Banka ve banka gibi finansman sağlayan kuruluşların son dönemde kredi değerlendirme ölçütleri değişim göstermiştir. Artık kredi verme konusunda eksen kredi notuna kaymıştır. Bu durum ihtiyaç ve diğer kredileri de kullanmak isteyen kişileri etkilemiştir. Bu yazımızda kredi kullanmak isteyenlerin en az kredi notunun kaç olması gerektiğini inceleyeceğiz.

Kredi Notunu Nasıl Öğrenirim?

Kredi notu öğrenmek için kullanılan sistem son dönemde findeksin sistemine kaymıştır. Findeks kredi skoru sistemi bir kişinin en hızlı ve en güvenilir şekilde not öğrenmesini sağlamaktadır. Findeks ile beraber bankalar da kendi sistemlerine kredi notu öğrenme modülü eklemiştir. Kullandığınız bankalar üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notuna Göre En Kolay Kredi Veren Bankalar

N Kolay Kredi (Aktif Bank) Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor 30.000 TL’ye kadar kredi veriliyor
CEPTETEB Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor 15.000 TL’ye kadar kredi veriliyor
Enpara.com Evrak talep edilmiyor Kefil istenmiyor 10.000 TL’ye kadar kredi veriliyor
ING Bank E-Kredi Değerlendirme sonucu istenebiliyor Kefil istenmiyor 30.000 TL’ye kadar kredi veriliyor

Tabloda belirtilen bankalar üzerinden okuyucularımız hiçbir evrak ya da kefil olmadan kredi alabilmektedir. Bu bankaların hepsi internet bankacılığı üzerinden bu sistemi uyguladığından dolayı kredi notu makul seviyede olan tüm kişilere bu krediyi sağlamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Türkiye’deki bireysel kredi skoru sistemi, kişiye 1 ile 1900 arasında bir puan vermektedir. Bu kişilerin skorları da hem kredi limitini hem de o krediyi alıp almayacağına karar vermektedir. Kredi skor sistemine göre en riskli grupta yer alanlar 1 ile 699 puan, en az riskli grupta yer alanlar ise 1700 – 1900 puan arasında yer almaktadır. Sıfır puanına sahip kişiler ise bankalardan uzunca bir süre kredi alamayacağı anlamına gelmektedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
0-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

1- 699 puan aralığı: En düşük not aralığıdır. Bu kişilerin kredi alma olasılığı çok azdır. Bu durumun başlıca sebebi daha önce bankalar ile çalışmasında yaşattığı çeşitli gecikmelerden kaynaklanmaktadır.

700 – 1099 puan aralığı: Orta riskli bir gruptur ancak kredi alma ihtimalleri %50’dir. Kredi alınması için bankalar kefil, ipotek ya da gelir belgesi talep edecektir.

1100 – 1499 puan aralığı: Az risk grubun bulunduğu puanlardır. Kredi alma olasılıkları %70’in üzerindedir. Ancak bankalar bu grupta yer alan kişilerden gelir belgesi ya da kefil talebi isteyebilmektedir.

1500 – 1699 puan aralığı: Kredi alma ihtimali oldukça yüksek olan bir gruptur. Bankalar çok yüksek ihtimalle bu kişilerden kefil talep etmeyecektir.

1700 – 1900 puan aralığı: Tüm bankalardan evraksız ve kefilsiz, istediği limitte kredi alabilecen gruptur.

Eğer kredi notunuzun bulunduğu grup “Çok Riskli” ya da “Orta Riskli” grup içerisinde ise bir süre bekledikten sonra krediye başvurmak daha doğru olacaktır.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu birçok faktör başlı başına etkilemektedir. Bu faktörlere örnek verecek olursak; aylık net maaş geliriniz, otomatik ödeme talimatlarınız ve banka hesabı hareketleridir. Bu faktörlerin dışındaki en önemli faktör ise geçmişte kullanılan kredi kartı ve kredilerin düzenli ödeme yapılıp yapılmadığıdır. Düzenli şekilde ödeme yapan kişilerin kredi notu yüksek olurken, düzensiz olan kişilerin de notu düşük olacaktır.