Kira, faturalar, mutfak masrafları derken evin giderleri boyunuzu aşabilir.Evinizde tasarruf yapmak istemez misiniz? İşte, ev giderlerini azaltmanın yolları…

1-    Spor salonları her ay yüzlerce kişinin abone olduğu yerler fakat kaç kişi düzenli olarak geliyor merak ettiniz mi? Bu rakam %20’den az. Böyle bir üyeliğiniz varsa, aktif olarak kullanın kullanmıyorsanız da aboneliği iptal edin.

2-    Televizyon kanallarına üyelikler de aynı şekilde kullanımınıza göre yeniden şekillendirilebilir. İzlemediğiniz film veya spor kanalları için para ödemeyin. 99 lira olan paketler 19-20 liraya kadar inebiliyor. Evde tv ile pek vakit geçirebilen biri değilseniz, sevdiğiniz tv programlarını internet üzerinden de izleyebilirsiniz. Hem TV hem de internet için para ödemenize gerek yok.

Elektrik faturalarını daha uygun bir rakama çekmenizi sağlayacak önerilerle devam edelim:

3- Saç kurutma makinesini 10 dk çalıştırdığınızda bir ampülün 3 saatte harcadığı kadar enerji harcıyorsunuz. Bu nedenle saçları havlu ile sıkı bir şekilde kurutmakta fayda var. Saç kurutma makinesini ne kadar az kullanırsanız o kadar kar.

4- Fırında yemek yapmak güzel, fakat fırında yemek yaparken sürekli olarak kapağını açıyorsanız kötü bir haberimiz var. Her kapak açılışında %20 enerji kaybı oluyor. Bu nedenle yemeğin pişip pişmediğini camdan kontrol etmenizde fayda var.

Su faturaları:

5- Çok basit bir öneri size epey para kazandırabilir. Duş almak için suyun ısınmasını beklediğiniz anlarda bu suyu bir kovaya doldurun ve bu suyu sonra başka işleriniz için kullanın.

Doğalgaz:

6- Peteklerin ısıtacağı alan ilk olarak onların önlerinden başlıyor. Petek önlerine koltuk vb ev mobilyaları koymayın ki ısı odanın her yanına ulaşabilsin.

7- Kombiyi sürekli aç kapa yaparak çok enerji tüketirsiniz bunun yerine ılık bir derecede sürekli açık tutmayı deneyin.

Market Alışverişi:

8- Market arabası ne kadar büyük olursa içinizdeki doldurma hissi de artıyor. Açken, alışveriş listesi yapmamışken alışverişe çıkmayın. Hele de büyük alışveriş arabasının yanına bile yanaşmayın.

9- Aldığınız sütleri dolabın açılan kapaklarında tutup sürekli ısıyla temas ettirmek yerine iç tarafta tutun. Böylece daha uzun süre o sütten faydalanabilirsiniz.

Satın Alırken

10- Sürekli karşılaştırın, almadan önce nerede ucuz olduğunu bilerek gidin. Hedefiniz o ürünü almak olsun ve aldıktan sonra diğer raflarla pek ilgilenmeden ödemenizi yapın. Başka bir şey alacaksanız, onu da araştırma sonrası almalısınız.