Kümes hayvanları yetiştiriciliğinde en karlı olan hayvanlar arasında Hindi de yer almaktadır. Son yıllarda yetiştiriciliği ile girişimciler tarafında ciddi anlamda dikkatini çekilen bir alan olan hindi yetiştiriciliği karlı ancak maliyeti yüksek bir iştir.

Hindi Irkları & Türleri

Hindi ırkları, yetiştiricilerin karlılık oranlarını da derinden etkilemektedir. Çünkü hindi ırklarına göre yumurta verimi, verecekleri et ağırlığı değişim gösterebilmektedir. Şu an dünyada yetiştiricilikte kullanılan hindi ırkları ise şunlardır; bronz ırk, siyah ırk, beyaz ırk, sarı ırk ve hibrit ırktır.

Hindilerde Kuluçka Dönemi

Hindilerde kuluçka süresi 28 gündür. Hindi civcivleri isteğe bağlı olarak kuluçka yöntemi ile ile ya da kuluçka makineleri ile çıkarılabilmektedir. Bir hindi de 18 yumurtayla kuluçkaya yatabilirken, bu yumurtaların döllü olması şarttır. Bunun için sürüde 10 dişi için bir erkek bulunması gerekmektedir.

Hindiler, en zorlayıcı kümes hayvanları arasındadır. Hindilerden maksimum verim alabilmesi için kuluçka dönemini iyi geçirmesine dikkat etmek, strese sokmamak ve sık sık meraya çıkarmak gerekmektedir.

Hindicilik Nasıl Bir Kümeste Yapılmalıdır?

Çiftçiler, ülkedeki mera şartlarına göre hindi üretimi yaptıklarından, kümesler palaz döneminde büyük bir önem kazanmaktadır. En hassas kümes hayvanı olarak da bilinen hindiler için yapılacak kümesin kapalı bir kümes olması, aydınlatması, ışıklandırılması, ısıtılması yeterli olması gerekmektedir. Kümes tabanlarının 100 ila 150 kadar hindi alacak şekilde bölünmesi, altlarına ortalama 8-10 cm kalınlığında çam talaşı serilmesi gerekmektedir.

Isının 35 C’ den başlayıp her hafta l C şarttır. Kümes havalandırmasının tek taraflı olması ve hindilerin hava cereyanından korunması şarttır. Hindiler isteğa bağlı olarak ana makinelerinde de büyütülebilir. Ancak bu makinelerde dahi maksimum 2-3 hafta büyütülmesi tavsiye olunur.

Kümes Büyüklüğü Nasıl Olmalıdır?

Hindi kümeslerinde genel olarak 1. hafta 1m²’ ye 20-25 adet, 2. hafta 15-20 adet, 3.hafta 10 adet, 7-10. hafta 6-7 adet, 10-24. hafta 4-5 adet hindi hesaplanmaktadır. Kümesin tavanının, sıcak ve soğuğa karşı tecritli olmalı ve çatı kısmının muntazam olması ve kümes yüksekliğinin yerden minimum 2-2,5 m olması gerekmektedir. Kümes tabanı tercihe göre sıkıştırılmış toprak ya da betondan yapılabilir. Duvarların sıvalı ve tecritli olmasının yanında içi ve dışının kireçle badana yapılmış olması gerekmektedir.

Bununla beraber kümes pencerelerinin çift taraflı, telle kapalı, açılıp kapanabilir olması hindiler için çok iyi olacaktır. Bununla beraber pencerelerin aydınlatma için yeterli miktar ve büyüklükte olması gerekmektedir. Kümes sahibinin isteğine göre ısıtma sistemi kalorifer ya da soba takılarak çözülebilir ve hindilerin ısı ihtiyaçları çözüme ulaşabilmektedir.

Hindi Yetiştiriciliği Karlı Bir İş Midir?

Son yıllarda özellikle Anadolu’da yükselişe geçen hindi yetiştiriciliği, tavuk ve diğer kümes hayvanlarına nazaarnla daha karlıdır. Özellikle de çiftçilerin dikkatini çeken bu karlılık, kümeslerdeki hindi miktarlarının da artmasını sağlamıştır. Bununla beraber tarım bakanlığı da hindi yetiştiriciliği için pek çok farklı destek sunmaktadır.

Beyaz etin ülkemizde duyulan talep her yıl neredeyse %10 oranında artması, hindilerin de pazar hacminin büyümesine neden olmaktadır. Geçen yıl ülkemizde hindi üretiminden sağlanan kazanç 400 milyon TL’yi aşmıştır. Genelde bir hindinin yetiştiriciye maliyeti 70-100 TL arasında değişmektedir. Satışlarda ise dişi hindilerin satış fiyatı 120 TL ve erkek hindilerin ise 170 TL üzerinden gitmektedir.

Market raflarında hindinin fiyatı, 14 ile 20 TL’dir ancak yürüyen kümes hindisi gibi organik hindilerin fiyatı ise 250- 300 TL’den alıcı ile buluşmaktadır.

Büyük bir yetiştirici, doğru bir kümes sistemi kurup, yem vb. gibi tüm işlemleri doğru şekilde yaparsa yıllık kazancı 100.000 TL’nin üzerine dahi çıkabilmektedir.