İş bulmak elbette çok sevindirici bir durum ancak yeni işin ilk gününü sağ salim atlatabilmek pek çok kişi için adeta kabus gibidir! Yeni başlanan iş yerinde ilk izlenim iş yerinizdeki geleceğiniz adına atılacak en büyük adımların başında gelmektedir.

Aslında ilk iş gününde heyecanlı ve stresli olmanız çok garipsenecek bir durum değildir. İşe başlamanın verdiği mutluluk, iş yerinde nelerle karşılaşılacağının bilinmemesinin getirdiği stresle harmanlanınca insanda farklı duygular uyanmaktadır. Ancak akıllı ve mantıklı davranışlar ile bu kısa süreci iyi yönetebilirsiniz.

Peki, yeni başlanan iş yerinde nelere dikkat etmeli, neler yapılmalı ve nelerden uzak durulmalı?

Başlamadan Önce İş Yeriniz Hakkında Bilgi Toplamaya Çalışın

Yeni iş yeriniz ile ilgili anlaşma yaptıktan sonra ilk iş günü gelmeden gerek görüşmede gerekse telefon görüşmelerinizde iş yeriniz hakkında bilgi toplamaya çalışın. Her bir bilgi iş yerinize önceden alışmanıza yarayacaktır. Bu aşamada özellikle insan kaynakları birimi ve şirketin internet sitesi işinizi görecektir.

Giyiminize Dikkat Edin!

İlk izlenimin ne derece önemli olduğundan bahsettik. İşinizin gereği ne ise o şekilde ve en önemlisi temiz-şık bir halde giyinmeniz oldukça önemlidir. İlk gününüzde insanlar sizin karakterinizi bilemez ancak görünüşünüze bağlı olarak tahminler yürütebilir. Bu nedenle karşı tarafta saygı uyandıracak şekilde düzgün giyinip işe geliniz. Ayrıca insan kaynakları ile gerçekleştirdiğiniz görüşmede şirketin kılık-kıyafet kurallarını öğrenmeyi unutmayınız.

Bol Bol Not Alın

İlk iş gününüzde etrafta çalışkan ve işini seven bir imaj uyandırmanız önemli. Hem bunun için hem de işi kavramanızı kolaylaştırmaya yardımcı olacağı için gördüğünüz, duyduğunuz önemli noktaları not almayı ihmal etmeyin.

Sosyal Medyaya Odaklanmayın

Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya mecraları artık hepimizin hayatın içinde. Çoğumuz birkaç saat sosyal medya hesaplarımıza girmeyince bir şeylerin eksik olduğunu hissedebiliyoruz. Ancak ilk iş gününüzde bu konuda biraz sabırlı olunuz! Sürekli olarak cep telefonunuzu kontrol etmek ya da bilgisayar başında sosyal medya hesaplarınızı takip etmek gerek iş arkadaşlarınız gerekse yöneticilerinizin gözünde olumsuz bir izlenim yaratacaktır.

Kibar ve Güler Yüzlü Olun!

Mizacınız belki aksi yönde ancak sosyal ortamlarda başarılı olmak ve hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız çevreye karşı kibar ve güler yüzlü olmak zorundasınız. Bu tavır ve davranışlar size sempatik bir hava katacaktır.