Kredi Kayıt Bürosu, Türkiye’deki kişilerin bankalar ve diğer finansal kuruluşlarla olan ilişkilerin tamamını kayıt altında tutan ve buna göre kredi sicili oluşturan bir kurumdur. Hem bankalar ve hem de diğer finansal kuruluşlarla olan ilişkiler bu kredi sicili olumlu ya da olumsuz şekilde etkilemektedir. Örneğin geçmişte çekilen krediler ve bu kredilerin ödeme düzeni, kullanılan kredi kartları ve gene bunların ödeme düzenleri , bireysel çekler ve senetler gibi pek çok finansal işlem bir kişinin kredi sicilini etkilemektedir. Ödemelerimizi düzenli yapmayan kişiler ise halk arasındaki tabiri ile ‘kara liste’ içine düşebilmektedir.

Kara Listeye Neden Gireriz?

Kredi kartları ya da kredi kullanan bir kişi bankanın belirlediği tarihte ve belirlediği tutarda düzenli olarak ödeme yapmazsa, bu kredi siciline zarar olarak yansımaktadır. Bu durumda otomatik olarak kişinin kredi notu düşmektedir. Herhangi bir kredi kartının ya kredinin ödemesini 90 gün içerisinde yapmayan kişilere bankalar tarafından yasal takip başlatılmaktadır. 90 günün sonunda ödeme yapılsa dahi,  ödemelerde yapılan bu aksaklık kredi sicile olumsuz olarak yansımaktadır. Bu tip durumlar da kişinin kredi notu ve siciline eksi puan olarak düşecektir.

Eğer ödeme yapmayan kişiler 90 günün sonunda bankalar ile anlaşamaz ve yasal takip başlar ise o kişi hem o banka hem de diğer bankalar sistemine düşmekte ve halk arasındaki tabir ile ‘ kara liste ‘ye alınmaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Yasal takip genelde avukatlar ve mahkeme işlemleri ile sonuçlanmaktadır. Bu işlemlerin ardından borcunu tam olarak ödeyen kişiler, bir müddet sonra bankadan ‘borcu yoktur’ kağıdı almaktadır. Bu kağıdın alınması ve tebliğ edilmesinin ardından kişiler kara listeden çıkmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki daha önce kredi sicilinde kara liste tecrübesi olan kişilere, 5 yıllık bir müddet içinde diğer bankalar da kredi ya da kredi kartı vermeye sıcak bakmamaktadır.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi veya Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bunun için bankalar ile olan ilişkileri düzeltmek gerekmektedir. Eğer kişi çalışıyor ve maaş müşterisi olduğu bir banka varsa, bu bankaya yönelmek kişinin kredi ya da kredi kartı alma şansını arttıracaktır. Bunun en temel sebebi ise bankanın karşısındaki kişide düzenli bir gelir olduğunu görmesinden kaynaklanmaktadır.

Kara listeden çıkan kişiler herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı talebinde bulunmadan önce, elinde ekstra puan toplamak için bir vadeli mevduat hesabı açması ya da otomatik ödeme talimatı vermesi o kişinin puanına olumlu şekilde etki edecektir.

Kredi Sicilinde Hata Olduğunu Düşünenler Ne Yapmalı?

Ödemelerini düzenli yapmasına rağmen, kredi sicilinde problem olan kişiler www.kkb.com.tr adresinden bilgi alıp  MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden bu kredi notunun düzeltilmesi için başvuru yapabilir.