Yaklaşık dört yılda bir gerçekleşen büyük Bitcoin halving etkinliği geçtiğimiz günlerde sona erdi. Tarihin üçüncü Bitcoin halving etkinliğinin ardından Bitcoin blok ödülü 12,5 BTC’den 6,25 BTC’ye düştü.

Bitcoin ve kripto para yatırımcılarının merak ettiği konu ise halving etkinliği sonrasında Bitcoin’in hangi seviyelerde gezineceği, yönünün aşağı mı yoksa yukarı mı olacağı… Konu ile ilgili otoritelerin birbirinden çok farklı görüşlerinin ve tahminlerinin olduğu görülüyor.

Önceki Halvinglerin Bitcoin Üzerindeki Etkisi Nasıldı?

Geçmiş halving etkinliklerine bakıldığında ilginç noktalar göze çarpıyor. 2012 yılının Kasım ayı içinde gerçekleşen ilk Bitcoin halving etkinliğinde Bitcoin 11 dolar değerinde iken halvingi takip eden dönemde 2015 yılının Temmuz ayına gelindiğinde bu seviye 1.150 dolara kadar yükseldi.

Tarihin ikinci halving etkinliği ise 2016 yılının Temmuz ayı içinde gerçekleşti. Bu zaman zarfı içinde Bitcoin değeri 650 dolar seviyesindeydi. Hemen ertesi yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doları gördü.

Bitcoin 2020 Tahminleri

Görüldüğü üzere ilk iki halvingin ardından uzun vadede Bitcoin’in yükselişi göze çarpıyor. Peki ya üçüncü halving sonrası tablo nasıl şekillenecek? Bu konuda birkaç kripto analistinin görüş ve tahminlerine bakacak olursak;

Bir kesim uzman ve analistler halving sonrası ilerleyen dönemde Bitcoin’in 10.000 dolar hatta 100.000 ve 200.000 dolar seviyelerini göreceğini belirtiyor. Ancak bu görüşün karşısında olanlar da var. Bazı analistler halvingin Bitcoin değerine hiçbir etkisinin olmayacağına inanıyor.

Bitcoin’in 2020’nin Mayıs ayı içinde 10.000 doları göreceğini daha önceden tahmin eden analistlerden BTC_JackSparrow da halving sonrasında Bitcoin’in nerelere gidebileceği konusunda bazı önemli tahminlerde bulundu. Kripto analisti BTC_JackSparrow’a göre halving ve boğa unsurlarının etkisiyle Bitcoin’in değerinin önümüzdeki birkaç ay içinde yani Haziran ya da Temmuz ayları içinde 14.000-15.000 dolar seviyelerini görmesi hiç sürpriz olmayacak.

Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’ın da tahminlerine ve görüşlerine kulak verelim. Novogratz’a göre gelecek, kripto para birimlerinin arkasında! Halving sonrasında son gelişmelerle birlikte Bitcoin’de yükseliş oldukça yakın bir zaman dilimi içinde gerçekleşecek.