Devletimiz kadın girişimcilere, geçen yıllarda dolaylı olarak teşvik verdiği gibi, 2018 yılında da kadınlara teşvik kredisi vermeye devam ediyor. Girişimciler için bir çok teşvik sunan devletimiz, iş yeri kurmak isteyen kadınlara da destek olmaktadır. Bu teşvikler, hayallerini gerçekleştirmek isteyen her kadının yaşamında dönüm noktasıdır. Ancak devlet destekli her teşvikin bir şartı olduğu gibi kadınlara devlet teşvikinin de şartları bulunmaktadır. İşte Detaylar…

Kadınlara Teşvik Kredisi

Kendi işini kurmayı hayal eden bayan girişimcilere devlet kredi desteği sunmaktadır. Bu kapsamda 18 yaşı üzerindeki T.C. vatandaşı olan bayanlara, KOSGEB kredi başvurusu dahilinde geri ödemesiz 50.000 TL kredi desteği sağlanmaktadır. Devlet tarafından sağlanan bu destek tamamıyla geri ödemesiz olmaktadır. Bu yapılan destek ile birlikte kadınlardan geri ödeme şartı da istenmemektedir.

Devlet desteği almak isteyen girişimciler İŞKUR’da verilen eğitime katılması gerekmektedir. İŞKUR’a bağlı olarak görev yapan il veya ilçe KOSGEB merkezlerine başvuru yaparak bu eğitimi almak için girişimde bulunabilirsiniz. Bu eğitimler öncesinde yeterlilik sınavı yapılacağı gibi, sonrasında da sizlere yeterlilik sınavı uygulayacaklar. Başlangıçtaki yeterlilik sınavını geçmeniz durumunda diğer eğitimleri de almaya hak kazanıyorsunuz. Bu eğitimler tamamen ücretsiz olmakla birlikte, yeterlilik sınavını kazanmanız halinde mevcudu 15 kişilik olan sınıflarda eğitim alıyorsunuz. Ancak bu sayıya ulaşılamadığı taktirde yeterli sayı bulunana kadar eğitim ertelenmektedir.

KOSGEB Eğitim Tarihleri Resmi Sitesinde Yayımlanıyor

KOSGEB tarafından yapılacak olan girişimcilik eğitimleri için başlama tarihleri yine KOSGEB’in resmi internet adresinde yayımlanmaktadır. Yapılan bu eğitimlerden sonra kadın girişimcilerin başarılı olması halinde bir sonraki kademe olan iş yeri kurma aşamasına geçilmektedir. Kadın girişimci iş yeri giderlerini karşılayabilmesi amacıyla Girişimcilik Destek Programına başvuru yapması gerekmektedir. Bu sayede destek alması sağlanabilir.

Bankalar KOSGEB kredisinden biraz farklı olsa da temelde benzerlik gösterecek bir şekilde kadın girişimcilere destek sunmaktadır. Bu bankalar Akbank, Garanti Bankası, TEB Bankası HAlk Bank ve İş Bankası’dır. Girişimci kadınlara birinci yıl ödemesiz 48 ile 120 ay vadeli kredi imkanı tanımaktadır.

Araştırmalar sonucu kadın girişimcilerin erkek girişimcilere nazaran %20 daha çok avantaja sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu yıl yapılan çalışmalar sonucu kadın girişimci olan kişilere 10 puanlık destek 10 puan daha arttırılarak 20 puana çıkarılmıştır.

Ev Hanımları Devlet Desteği İle Ne Tür Bir İş Yapabilir

Günümüzde kadınlar çalışma hayatına daha çok katıldılar ve bu durum kadın girişimcilere  daha geniş iş alanı oluşturdu. Kadınlar için yapılabilecek işler çoğaldı ve bu işler için bir çok insanın da hayatını değiştirdi. Peki kadınlar için tavsiye edilen işler nelerdir?

Öncelikle şu konuyu kendinize çok iyi sormalısınız, kadınların en çok alışveriş yaptığı kalemler nelerdir. Örneğin tekstil işine girmeyi düşünen bir kadın kadın iç çamaşırı satabilir. Çünkü kadınlar bu tür özel eşyaların alımında kadın satıcıları daha çok tercih edeceklerdir. Bu tür bir iş yeri açtığınızda müşteri potansiyelinizin fazla olduğunu ve kazançlı biş işe girdiğinizi anlayacaksınız. Ancak ancak açmak istediğiniz iş yeri için gerekli koşulları oluşturmanız ve isminizi duyurmanız son derece önemlidir. İşlek bir cadde veya bir pazarda yapacağınız satışlar sizleri ihya edebilir. Bu nedenle yapılacak işle ilgili iyi bir alt yapı çaışması ve gelişim planı son derece önemlidir.

Ülkemizin üretime yönelik yaptığı ataklar, girişimcileri de üretime yönlendirmektedir. Bu nedenle üretime yönelik yapacağınız girişimler daha çok kabul görecektir. Zaten bu konuda yapılan öneriler de hep üretim doğrultusundadır. Verilen teşvikler incelendiğinde ise üretime yönelik verilen teşviklerin fazlalığı görülmektedir.

Teşvik Kredisini Kolay Almanın Yolları

Teşvik kredisini daha kolay bir şekilde alabilmeniz için aşağıda saydığımız temel kurallar yardımcı olacaktır. Bu kuralar öncelikle dikkate alınan girişimcilik kriterleri olarak görülebilir. Bunlar;

  • Öncelikle teşviki daha kolay bir şekilde almanızı sağlayacak iş fikri belirleyin,
  • Bu iş fikrini daha da geliştirilebilir bir hale getirmek,
  • Bulduğunuz iş fikirlerini bir  profesyonel bir proje ile hazırlayarak rapor haline getirmek,
  • Devletin yeni düzenlemeler ile daha da geliştirmek istediği teşvik kredilerini ve politikalarını iyi takip etmek, şeklindedir.