Günümüzde pek çok vatandaşımız acil nakit ihtiyacı, borçlarını toplu olarak kapatma, yatırım yapma gibi çeşitli nedenlerden dolayı bankalara kredi müracaatında bulunmaktadır. Kredi çekmek için bankaya başvuru yapan her kişinin kredi başvurusu onaylanmamaktadır. Bunun nedeni ise bankaların verdikleri krediyi güvence altına alabilmeleri adına sunulan şartlardır. Her birey ya da işletme bu şartları karşılayamadığı için kredi çekme talepleri olumsuz karşılanan çok kişi bulunmaktadır.

Peki, bankalar kimlere kredi vermektedir? Bankadan kredi çekebilmenin koşulları nelerdir? Mesela işsizlik maaşı ile kredi çekilebilir mi?

İşsizlik Maaşı Alıyorum, Kredi Çekebilir miyim?

Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan bireyleri çeşitli yönleriyle değerlendirirler. Genel olarak her banka, kredi başvurusunda bulunan kişiden maaş bordrosu gibi gelirini gösteren belge, kefil ya da gayrimenkul gibi teminatlar göstermesini isteyebilmektedir. Bunların yanında kişinin kredi notu seviyesi de kredi çekip çekememesinde büyük etkiye sahiptir.

Peki, işten ayrıldıktan sonra gerekli şartları sağlayıp işsizlik ödeneği almaya başlayan birisi kredi çekebilir mi? İşsizlik maaşı gelir belgesi olarak gösterilebilir mi?

İşsizlik ödeneği belgesi bankalar tarafından gelir belgesi olarak görülmemektedir. Yani herhangi bir bankaya gidip bu şekilde kredi başvurusunda bulunmanız halinde kredinizin onaylanma ihtimali çok düşüktür. Çünkü işsizlik ödeneğinin belirli bir süresi vardır ve bu ödenek bir süre sonra kesilmektedir. Dolayısıyla çoğu banka bu tür başvurulara olumsuz cevap vermektedir.

İşsizlik Ödeneğine Kredi Veren Banka Var mı?

Ancak şu noktayı da belirtmemiz gerekir. İşinizden ayrıldıysanız ve işsizlik ödeneğiniz ödenmeye başladıysa geçmiş dönemde maaşınızın yatmış olduğu bankaya hatta ilgili banka şubesine kredi başvurusunda bulunmanız şansınızı biraz arttırabilir. Bazı banka şubeleri insiyatif kullanarak bu tür başvurulara kredi çıkarabilmektedir. Ancak çıkan kredilerin hem vadesi az hem de alınabilecek tutar düşük miktarda olacaktır. Dolayısıyla alınabilecek kredi miktarı muhtemelen başvuran kişiyi tatmin edecek boyutta olmayacaktır.

İşsizlik maaşı ile kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanma ihtimali çok yüksek olsa da bankaların dönemsel olarak sunduğu bazı kredi kampanyalarını takip etmek yararınıza olacaktır.