fatura ödemesi yaparken, bazen de acil nakit para ihtiyaç konularında bankalar hep işin içinde olmaktadır.

Ancak özellikle işin nakit ihtiyaç kısmında kredi ya da kredi kartı kullanan kişilerin ödemelerini de düzenli yapmış olması gerekmektedir. Eğer ödemelerinizi düzenli yapmamış, sürekli problemler yaşamış ve en son radde de avukatlık olmuşsanız bankalar sizleri kara listeye almış olabilir. Halk arasında bu durumla alakalı en çok kullanılan sözde kara liste olduğundan bu terimi kullanmak da açıklayıcı olacaktır. Peki bir kere kara listeye giren bir kişi kara listeden nasıl çıkılır? Bu kişiler kara listeden çıkmak için ne yapmak gereklidir? Bu soruların cevabını ilerleyen bölümlerde vereceğiz.

Kara Liste Nedir?

Öncelikle kara liste, kesinlikle bir bankalar tarafından kullanılan bir terim değildir. Halk ve kamuoyu dili ile üretilmiş bir kelime olan kara liste, kredi sicil bozukluğunun yerine zaman içinde geçmiştir. Genelde bankalar bu tarz durumlarda kredi sicili kelimesini kullanmaktadır. Düzenli ödeme yapan kişiler kredi sicili düzgün, düzensiz ödeme yapan kişiler ise kredi sicili bozuk olarak adlandırılır. Kredi sicili bozuk olan kişiler bankacılık sektöründe bulunan kredi ya da kredi kartı gibi hiçbir enstrümanı kullanamamaktadır. Hiçbir banka ürününden faydalanamayan bu kişilere kara listede yer alıyorsun gibi bir tamlama yapılmasının ana sebebi de bununla alakalıdır.

Kredi sicilleri günümüzde kredi kayıt bürosu tarafından tutulmaktadır. Türkiye’de yer alan her kişinin ayrı bir finansal geçmişi olduğundan dolayı herkesin farklı bir kredi notu vardır. Bu kredi notları, kişilerin  ödeme alışkanlıkları, vadeli ya da vadesiz hesapta tuttukları mevduata kadar pek çok değişken üzerinden farklılık göstermektedir.

Fakat unutulmamalıdır ki her sicili bozuk olan kişi, kara listede yer almamaktadır. Ödemelerinde hem düzensiz hem de zorluk olan kişiler, pek çok sefer geçte olsa bankalara ödeme yapmaktadır. Bu tarz durumlarda kredi notu kötü etkilenmekte ve kredi notu düşmektedir. Ancak kredi ya da kredi kartı kullanıyor ve üç dönemden fazla süre ödemiyorsanız, bu durum içinde banka tarafından yasal takip içine giriyorsunuz anlamına gelir. Yasal takip başlatılmasının bir diğer anlamı da kara listeye girmek olarak açıklanabilmektedir. Bu tarz durumlarda kişinin banka sicili tamamen bozulmaktadır. Bankacılık sisteminin tek bir havuzdan bilgi almasından dolayı da kara listede yer alan kişiler her bankada görüntülenebilmektedir.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim?

Kara listeden nasıl çıkılır sorusunu cevaplamadan önce kara listede yer alıp yer almadığınızı da öğrenmek doğru olacaktır. Daha önce bankalar ile problem yaşamış ve bu iş yasal takip noktasına gelmiş ve avukatlar tarafından evinize bir tutanak gönderilmiş ise çok büyük bir ihtimalle kara listeye girmişsinizdir. Bu tip durumlarda kara listede yer aldığınız kesin olmuş olmaktadır. Ancak gene de herhangi bir bankaya giderek kara listede olup olmadığınızı rahatlık sorgulatabilirsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır 2019?

Eğer bir bankaya gitmişseniz ve banka çalışanları da size kara listede olduğunuzu söylemişse artık sıra  kara listeden nasıl çıkılır sorusunun cevaplarını öğrenmekte ve uygulamaktadır. Bu durumu düzeltmeye başlamadan önce bilinmesi gereken en önemli şey, bu sürecin sanılan kadar basit ya da kısa süren bir süreç olmadığıdır. Bundan ötürü, yaşanılacak olan süreç içerisinde sabırlı olmak çok büyük bir önem taşımaktadır. Kara listeden nasıl çıkacağınıza dair bilgileri aşağıda sizlere bazı farklı opsiyonlar halinde sunduk. Bu opsiyonlar;

  • Opsiyon 1: Halk tabiri ile kara liste affı olarak bilinen af sistemi, kara listeden çıkmaya sağlayan bir durumdur. Bu tip durumlar çok nadir de olsa bankacılık sektörü tarafından daha önce yıllarda yapılmış bir sistemdir. Kredi Sicil Affı olarak anılmakta olan bu sistemi takip etmek çok önemlidir.
  • Opsiyon 2: Kara listeden çıkmanın bir diğer opsiyonu ise tüm borçlarınızı kapatmak olacaktır. Tüm borçları kapatmak, bankacılık sektöründe bulunan siciliniz için yeni bir sayfada olabilir. Borçları sıfırlama adımı sizin siciliniz için yeni bir sayfa olabilir.
  • Opsiyon 3: Kara listeden çıkmayı sağlayan en garanti yol ise sabırlı olmak ve kredi notunu yeniden yükseltmektir. Özellikle bankalar kara listede olan kişilere kredi kartı vermemektedir. Ancak bu tip durumlara özel olarak düşük limitli bir kart talebi yapabilir ve belli bir teminat altında bu karta yeniden sahip olabilirsiniz. Bu kredi kartını kullanıp, düzenli ödemelerini yaparak, sadece kara listeden çıkmakla kalmaz, kredi notunuzu da çok yüksek seviyelere getirebilirsiniz.
Dilekçe Vererek Kara Listeden Çıkılabilir Mi?

İnternet üzerinde sıkça yer alan ve yanlış olan bu bilgi, geçersiz bir bilgidir. Dilekçenin hangi kuruma verileceği bile muamma iken kara listede yer alan kişilerin bu tip hamleler ile uğraşmaması gerekir. Örneğin borcunuz bir bankaya da olsa bu artık o bankanın çözebileceği bir sorun olmaktan ötededir. Tüm bankacılık sistemindeki kara listeye giren kişilerin çıkış noktalarını yukarıda da sıralamıştık. Bu hamleleri yaparak orta vadede kara listeden çıkmak hatta yüksek kredi notuna sahip olmak mümkündür.