Kadınların güzelliği arama ihtiyacı hiçbir zaman bitmez. Kişisel bakımına ve dış görünüşüne önem veren kadınların ve son zamanlardan erkeklerin de en çok tercih ettikleri yer, güzellik salonlarıdır. Bu yüzden gerekli eğitimleri alarak bir güzellik salonu açmak oldukça karlı bir iştir.

Güzellik uzmanı kişisel bakım konusunda gerekli tüm eğitimleri almış kişidir. Güzellik salonu açmak biraz maliyetli olsa da uzun vadede getirisi yüksek işlerden biridir.

Bir zamanlar sadece saçlar için gidilen kuaför salonları, her gün gelişen teknolojiye ayak uydurarak yenilenmiş ve meslek kavramı genişletilmiştir. Saç, kişisel bakım, bölgesel zayıflama ve makyaj gibi pek çok güzellik işlemi artık tek bir yerden yürütülmektedir.

Güzellik Salonu Açarak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Öncelikle, güzellik salonu açacağınız mekanı seçerken çok dikkatli davranmalısınız. Çünkü aşağıda bahsedeceğim hususlar, mekan seçimini doğru yapmadığınız takdirde hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu yüzden önce kendinize bir bölge belirleyin. Burada başka güzellik salonları olup olmadığını araştırın. Atıyorum aynı sokak üzerinde uzun zamandır hizmet veren bir işletme varsa burayı seçmeniz pek akıllıca olmaz. Sonuçta o bölgede bulunan müşterilerin bir kısmını çekmeyi başarabilseniz bile, bir kısmını kesinlikle kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden güzellik salonunuzu açacağınız bölgede en azından birkaç blok boyunca rakibinizin olmamasına dikkat etmelisiniz.

Mekanı açacak yere karar verdikten sonra güzellik salonunuzu şık ve dikkat çekici unsurlarla tasarlamalısınız. Çünkü müşteriler mekanınıza güzel olmak için geliyor ve sıradan görünümlü bir salonun insanlara çekici görünmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Tabii tüm bunlardan önce güzellik salonu açmak için gerekli belgeleri ve evrakları da tamamlamış olmalısınız. Bunların başında ustalık belgesi olarak bilinen belgeye sahip olmanız gerektiğini hatırlatayım. Ayrıca salonunuzda çalışacak personelin de gerekli tüm evraklara sahip olması gerekmektedir. Hijyen ve sağlık konusundaki önlemleri aldığınızdan da emin olmalısınız. Yoksa olası bir kontrolde ilgili kurumlardan ceza yer, hatta bir süreliğine kapatılma cezası bile alabilirsiniz. Tüm bu risklerle karşı karşıya gelmemek için önleminizi baştan almayı ihmal etmemelisiniz.

Gereken tüm şartları sağladınız. Evraklarınız tamamlandı, çalışacak personeliniz belirlendi. Peki, şimdi ne yapacaksınız? Oturup bekleyecek değilsiniz herhalde değil mi? Elbette hayır. Mesela reklam konusuna ağırlık vermediyseniz bu alanda çalışabilirsiniz. İlgi çekici kampanyalar başlatabilir, el ilanları bastırabilir, internetin hepimize sunduğu olanaklardan faydalanarak adınızı duyurmaya çalışabilirsiniz. Sonuçta müşteri portföyünüzü oluşturmak için bu tür çalışmalar yapmalısınız.

Öte yandan, ilk etapta belki çok fazla para kazanamayacağınızı hesaba katarak bir kenara ekstra bütçe ayırmalısınız. Çünkü bir işletmede hesap edilmemiş masraflar çıkması çok normaldir. İlaveten; personelinizin maaşları, sigorta masrafları gibi giderleri de cebinizden ödemeniz gerekebileceğini düşünmelisiniz. Personellerinize ilk başta çok büyük maaşlar ödeyememeniz de yüksek olasılıktır ve bu, personelde mutsuzluğa neden olabilir. Tabii hizmet sektöründe çalışacağınız için asık suratlı personeller sizin için dezavantajlı bir durum oluşturacaktır. Bu durumu lehinize çevirmek için birkaç küçük ipucu vereyim.

