Günümüzde bazı çalışan kişiler SGK’ya kayıtlı olarak çalışmıyor ya da bazı kişiler de hiç çalışmıyor yani işsiz konumunda bulunabilir. Bunun anlamı kredi kartı ya da kredi başvurusu yaparken bir gelir belgesi gösterilmeyeceği yönündedir. Bu konumda olan kişilerin yaptığı kredi ya da kredi kartı başvuru taleplerine genel bankalar olumsuz yanıt vermektedir.

Ancak bazı bankalar ise hiçbir gelir belgesi gösterme koşulu olmadan bu tip kişilere 12 ay taksitli kredi imkanı ya da orta limitli kredi kartı imkanı verebilmektedir. Bankalar, gelir belgesiz kredi kullanımına ilişkin bazı şartlar ve değerlendirme kriterlerini göz önüne alarak işsiz ya da SGK’sız çalışanlara kredi sağlayabilmektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Kullanma Şartları ve Bankaların Değerlendirme Kriterleri

1- Kredi notu

Bir banka ya da farklı bir finans kuruluşunun bir kişiye krediyi gelir belgesiz şekilde verilebilmesi için kredi notu raporu değerlendirilmesine bağlıdır. Kredi notu raporu, bir kişinin geçmişten bu yana kullandığı kredi ve kredi kartlarının ne kadar düzenli ödediği, ne kadar ve kaç aylık kullanım yaptığı üzerine çok detaylı bir şekilde analiz sunmakta ve buna göre kişilere bir kredi notu belirlemektedir. Bankalar da bu raporu dikkate alarak kredi risk raporunda bulunan finansal geçmişiniz ve bugün itibarıyla finansal durumunuza bakarak size bir kredi limiti çıkarmaktadır. Kredi risk raporları bankalar tarafından detaylı olarak incelenmekte ve buna bağlı olarak da kişilere kredi verilmektedir.

2- SGK Dökümü

Kredi başvuru değerlendirmelerindeki bir diğer önemli kriter de kişilerin SGK dökümleridir. SGK dökümleri, bir kişinin geçmişte SGK’lı olarak ne kadar yıl çalıştığı, hangi firmalarda çalıştığı, istikrarlı bir şekilde çalışıp çalışmadığı ve şu an çalışıp çalışmadığı hakkında detaylı bir raporu bankalar önüne sermektedir. Bankalar, sizin de izninizi alarak e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümünüze veya vergi levhanıza ulaşıyor. Eğer ki bankaların da beklediği gibi işsiz olmanızdan bağımsız olarak uzun süreli çalışma geçmişine sahipseniz kredinin çıkma olasılığı daha da artıyor.

 

Gelir Belgesi İstemeyen Bankaların Detayları

1- Enpara Gelir Belgesiz Kredi

QNB Finansbank’ın markalarından biri olan Enpara, tüm müşterilerine 30 bin TL krediyi dosya ve sigorta masrafı olmadan 60 ay vade ile verebilmektedir. Üstelik bu kredi koşulları altında müşterilerinden hiçbir gelir belgesi de talep etmemektedir. Eğer kredi notu raporunuz düzgün ve SGK dökümünüzde de uzun yıllar çalışma yaptığınız görülüyor ise bu krediyi anında alabilirsiniz. Enpara’nın internet sitesine bağlanarak müşteri olmanıza tabi olmadan hemen kredinizi alabilirsiniz.

2- N Kolay Gelir Belgesiz Kredi

Aktif Bank’ın özel bir kredi ürünü olan N Kolay Kredi ile müşteriler, 30 bin TL krediyi sadece binde 5 tahsis ücreti ve sigortasız bir şekilde 60 ay vadeli olarak kullanabilmektedir. Kredi talep eden müşterilerinden hiçbir belge talep etmeyen N Kolay Kredi’nin onaylanması durumunda ise banka hesap açılışı için gereken belgeleri bir kurye yolu ile müşterilerine yönlendirmektedir.

3- CEPTETEB Gelir Belgesiz Kredi

TEB Bankası’nın online kredi hizmetleri için kurduğu CEPTETEB ile de müşteriler 30 bin TL’ye varan krediyi hiçbir sigorta ve dosya masrafı olmadan tamamen belgesiz bir şekilde kullanabilmektedir. Hali hazırda TEB Bankası ya da CEPTETEB müşterisi olmayan kişilerin ise kredilerinin onaylanması durumunda, hesap açılış işlemleri şubeler üzerinden değil kişiler bulunduğu yerlere gelecek mobil ekipler üzerinden sağlanabiliyor.