Son yılların en popüler iş dallarından biri de halı yıka işidir. Bunun en temel sebebi olarak ise Türkiye’deki nüfusun artışı ve kadınların işgücüne katılım oranının artması olarak gösteriliyor. Geçmiş dönemlerde ev hanımları halılarını kendileri yıkarken bugün halı yıkama için zaman bulamamaları, evdeki halılarınd da halı yıkama şirketleri üzerinden temizlenmesine neden oluyor.

Türkiye’de son 10 yıllık süreçte inanılmaz bir büyüme trendi yakalamış olan halı yıkama sektörü, oldukça kazançlı bir iş olarak da ön plana çıkıyor. Değişen hayat şartlarının günümüzde devamlılık göstermesi nedeniyle halı yıkama sektörünün ilerleyen yıllarda da bu büyüme trendine devam edeceği ön görülüyor.

Sadece evler için değil, ofisler ve büyük şirketlerin de yerlerde kullandığı halılar, kendi kendine büyük de bir iş fırsatı sunuyor. Kentleşme ve ofisleşme mantığı ile beraber, halı kullanan pek çok kişi ya da şirket halılarını daha az yıpranması ve yemiz olması için halı yıkama şirketlerine gönderiyor.

Bununla beraber belediyelerin getirdiği sokakta halı yıkama yasağı ve ev içinlerinin de bu halıları yıkamaya uygun olmaması halı yıkama sektörünün cazibiyetini daha da arttırıyor. Bunun yanında geçmişte halı yıkamada kullanılan temizlik aletlerinin halıları yıpratması ve yorucu olması nedeniyle zor bir iş olan halı yıkama işi, bugünlerde makinalar ve en doğru temizlik malzemeleri kullanılmaları nedeniyle çok kolay bir iş haline dönmüştür.

Günümüzde halı fiyatlarının artması ve bu halılara da büyük önem veren kişiler, halılarının en iyi haliyle görünmesini ve yıpranmamasını talep etmektedir. Özellikle renkli halıların solgun görünmemesini isteyen kişilere de en iyi çözümü halı yıkama şirketleri sunmaktadır.

HALI YIKAMA İŞİ YAPMAK İÇİN HANGİ YÖNTEMLER İZLENMELİDİR?

Bu konuda iki farklı yol izlenebilmektedir. Birinci yol münferit olarak halı yıkamak ve gelir elde etmek. İkinci yol ise şirketleşerek, makinalar vasıtası ve daha az insan gücüyle halı yıkamak ve gelir elde etmek. Bu iki yol da çok karlı noktalara gelebilmektedir.

Münferit olarak halı yıkamak ve gelir elde etmek için izlemesi gereken birkaç yol ve yöntem vardır. Münferit olarak halı yıkayan kişiler genelde ev hanımları olmaktadır. Özellikle bahar ve yaz aylarının gelişiyle ev hanımlarının evlerine ek gelir sunma şansı da artmaktadır. Bu tarz durumlarda iş yaratmak ev hanımının yeteneklerine kalmıştır. Küçük yerleşim yerlerinde ev hanımlarının diyalogları ve güvenilirliği en büyük referans olmaktadır. Bu tip durumlarda da halı yıkatmak isteyen kişiler, büyük firmalardan çok ev hanımlarına bu işleri vermektedir. Bu otomatik olarak maliyeti çok düşük ve daha yüksek marj ile para kazanılabilecek bir noktaya gelmektedir.

Halı yıkama sektöründeki diğer bir seçenek ise bir şirket kurmaktır.  Bu seçeneğin en önemli artısı artık kurumsallaşmış bir halı yıkama şirketi olmaktan kaynaklanmaktadır. Büyük halı yıkama makineleri ile daha az insan gücü ve daha yüksek verimle halı yıkayabilen bu şirketler, sadece evlerden değil pek çok ofis ve şirketin de halılarını yıkama şansı elde etmektedir.

Bu iki yönteme bakıldığında münferit halı yıkama işi daha az ancak daha yüksek kar marjı sağlayan bir iş olarak ön plana çıkmaktadır. Şirketleşerek halı yıkama işi ise daha yüksek maliyetli fakat daha kurumsal ve büyüyebilecek bir iştir. Bundan dolayı bu yazıyı okuyan kişilerin, kendi yollarını ve hayallerini göz önüne alarak bu iki noktadan birini seçmesi gerekmektedir.

HALI YIKAYARAK KAÇ PARA KAZANILIR?

Az önce de belirttiğim gibi halı yıkama sektöründe hangi yöntem ile halı yıkayacağınız kaç para kazanacağınızı da etkileyecektir. Münferit ya da şirketleşerek halı yıkamak ciddi gelir farklılıkları göstermektedir. Türkiye’ye baktığımızda bu sektörde pek çok münferit kişi de halı yıkama şirketi de halının cinsi ve metrekare hesabı üzerinden getirilen halılara fiyat çekmektedir. Örneğin eğer yıkatılmak istenen halı, makine halısı denilen halı cinsinden ise bu halının metrekaresi 5 TL üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Ancak el işçiliği ile yapılan ve genelde evlerde kullanılan halı ise metrekaresi minimum 15 TL ya da 20 TL’den hesaplanmaktadır. Bu mantıkla da bir halı yıkamacı bir halıdan minimum 100 TL kar elde edebilmektedir.

Halı yıkama sektöründe önemli olan nokta işin devamlılığıdır. Halk arasında sürümden kazanmak olarak adlandırılan devamlılık, halı yıkama sektöründeki en önemli durumdur. Günde 100 halı yıkayan bir şirket, ortalama 100 TL kar ile sadece bir günde 10.000 TL kar elde edebilmektedir. Bundan dolayı doğru pazarlama yöntemleri ile daha çok iş alabilen şirketlerin karlılık oranları ve ciroları da değişmektedir.

Doğru bir pazarlama ekibi kuran ve sistematik bir şekilde haftanın tüm günleri çalışan bir halı yıkama şirketi aylık minimum 200.000 TL gelir elde edebilmektedir.

HALI YIKAMA SEKTÖRÜNDE BAYİLİK ALMAK

Halı yıkama sektöründe bir firmanın bayisi olarak, daha az riskle daha yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun en temel sebebi, büyük halı yıkama firmalarının belirlediği rakamlar ile franchaise yaptıktan sonra size otomatik olarak kullanılanabilecek en iyi makina ekipman ve sistemlerini sunmasıdır. Marka olan halı yıkama şirketlerinin bayileri de güvenilir olması açısından bir adım da önde olacak ve daha yüksek gelir elde edebilecektir.