Örneğin; işlerinizin yoğun olmadığı zamanlarda personelinize ekstra izin verebilirsiniz. Ya da güzellik salonunuzda hep birlikte bir şeyler yapabilirsiniz. Veya prim usulü çalışabilir, personelinizin müşteri kazanmak için fazladan çaba harcamasını sağlayabilirsiniz. Burada ne kadar yaratıcı düşüneceğiniz size kalmış. Sonuçta yukarıda söylediğim davranışlar, personelinizi motive edecek ve çok daha güler yüzlü hizmet vermelerini sağlayacaktır.

Kimler Güzellik Salonu Açarak Para Kazanabilir?

Ustalık belgesi, iş yeri açma belgesi, imza sirküleri gibi evrak işlerinizi hallettikten sonra siz de güzellik salonu açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Tabii bu işin ağırlıklı olarak güzellik uzmanlığı, kuaförlük gibi alanlarda çalışan kişilerce yapıldığını biliyoruz. Ancak kendini bu alanda yeterli hisseden kişiler de güzellik salonu açabilir. Şöyle ki mesleki eğitim merkezleri tarafından verilen kurslara katılarak ilgili belgeleri alır ve kendi salonunuzu açabilirsiniz. Ya da bu işi bir yatırım olarak görüyorsanız, güzellik salonunuzu başkasının adına açabilir ve bu alandan kazanç sağlayabilirsiniz.

Tabii bu işe girmek için elinizde belli bir sermayeniz olması gerekiyor. Eğer hali hazırda bekleyen bir paranız varsa, o zaman ne ala. Ancak yoksa da iş yeri açmak için verilen kredileri değerlendirebilirsiniz. Peki, bir güzellik salonu açmak için ne kadar sermayeye ihtiyacınız olacak? Evet, bu sorunun cevabı da oldukça değişkendir. Yani salonunuzun bulunduğu bölge, kullanacağınız aletler, iç ve dış tasarım için harcayacağınız maliyetler kişiden kişiye göre değişecektir. Ancak bu iş için elinizde en az 75 bin ila 100 bin arasında para olması gerekiyor diyebilirim. Tabii bu fiyatlar salonunuzun ne kadar lüks olduğuna, hizmetlerinizi ne kadar çeşitlendireceğinize bağlı olarak artacaktır. Neticede, güzellik salonunuz için yatırdığınız paralar size fazlasıyla geri dönecek, bundan hiç şüpheniz olmasın. Siz sadece yukarıda bahsettiğim şartları sağlayın ve bekleyin. Bakın müşterileriniz uzayıp giden kuyrukta saatlerce nasıl bekleyecek.

Güzellik Salonu Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Güzellik salonları, ülkemizdeki en kazançlı yatırım alanlarından bir tanesi olarak gösterilmektedir. Çünkü kaliteli hizmet veren bir güzellik salonu, açılış maliyetlerini 1-2 sene içerisinde çıkarmakta ve hızla şekilde kara geçmektedir. Zaten bu işin ne kadar kazançlı olabileceğini, şimdiye kadar güzellik salonları için harcadığınız paraları hesaba katarak az çok siz de tahmin edebilirsiniz. Güneş lekelerinden kurtulmak için yaptırılan cilt bakımları, dolgun saçların hayalini kuranların yaptırdığı saç bakımları, son yıllarda hem kadınların hem de erkeklerin rağbet ettiği lazer epilasyon uygulamaları…

Sonuçta insanlar bu mekanlara güzelleşmek ve kendilerini daha mutlu hissetmek için geliyorlar ve bu yüzden güzellik söz konusu olduğunda hiçbirimiz kesenin ağını açmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Yani müşterileriniz sizden memnun kalarak hizmet alıyorsa, o halde tekrar tekrar ve tekrar size geleceklerdir. Yani kazancınız gittikçe artacaktır. Dolayısıyla güzellik salonu açarak ne kadar para kazanılır sorusuna 3-5 cevabını vermek yanlış olur. Çünkü işinizi ne kadar iyi yaparsanız o kadar iyi kazanırsınız.