Google’ın reklam servis uygulaması olan AdSense, online bir medya üzerinden hazırladığınız içerikle birlikte Google’ın uygun gördüğü ve hedeflediği kitleye uygun reklamların gösterilmesi yoluyla içerik sahibinin internetten para kazanmasının ücretsiz ve en kolay bir yoludur. Google AdSense servisi sayesinde site ziyaretçilerinize sitedeki konular ile alakalı ve onların ilgisini çekecek reklamlar gösterilmektedir. Reklamların genel görünümü, reklamların nasıl kullanacağı ve web siteniye nasıl koymak istediğiniz gibi durumları ise Google tamamen site sahibine bırakmakta ve onun siteye uygun özelleştirmesini istemektedir.

AdSense Programı, Google’ın siteye koyulacak reklamları onaylaması ile start alır. Google, reklam türüne bağlı olarak reklamdan kazanılacak ücretlerde de değişim yapmaktadır. Bu reklamlardan kazanılacak kazançlar, reklamlara yapılan kullanıcı tıklamaları ya da reklam gösterimlerine göre değişim gösterebilmektedir. Her reklam türünün ve buna müteakip olarak tıklamanın ya da gösterimin farklı farklı kazançları vardır.

AdSense’in en önemli özelliği ise reklam alanlarınız için rekabet yaratmasıdır. Yani sitenize uygun ve alakalı reklamlar yayınlanmasına izin vermektedir. Örneğin bir moda sitesiyseniz, sitenizin ziyaretçilerine uygun moda kıyafetleri, ayakkabıları gibi onları cezbedebilecek sayfalara yönlendirmektedir. Tüm online içeriğiniz için reklam fırsatı sunmakta olan Adsense, hiçbir online mecranın erişemeyeceği genişlikte bir reklam verme talebini de ayağınıza getirmektedir.

GOOGLE ADSENSE İLE REKLAM YAYINLAMAK

İnternetten içerik üreten bloggerlar, youtuberlar ya da web site sahipleri için internetten para kazanmanın en iyi yolu Google Adsense servisini kullanmaktır. Google Adsense hem kullanım kolaylığı sağlamasından dolayı hem de reklam veren sayısı açısından Türkiye’de en çok tercih edilen ve en çok kullanılan reklam servisi olarak görülmektedir. Adsense sistemine kayıt olmak oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Kayıt olup, bu sisteme müracaat etmek ve ardından müracaatınız onaylandıktan sonra da küçük bir kod ile web sitenize kolay bir şekilde reklam koyabilirsiniz.

Google Adsense ile sitenizde ne tür reklamların yayınlanacağına siz karar verememektesiniz ancak Google, geliştirdiği üst düzey algoritmalar sayesinde internet sitesinin konusunu ve okuyucunun profilini oldukça kolay bir şekilde çözümleyebilmekte ve buna göre de reklamlarını bu kitleye göre otomatik olarak yayınlamaktadır.

Bu durum site sahiplerine iki farklı avantaj sunmaktadır:

1- Reklamlar ile kazanabilecek para, bu algoritmalar ile en üst düzeye çıkartır. Bir reklamın kitle ile ne kadar ilgili ve bariz olduğunu kolayca algılayabilen bu algoritmalar, okuyucunun reklama tıklamasına da o kadar daha olası yapmaktadır.

2- Adsense’nin bir diğer avantajı da reklam veren şirket ya da kurum ile hiçbir alakanız olmamasıdır. Google Adsense ağında yer alan binlerce reklam veren olduğu için, hiçbir reklam veren ile birebir görüşmek zorunda kalmadığınız gibi reklam paranızı da dünyanın en büyük gücü olan Google’dan gününde ve vaktinde alabilirsiniz.

GOOGLE ADSENSE İLE PARA KAZANMAK

Google Adsense programında, sitenin içeriği büyük bir önem taşımaktadır. Spesifik bir alanda bilgi sağlayan web siteleri, Adsense programında direkt olarak bir adım öne çıkmaktadır. Örneğin sitenizin konusu yemek tarifi ise yemeklerle alakalı reklam verileceğinden, Google oldukça kolay bir şekilde reklam yayınlayabilmektedir. Bunun yanında örnek vermek gerekirse sitenin konusu hayvanlarla alakalı hatta daha spesifik olarak köpekler yada dinazorlar ile alakalıysa da Google ona göre bir reklam sistemine geçmekte ve yayınlamaktadır.

Bundan dolayı geleneksel internetten satış ortaklığından farklı olarak Adsense burada daha genel bilgili siteleri tercih etmekte ve bunların kazancının artırılmasına yardımcı olmaktadır. Google Adsense programının potansiyeli teorik olarak üç temel şeye bağlanmaktadır. Bunlar; sitenin konu, internet sitesine yapılan giriş sayısı ve reklamlara tıklayan ziyaretçilerin yüzdesidir.

İlk temel nokta olan sitenin konusu durumu çok önemlidir. Zira bu durum sizin reklamlara tıklama başına kazanabileceğiniz ücreti daha fazla ya da daha aza da çevirebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Adsense, kedilerle alakalı bir internet sitesi ya da video içerisinde kedi maması reklamı yapıp, içerik sahibine daha çok para kazandırabilmektedir. Çünkü bu konu hakkında yayın yapan içerik sahibi sayısı oldukça azdır. Bu reklam başına kazanılacak ücretlere de olumlu yönde etki yapmaktadır. Bunun yanında site teknoloji ağırlıklı bir site ise burada rekabet daha fazla olduğu için reklam gelirleri düşebilmektedir.

Eğer reklamı yapılan ürünün karlılığı yüksek ise reklam veren daha fazla para ödemeye istekli olmaktadır. Bu durumumda da reklam alan kişinin tıklama başı elde edebileceği gelir de otomatik olarak yükselmektedir. Bir internet sitesinin gelir potansiyeli ise temel olarak sitenin sahip olduğu ziyaretçilerin sayısına göre belirlenmektedir. Siteye giriş yapan kişi sayısı ne kadar çok ise, reklamlara da tıklama olasılığı o kadar yüksek olacaktır.

İşin özüne gelmek gerekirse Google Adsense programına dahil olarak internet üzerinden para kazanmak oldukça kolaydır. Ancak ciddi gelirler elde edebilmek için iyi bir internet sitesi trafiği ya da iyi bir izlenme sayısına sahip video içerikler üreten bir kanala sahip olmanız gerekmektedir.