Günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan sosyal medya, pazarlama dünyasında hesaba katılması gereken gerçek bir güç haline geldi. Özellikle Instagramın en sık kullanılan sosyal medya araçlarından biri olması pazarlama alanında Instagram kullanımını da öne çıkarmaktadır. Aylık 100 milyon aktif kullanıcı kazanan Instagram ortalama günlük 75 milyon kullanıcının aktif olarak kullandığı bir platformdur. Kullanıcı sayısının muazzam rakamlara ulaşması her alandan markanın Instagram başta olmak üzere çeşitli sosyal medya araçlarını aktif olarak kullanmasına sebep olmuştur. Pazarlama bütçesinin önemli bir yüzdesini sosyal medya üzerinden pazarlamaya ayıran firmalar farklı stratejiler uygulayarak efektif satış arayışlarını sürdürmektedirler.

Firmaların dışında ise Instagramın en önemli özelliği sıfır takipçiden binler ve hatta milyonlara ulaşan kişisel veya kurgusal hesapların reklam ve satış amaçlı kullanılmasıdır. Bu profillerin nasıl geliştiği ve para kazandıracak araçlara dönüştüğü herkes tarafından merak edilmektedir.

Peki, bu Instagram hesapları kolay yoldan nasıl para kazanmaktadır?

Zaman ve taahhüt vermeye hazırsanız, kendinizi Instagram hesabınızdan ciddi para kazanmaya başlayabileceğiniz bir konumda kolayca bulabilirsiniz.

Hala bunu nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz?

İşte size kolay yoldan Instagram yoluyla gelir elde etmenin ve doğru yerlerde kendin için bir isim oluşturmanın ana yolları aşağıda sıralanmaktadır.

  • Profilinizi Belirleyin

Öncelikle yapmanız gereken oluşturmak istediğiniz profili ve hedef kitlenizi belirlemektir. Öncelikle yaratacağınız profilin kişisel mi yoksa kurgusal mı olacağına karar verin. Eğer kişisel hesap oluşturmayı veya geliştirmeyi düşünüyorsanız hedef kitlesi belirlemesi yapmanız gerekmez. Ancak bir konuya odaklı veya ilgi alanınız olan bir konuda hesap açmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken hedef kitlesi saptamasıdır. İlgi alanınızın insanlar tarafından yeterli ilgiye sahip olup olmadığını belirlemek için saha araştırması yapmanız gerekmektedir. Bunun için Google aramalarına başvurmak faydalı olacaktır. Eğer bu işi sadece kısa yoldan para kazanmak için yapıyorsanız ise aynı şekilde saha araştırması yapmanız gerekir. Bu sayede potansiyel takipçilerinizi tespit edebilirsiniz.

  • Yaratıcı ve Orijinal Profil Yaratın

Yaratacağınız içeriğin orijinal olmasına dikkat edin. Bu noktada yapmanız gereken ikinci adım rakip analizi yapmaktır. Analiziniz sonucunda iki farklı çıkış stratejisi geliştirebilirsiniz. Birincisi az sayıda hesap olan konuları seçerek kendi kitlenizi yaratmaktır. İkincisi ise birçok farklı hesabın olduğu konuları seçerek doğru etiketleme yöntemi uygulamak ve hazır kitleyi kendi sayfanıza çekmektir.

  • Başarılı Strateji Başarılı Başlangıçla Başlar

Öncelikle en başta yapılması gereken insanların dikkatini çekebilecek kişisel veya kurgusal bir profil oluşturmaktır. Profil oluşturma aşamasında bilinmesi gereken beş önemli nokta bulunmaktadır.

  • Biyografinizde Doğru Bilgilere Yer Verin

Biyografiniz hesabınızın başlangıç ve kilit noktasını içermektedir. Doğru ve düzenli takipçileri hesabınıza çekmek istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken bilgilerinizi doğru ve belirli bir bütün içerisinde takipçiye aktarmaktır. Eğer kurgusal bir profil oluşturmayı düşünüyorsanız satacağınız ürün, paylaşacağınız içerikle ilgili kısa bir açıklamayı da profilinize eklemeniz tavsiye edilir. Bu sayede potansiyel takipçilerin içeriği anlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

  • Düzenli Olarak Paylaşım Yapın

Takipçi ve beğeni sayısını arttırmak için her gün birkaç görsel yüklemeniz gerekmektedir. Ancak bunu yaparken elinizdeki malzemenin tükenmesine izin vermeyin. Bu noktada öneri olarak haftalık içerik hazırlamak verilebilir. Eğer belirli bir konu üzerine kurgusal bir hesap oluşturacaksanız haftalık olarak görsel ve içerik açısından kendinize bir program hazırlamanız önerilebilir. Kişisel profil hesabı içinse mümkün olduğu kadar günlük hayatınızı Instagrama taşımaya ve paylaşmaya özen gösterin.

  • Kaliteli Görseller Kullanın

Instagramın çıkış noktası görsel içerikler paylaşmaktır. Bu noktada öncelikli hedefiniz kaliteli içerikler bulmak veya yaratmaktır. Zayıf bir görüntü göndermenin hiçbir anlamı yoktur, bu nedenle en yüksek kalitede ürünler ürettiğinizden emin olmak için zaman ayırın.

  • Takipçilerinizle Etkileşimde Olun

Tüm etkileşimin doğrudan size gelmesini bekleyemezsiniz. Resimlere yorum yaparak ve beğenerek, takipçilerinizle veya sektörünüzle ilgilenen herkesle iletişim kurmak için her gün zaman ayırın. Otantik içeriklere bağlı kalırsanız takipçi ve beğeni trafiğinizi aktif tutabilirsiniz.

  • Alternatif Profiller Oluşturun

Instagram profilinizin başarısız olması durumunu dikkate almanız gerekir. Bu noktada riskleri azaltmak için benzer konu üzerine farklı profiller veya farklı konular üzerine farklı profiller oluşturabilirsiniz. Ancak farklı konular üzerine gitmeniz sizin ekstra zaman ayırmanıza ve efor sarf etmenize neden olabilir. Bu noktada benzer konular üzerine farklı profiller oluşturmak tavsiye edilir. Yaratacağınız profiller arasında bağlantı kurarak farklı profilleri takip eden takipçileri tek bir hesaba bağlayabilirsiniz. Böylelikle elinizdeki rekabet gücünü arttırabilirsiniz.