Kara liste pek çoğumuzun korkulu kabusu! Çünkü bir kere bu listeye adınız girdi mi çıkması çok zor olmakta ve yıllarınızı alabilmektedir. Bu nedenle işi baştan sıkı tutmalı ve kara listeye neden-nasıl girildiğini iyi kavrayıp buna göre hareket etmelidir. Ancak günümüzde pek çok kişi kara listeye istemese de girmiş durumdadır.

Peki, kara listeden çıkmak için ne yapmalı? İşte şu an kara listede olanlar için kara listeden kurtulmanın yolları:

Kara Liste Nedir?

İlk olarak kara liste nedir, bunun bir tanımını yapalım. Bu listeler Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmaktadır. Harcaması yapılmış kredi kartları, alınan krediler ya da kredili mevduat hesabından kullanılan kredi ya da kefil olunan bir kredinin ödemelerinin üç ay yani 90 gün geciktirilmesi durumunda ilgili kişi ve kurum hakkında yasal takip başlatılır ve bu kişi-kurumlar kara listeye girmiş olur.

Aslında bankaların büyük bir kısmı kendilerinden kredi çeken müşterilerinin takibe düşmelerini ya da kara listeye girmelerini istemezler. Bunun için müşterilerine, kara listeye girmeden önce kredi yapılandırma veya mevcut borcu taksitlendirmek gibi tekliflerde bulunurlar. Bu tekliften yararlanamayıp kara listeye girdiyseniz listeden çıkmak için biraz beklemeniz gerekir!

Kara Listeden Ne Zaman Çıkılır?

Aksi bir durum olmadığı müddetçe kara listedeki kişiler borcunu ödedikten 5 yıl sonra kredi sicilini temizleyebiliyor. Bu zaman zarfı içinde kara listede bulunan birinin kredi çekme ya da kredi kartı alma ihtimali çok düşüktür. Ayrıca 5 sene sonunda da bazı sorunlar baş gösterebilir. Bu süreç bitince kişinin kredi sicili temizlense de bankalar kendi tuttukları kayıtlardan ilgili kişinin kredi geçmişini görebilmekte ve bunu bir risk olarak görüp yeni başvuruları olumsuz yanıtlayabilmektedir.

Kredi Sicil Afları ile Kara Listeden Çıkma

Ülkemizde bazı dönemler mevcut hükümet, kişilerin kara listedeki isimlerinin silinmesini sağlayan sicil affı yasaları çıkarabilmektedir. Bu af sonucunda kişilerin kara listeden adlarının silinmesi için beş yıl beklemelerine gerek kalmayabilmektedir. Tabi bunun için yasa çıktıktan sonra şahısların ya da şirketlerin belirlenen zaman zarfı içinde içinde borçlarını ödemesi veya yeniden yapılandırması gerekmektedir.

En doğrusu, kara listeye düşmemek için ödeyemeyeceğiniz miktarda kredi çekmemek ve sahip olduğunuz kredi kartınızı sadece borçlanma aracı olarak kullanmamaktadır.