Her kadın güzeldir ve güzelliklerine güzellik katmak isteyen her kadının çeşitli bakım sırları vardır. Günümüzde her kadın için rutin hale gelmiş işlerden birisi ayda birkaç kez güzellik salonlarına uğramaktır. Dolayısıyla güzellik salonlarına her zaman yoğun bir rağbet vardır. Hal böyleyken yeni iş fikirleri peşinde koşanların değerlendirdikleri alternatifler arasında güzellik salonu açmak fikri de bulunmaktadır.

Peki, güzellik salonu açmak için işe nasıl başlamalı? Bunun için ne kadar bir sermaye gerekmekte ve bu işten aylık olarak ne kadar kazanılabilir?

Güzellik salonu açmak için nelerin gerektiği konusuna girmeden önce günümüzde artık pek çok güzellik salonunun erkek bakım bölümlerinin de açılmaya başladığını söyleyelim.

Artık cilt bakımı, kaş ve bıyık aldırma, gözaltı torbaları, cilt sorunları, çene sarkmaları, tüy bozukluğu, manikür, pedikür, saç bakımı gibi konularda birçok erkeğin düzenli olarak güzellik salonlarının yolunu tuttuğunu söyleyebiliriz. Bu da güzellik salonlarının hedef kitlesinin giderek genişlemesi sonucunu doğurmaktadır.

Güzellik Salonu Açma Şartları Nelerdir?

Güzellik salonu işine girmeden önce hazır edilmesi gereken bazı işler, belgeler bulunmaktadır. Açılacak salonun en az 75 m2 kapalı alanı olması gerekmektedir. MEB onaylı kurslardan ya da okullardan mezun olunduğunu ispatlayan sertifika veya diploma olması şarttır. Manikür ve pedikür ile epilasyon aletlerinin dezenfeksiyonu için dezenfeksiyon aletinin bulunması ile kabinleri gösterir bir projenin bulunması diğer şartlar arasında yer almaktadır.

Bu şartları sağlamanın yanında iş yeri açma ruhsatı servisinin girişimciden isteyeceği pek çok belge olacaktır. İlgili esnaf odası ya da ticaret odası kaydı fotokopisi, vergi levhası örneği, yangın önlemi alınmıştır raporu gibi. Bu belgeler sürekli olarak değiştiği için bunları güncel olarak öğrenmek gerekmektedir.

Güzellik Salonu Ne Kadar Kazandırır?

Gelelim merak edilen sorunun cevabına. Güzellik salonu ne kadar kazandırır? Güzellik merkezlerinde insanlara pek çok farklı uygulama yapılabilmektedir. Sadece bir kişi ortalama olarak en az 50 TL, genel olarak 100 TL’nin üzerinde para bırakmaktadır. Bunun yanında seanslı işlemler için bir kişinin ödemesi gereken tutar 5.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Dolayısıyla merkezi bir konumda açılan ve kaliteli hizmeti ile kısa sürede yaygınlığını arttıran bir güzellik salonu aylık 30.000 TL’nin üzerinde kar bırakabilmektedir.