Son yıllarda büyük bir atılım yaparak günümüzün en popüler sosyal medya mecralarından biri haline gelen Instagram insanların yalnızca fotoğraf paylaştığı ve sevdiklerini takip ettiği bir platform olmaktan çok öteye geçmiştir. Artık pek çok insan Instagram’ı kazanç kapısı olarak görmektedir.

Peki, Instagram’dan para kazanmanın yolları nelerdir? Aslında Instagram üzerinde para kazanmanın çeşitli yolları mevcuttur. Bunların her birini sizler için ayrı başlıklarda değerlendireceğiz. Bu yazımızda Instagram üzerinden satış yaparak para kazanmanın detaylarını sizlere aktaracağız.

Instagram’da Ürün Satışı ile Para Kazanmak

Instagram hesapları üzerinden çeşitli ürünlerin satışını yapmak bu mecradan para kazanma yöntemleri arasında en sık tercih edilenlerin başında gelmektedir. İlgi çekebilecek, rakiplerinden farklı olan, güvenilir ürün satışı gerçekleştirilmesi durumunda kısa sürede satış yapılan sayfanın takipçi sayısı ciddi seviyelere çıkabilmektedir.

Ürünün satışını yapma maksatlı açılan Instagram hesabının tanıtımı için izlenmesi gereken yol ve yöntemler mevcuttur. İlk yapılması gereken şey takipçi sayısı yüksek olan sayfalar ile işbirliği yaparak buralardan tanıtım yapılmasıdır. Ayrıca Instagram’ın reklam verme hizmetinden yararlanarak hedef kitleye uygun ve istenen bölgeleri kapsayacak şekilde para karşılığı reklamınızı yapabilirsiniz.

Instagram Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram’da satış yapma işine girmeden önce planlamayı iyi yapmak gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse; aynı türdeki ürünleri satmaya çalışan binlerce marka ile rekabete girmek yerine benzersiz, çok daha farklı ve ses getirecek bir projeye yatırım yapmak daha kazançlı ve getirisi yüksek olabilir.

Instagram satış işinde başarılı olmak ve düzenli gelir elde etmek için fiyat politikasını iyi belirlemek de önemlidir. Satışını yaptığınız ürünün benzerleri mevcut ise onlarla kıyaslama yapmak fiyat baremlerini belirleme konusunda yardımcı olabilir. Müşteriler için kalite ve çeşitlilik kadar fiyat da çok önemlidir. Kaliteli malı uygun fiyata satıp rekabette bir adım öne geçebilirsiniz. Satışını yaptığınız ürünün benzerine rastlamadıysanız talebe ve ilgiye göre fiyat politikasını doğruyu bulana kadar değiştirebilirsiniz.

Son olarak müşteri memnuniyeti ilkesinden ödün vermeyin! Gelen her soruya yanıt vermeye çalışın. İstekleri ve talepleri dikkate alın. Böylelikle eksikliklerinizi kapamış olursunuz.

Instagramdan ürün satışı için temel olarak bilinmesi gerekenler bunlar. İlginç fikirlerinizi bizlerle de paylaşabileceğinizi unutmayınız.