Bankalar araba, ev satın alımları ya da kısa süreli ihtiyaçlarını giderebilmeleri adına tüketicilere çeşitli türde krediler sunmaktadır. Özellikle acil nakit ihtiyacı olanların en sık başvurduğu kredi türü ise ihtiyaç kredileri olmaktadır. İyi bir araştırma ile 60 aya varan ve uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisine başvuru yapılabilmektedir. Peki, ihtiyaç kredisi kaç günde sonuçlanır?

Müşteriler uygun ödeme koşullarını uygun faizler ile sunan bankaların kredilerini tercih etmekle birlikte kredi başvurularına en hızlı şekilde geri dönüşüm yapan ve olumlu-olumsuz cevap veren bankaları da tercih etmektedir. Çünkü ihtiyaç kredileri genellikle acil bir ihtiyaç ya da beklenmedik bir durumda oluşan acil para gereksinimlerden dolayı çekilen kredilerdir. Dolayısıyla kredi başvurularına hızlı bir şekilde yanıt alınması oldukça önemlidir. Başvurudan haftalar sonra gelen krediniz onaylandı mesajı tüketicinin artık işini görmeyebilir.

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

İhtiyaç kredilerine başvurmanın çeşitli yol ve yöntemleri vardır. Bu yöntemlere göre kredi başvurunuza daha hızlı ya da daha geç cevap alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi başvuruları genellikle şu yöntemler aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir:

  • Bankaların internet bankacılığı hizmetlerinin kredi talep etme bölümünden
  • Müşteri iletişim merkezlerini arayarak
  • Anında kredi hattını arayarak
  • Bankaların size en yakın olan şubelerine giderek
  • Banka ATM’leri aracılığıyla

İhtiyaç Kredisi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

Her vatandaş kimlik numarasının açıkça görülebildiği nüfus cüzdanları ile kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Bankalar kişinin çalışma şekline göre bazı ek bilgiler isteyebilir. Bunlar bordro veya gelir yazısı, emekli belgesi, firma belgeleri, kira belgeleri ya da çiftçi belgesi gibi belgelerdir. Kredi başvurusunda bulunan kişinin ücretli çalışan ya da serbest meslek sahibi olması durumunda kredi başvurularında kefil koşulu aranmaz ancak şubeler uygun görmeleri halinde kefil talep etme hakkına da sahiptir.

İhtiyaç kredilerinin sonuçlanma süresi geçmiş dönemlere kıyasla artık oldukça çabuk sonuçlanabilmektedir. Kişiler özellikle SMS ve telefon yöntemleri ile bankadan ihtiyaç kredisi çekip çekemeyeceğine dair oldukça kısa sürelerde bilgilendirilmektedirler. Her bankanın kendine özel uygulamaları ve kredi değerlendirme aşamaları olduğundan ihtiyaç kredilerinin kaç günde sonuçlandığını ilgili bankalardan öğrenmek en mantıklı hareket olacaktır.